Csökken a befektetési kedv, romlanak a finanszírozási lehetőségek és kevesebb ingatlanfejlesztés valósul meg. Az egekbe szökő energia- és alapanyagárak pedig rátesznek még egy lapáttal a kialakult komplikált helyzetre.
Ha a szomszédunkban zajló orosz-ukrán háború elhúzódik, akkor tovább nőhetnek az ágazat költségei, és tovább fokozódhat a bizonytalanság, erről a jegybank pénzügyi rendszer elemzési osztályának igazgatója beszélt.
Nagy Tamás felhívta a figyelmet a megugró építési költségek és a hazai építőipar importszükséglete közötti összefüggésre is. Ukrajna és Oroszország jelentős nyersanyagpiaci szerepe, illetve a globális értékláncok tartós szakadozottsága pedig csak fokozza az egyébként is súlyos helyzetet.
Az igazgató úgy véli, hogy a koronavírus-világjárvány kitörése után népszerűvé vált otthoni munkavégzés miatt az irodapiacon a vártnál kisebb mértékben emelkedett a kihasználatlansági ráta. A szállodafejlesztések esetében pedig elmondható, hogy a háború újabb sokkhatásként érte a szektort.
Molnár Gábor összeállítását itt hallgathatja meg:
- Nagy Tamás