Beindult a lakossági hitelezés, és a vállalati is óvatosan növekszik. Ez jó hír, de a devizahitelek annak idején megizzasztottak mindenkit, és a baj most is beüthet. Mi a teendő ilyenkor? Ezekről is kérdeztük a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének elnökét.

Szét kell választani az említett kategóriákat. A magánszemélyeknek nyújtott hitelek piaca valóban megugrott, bár ez részben az áremelkedéseknek köszönhető, vagyis ha többe kerülnek az ingatlanok és szolgáltatások, magasabb a finanszírozási igény is. A hitelezés ésszerű korlátai a visszafizetés képessége, valamint a saját erő rendelkezésre állása. Modellezni kell, hogy a háztartás jövedelméből hogyan lehetséges törleszteni. Ahhoz, hogy ne legyen baj, mindenekelőtt a felelős hitelfelvétellel kell kezdeni. – emelte ki Bódizs Kornél.

A lakáshitelekre lehetséges biztosítást kötni?

Van a piacon ilyen termék, ahol a törlesztési problémát a biztosítás oldhatja meg. Fontosabb azonban a megelőzés: A banki honlapok és az MNB kalkulátora is segít a havi törlesztést kiszámolni, figyelmet kell azonban fordítani az egyéb terhekre: a vásárolt ingatlan illetéke, berendezése, felújítási költségei, és esetleg az újabb hitel, amit ezekre fel kell venni. Gyakran ez már személyi kölcsön, ami a rövidebb futamidő miatt nehezebben törleszthető, tehát nem csak a nagyobb kamat miatt magas a törlesztőrészlet.

Ha probléma van, valaki elveszti a munkáját, bedől az iparág, mi a teendő?

Ne válasszuk stratégiaként a fejünk homokba dugását, hanem tegyük ki az asztalra, hogyha valamilyen probléma van. Nézzük meg, hogy a rendelkezésre álló forrás hány havi akadálymentes törlesztést tesz lehetővé, gond esetén pedig le kell ülni a finanszírozóval első körben. A finanszírozók számos áthidaló megoldással rendelkeznek, mindenképpen érdemes ezeket megismerni. Tehát ne várjuk meg azt, hogy a bank kénytelen legyen felmondani a szerződést.

Amerikában a másodlagos jelzáloghitelek bedőlése után lehetséges megoldás volt az ingatlan olcsóbbra cserélése. Magyarországon van ilyen?

A törlesztési problémák jelentkezésénél még nem az ingatlan következik. A banknak is érdeke az ügyfél visszaterelése a törlesztéshez, nem cél az ingatlan megszerzése és igyekszik elkerülni a hosszadalmas végrehajtást is. Ha az ügyfél számára hosszabb távon az áthidaló megoldások sem eredményeznek tartható helyzetet, a legjobb, ha az ügyfél maga próbálja eladni az ingatlanát.

Mi a helyzet a személyi hitelekkel? Itt alacsonyabbak az összegek…

A személyi hitelek is el tudnak szállni. Magyarországon sajnos ismert szemlélet, hogy ha nem hajtják be, nem is kell fizetni a hitelt. Nyugat-Európára jellemző az a fajta „credit scoring”, amelynek eredményeként a nem fizetés kihat a társadalmi élet más területeire, pl. albérletet is nehezebb kapni, ha valaki nem fizeti a hiteleit vagy a közüzemi számláit. Nálunk is megfontolandó lenne ennek meghonosítása. Itt is érdemes elmondani, hogy a hitelezők a megállapodásra nyitottak, kialakított folyamat és alapvető hitelezői érdek is van mögötte. Mindenképpen tárgyalni kell, bár nincs olyan, hogy nem kell fizetni és a hitelező majd elfelejti a tartozást.

Kedvező trendek a hazai hitelezésben

Az utóbbi időben kedvező folyamatok figyelhetők meg Magyarországon, hiszen a késedelmes hiteleknek az állománya kifejezetten alacsony szinten van. Ebben jelentős fejlődést értünk el annak köszönhetően, hogy nagyjából 2015 óta szigorú szabályok léptek életbe a hitelfelvételre vonatkozóan. Magyarországon a lakosság által felvett hitelek állománya társadalmi szinten lényegesen alacsonyabb, mint például Ausztriában vagy Németországban. Az ingatlannal fedezett és a személyi kölcsönök hazai piaca is rendben van, nincsenek kiugró felmondások, illetve nincsenek kiugró mértékű késedelmes állományok sem – tájékoztat Bódizs Kornél.

További részletekért hallgassa meg M. Szűcs Péter interjúját!