A London közepén, a parlamenttel szemközt emelkedő apátság több mint 900 éve az angol-brit uralkodók hagyományos koronázótemploma. Itt koronázták meg hetven éve, 1953. június 2-án, trónra lépése után csaknem másfél évvel az akkor 27 esztendős II. Erzsébet királynőt, III. Károly édesanyját, és 1066 karácsonyán a normann hódítót, I. Vilmost is.
II. Erzsébetet életének 97., uralkodásának 71. évében, tavaly szeptember 8-án érte a halál nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral kastélyában. Halálának pillanata óta elsőszülött fia, Károly volt trónörökös a brit uralkodó.
A szombati ceremónián III. Károly feleségét, Kamillát is megkoronázzák, mivel a brit monarchikus szokásjog alapján a férfi uralkodók hitvesét a királynői cím, saját korona és a felség megszólítás illeti meg. Az eseményen jelen lesz Novák Katalin köztársasági elnök is, akinek személyében először vesz részt brit uralkodó koronázásán hivatalban lévő magyar államfő.
Utcai szelfi, trón, közösségi élményszervezés, ünnepi teakeverék és persze „Nem az én királyom!” tiltakozó akciók – ezek mind hozzátartoznak London készülődéséhez. A Trend FM londoni tudósítója szerint nem állandó beszédtéma az ünnepi mozzanat országszerte, ezt okozhatja az új király személye, egy új korszak kezdete vagy épp az inflációs helyzet is. A belvárosban természetesen minden fel van díszítve, és a vendéglátóhelyek is készülnek az eseményre, külön koronázási menüvel és programokkal várják az érdeklődőket. Nagy Orsolya Londonban élő rendezővel Némedi Kincső beszélgetett.
- Monitor - Nagy Orsolya
A különleges ceremóniának milyen gazdaságélénkítő hatásai vannak a kiskereskedelemre, turizmusra és vendéglátásra nézve? Erről az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzőjét kérdeztük. Németh Viktória kiemelte: megosztott a brit társadalom, hogy a főként az inflációból és a magas energiaárakból fakadó megélhetési válság miatt szükség van-e most egy ilyen hatalmas költségvetésű rendezvényre. Párhuzamba állította a mostani eseménnyel VI. György és II. Erzsébet koronázási ünnepségeit, amelyek idején szintén jelentős válság sújtotta az Egyesült Királyságot. Imre Lőrinc interjúja a Reggeli Monitorból.
- Reggeli Monitor - Németh Viktória
Ünnepi menetrend a koronázás napján és a másnapi szuperkoncerten
Az ünnepségek első mozzanataként, szombat délelőtt a király és hitvese díszes menet (The King's Procession) élén a palotából a Westminster-apátságba hajtat. A ceremónia után egy még nagyobb létszámú díszfelvonulást (The Coronation Procession) vezetve a királyi házaspár visszatér a Buckingham-palotába. Ezután III. Károly és felesége, valamint a királyi család több tagja megjelenik a palota híres erkélyén és üdvözli a tiszteletükre összegyűlt tömeget.
A rendezvényt példátlan biztonsági készültség kíséri: a Scotland Yard ismertetése szerint a hétvégén csaknem 30 ezer, a koronázás napján több mint 11.500 rendőr lesz szolgálatban. A rendőrség közölte: London belvárosában arcfelismerő technológiát is alkalmazni kíván.
Másnap nagyszabású koncertet tartanak a város nyugati határában emelkedő windsori kastély parkjában. A rendezvényen, amelyet a BBC rendez és közvetít, mások mellett fellép a Take That, Lionel Richie, Katy Perry, Andrea Bocelli, Sir Bryn Terfel, Freya Ridings és Alexis Ffrench. A Take That eredeti tagjai közül Gary Barlow, Howard Donald és Mark Owen lép fel a megakoncerten, hírek szerint azonban Robbie Williams nem vállalta a szereplést.
A közönséget a BBC által szervezett országos sorshúzáson választották ki. A szerencsés nyertesek mindegyike két ingyenes jegyet kapott a windsori koronázási koncertre, amelyet így 20 ezren tekinthetnek meg a helyszínen. A szupersztárok mellett fellépnek a zenei rendezvényen különböző szakmai és társadalmi közösségek amatőr zenei együttesei és kórusai is.