Már festőből sincs elég
TrendFM, 2018. október 01., 16:42
A súlyos munkaerőhiány kezeléséhez szükség van a szakmunkásképzés gyökeres átalakítására. Az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke szerint a munkaerő piaci hiányt a robotizáció és a digitalizáció bevezetésével és fejlesztésével lehet enyhíteni. Németh László azt mondta, hogy a humán munkaerő is rendkívül fontos és úgy gondolja, hogy a német mintájú duális oktatási rendszer elterjedését kellene szorgalmazni a szakemberek képzésében.
A szakmák Európa-bajnokságán, a EuroSkills Budapest rendezvényen részt vevő szobafestő-tapétázó szövetségek képviselői az Ipartestületek Országos Szövetsége meghívására tartottak megbeszélést a szakma helyzetéről. Németh László, az IPOSZ elnöke elmondta, örül, hogy megalakult a Nemzeti Szakképzés és Innovációs Tanács és nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy az IPOSZ nagyon kevés munkaadói érdekképviselet mellett részt vehet a bizottsági munkába, ahova tagokat is delegálhattak. Péller András interjúját itt hallgathatják meg.
Az elnök beszélt a duális képzés fontosságáról is. Biztos abban, hogy be kell hozni a német példát, amely szerint a duális képzésnek köszönhetően a tanulók minél korábban bekerülnek a műhelyekbe, ahol komplex képzésekben részesülhetnek. Ehhez szerinte a kisműhelyeket be kell vonni.
Tóth Antal a Szobafestő-Mázoló-Tapétázó Országos Ipartestülete (SzMTO) elnöke hangsúlyozta, a magyar szobafestő-mázoló, tapétázó vállalkozók jövedelmezősége rendkívül alacsony, nehezen tudják kitermelni a digitalizációhoz szükséges modern eszközök árát. "Gondot jelent az is hogy a szakoktatás nem terjed ki a digitális munkaeszközök alkalmazására" - mondta. Példaként említette, hogy míg Ausztriában a falat vizsgáló és elemző gépek használatát is tanítják, addig Magyarországon a digitalizáció egyáltalán nem szerepel a szobafestő oktatás tananyagában.
Érettségi nélkül is lehet szakmai példát befutni a kiemelt kézműipari szakmákban - mondta Solti Gábor, az IPOSZ nemzetközi és oktatási igazgatója. Vészesen csökken az érdeklődő fiatalok száma, és ez egész Európában probléma. A legújabb felmérés szerint Ausztriában mintegy 170 ezer fiatal szakmunkáskéz hiányzik az összes szakmát tekintve, Németországban ez a szám egy friss kutatás szerint megtízszereződött. Tehát továbbra is várható az, hogy nagy lesz a mozgás európai színtéren a szakmai kivándorlás területén.