A 67. Év Sportolója Gálának 2025-ben az Operaház adott otthont. A díjátadón a magyar sport legjobbjai és a külföldi sportlegendák mellett illusztris vendégek is megjelentek. Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök volt „Az Év Sportolója Gála 2024" fővédnöke. Csisztu Zsuzsa, a ZEMA nagykövete, volt az esemény háziasszonya, aki műsorvezetőtársával, Molnár Mátyással karöltve vezényelte le a rendezvényt.
„Az egész esemény nagyon megérintett lelkileg, hiszen ezeknek a sportolóknak, csapatoknak a győzelménél, a sorsdöntő versenyein többnyire ott vagyok, így nagyon szurkoltam a jelölteknek. Ónodi Henriettának zajló gyűjtés – mivel korábbi csapattársamról van szó – igazán a szívemig hatolt. Több díjazott története is nagy hatással volt rám, például tavaly tavasszal Gulyás Michelle-lel portrét is forgattam. Én már akkor hittem benne, hogy olimpiai bajnok lehet, s csak ezután jött a nehézkes kijutása, majd a hihetetlen győzelme. A férfi párbajtőrcsapat sikere is nagyon megérintett, de Rasovszky Kristóf intelligens győzelme 'abban' a Szajnában is átlagon felüli volt" – összegezte Csisztu Zsuzsa korábbi olimpikon, sportszakember, aki immár tizedik éve a szűk szervező bizottság tagja.
A trófeák szerepéről és fogadtatásáról elmondta: ez a magyar sport talán legkiemelkedőbb éves eseménye, amely összeköt minket, mert itt tisztelgünk a legjobbak legjobbjai előtt, és ünnepeljük azokat is, akik mögöttük állnak. Nagyon megbecsült helyük van a nívós és egyedi trófeáknak a gála szellemiségében, minden magyar sportoló vágyik egy ilyen díjra a vitrinjében. A trófeák stílusa és minősége maximálisan illeszkedik a gála exkluzív jellegéhez, mind a finomporcelán, mind a 24 karátos arany és a névre szóló felirat is.
Papp Erzsébet, a ZEMA tulajdonosa és kreatív igazgatója bevezetett minket az együttműködés részleteibe: „ezek a trófeák már nyolc éve fémjelzik a díjátadót. Családi manufaktúránk a Magyar Sportújságírók Szövetségének felkérésére készíti el a díjakat". Az ékszerház és a sportvilág között szoros kapcsolat áll fenn, az olimpiai játékokon számos sportoló a ZEMA Empire kollekcióját viselte, a sakk olimpikonok számára pedig Erzsébet egy különleges sakk kollekciót alkotott.
Díjazottak
A két talán legjobban várt díj, az év női és férfi sportolója volt, amelyeket Gulyás Michelle öttusázó és Kós Hubert úszó kaptak. Az év női és férfi sportolói mellett díjazták az év csapatait, edzőjét, fogyatékos sportolóit, sőt az év sportpillanata is elismerésre került, mely a 2024-es Európa-bajnokság egy győztes góljához köthető. Az eseményen tíz kategória kiválasztottjai vehették át az értékes porcelán műalkotásokat.
Az Év Női fogyatékos sportolója, Konkoly Zsófia paralimpiai bajnok úszó lett. Az életműdíj kitüntetettjének pedig 71 esztendős erdélyi magyar BEK-győztes futballistát, Bölöni Lászlót választották.
Bepillantás a kulisszák mögé
A trófeák szimbolikája a sportolók küzdelmeit és az aranyéremre való vágyat jeleníti meg. Az olimpiai és paralimpiai sportágak piktogramjai fehér porcelánra festve és enyhén domborítva szerepelnek a műalkotáson, mely 24 karátos arannyal van festve. A díjak formája a feltörekvést és a versenyek dinamikáját tükrözi. Lépcsőzetesen emelkedő részeik és hármas tagolásuk a döntősök kiemelkedő munkájának állítanak tisztelgő emléket.
Papp Erzsébet kulisszatitkokat is elárult: „a díj 100%-ban kézzel készült, minden egyes lépése, mint a formázás, öntés és mázazás, manuálisan történik, ami több hetes munkát igényel. A manufaktúra saját, egyedi porcelán alapanyagából, különleges receptúra alapján készíti termékeit, így a trófeák is ebből az anyagból készülnek. Az új termék létrehozása eleinte kihívást jelentett, mivel a 40 centiméter feletti porcelán díjaknak stabilnak kellett maradniuk a 1300 fokos kemencében, ezért stabilitást biztosító talpakra volt szükség”.
A trófea mellett tette le a voksát a Nemzetközi Sportújságírók Szövetsége (AIPS) is. A szervezet évente a legjobb nemzetközi sajtóközpontot szintén ZEMA művészi alkotásával díjazza.