Az Anadolu török hírügynökség a helyi katasztrófavédelemre (AFAD) hivatkozva 17.134 halottról jelentett Törökországból. Szíriában eddig 3317 halottról tudni. Összességében 75 ezernél is több a sérült, a romok alatt pedig áldozatok további ezreit sejtik.
A mentésben részt vevő több mint százezer ember versenyt fut az idővel. Több mint három nappal a történtek után ugyanis egyre fogyatkoznak az esélyek további túlélőket találni. A munkálatokat a hideg időjárás is hátráltatja a térségben. A török katasztrófavédelmi szervek munkáját számos külföldi mentőegység segíti, köztük több magyar is.
További akadályt jelent Szíriában a 2011 óta dúló polgárháború. Mindazonáltal az ENSZ egy első segélykonvoja elérte a lázadók uralta észak-szíriai térséget. A helyi aktivisták jelentései szerint olyan szállítmányról van szó, amelyet még a földrengés előtt terveztek, de nem tudott elindulni, így nem a jelen helyzetben szükséges felszerelést, hanem főleg olyan dolgokat vitt, mint mosószerek.
A szíriai helyzetről itt hallgathatja meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tapasztalatait.
Hétfőn több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erősséget is elérte, hatalmas pusztítást okozva a régióban. A hatóságok megerősítették azt is, hogy az anyagi kár szinte felmérhetetlen. Több település jóformán teljesen romokban hever, köztük Antakya (az ókori Antiochia) is.
Recep Tayyip Erdogan szerdán a térségbe látogatott. Az ország hatóságait bírálatok is érték, hogy nem cselekedtek kellő hatékonysággal a katasztrófa bekövetkezte után. Az elnök elismerte, hogy voltak hiányosságok a hatóságok reagálásában, de hangoztatta, hogy egy ilyen méretű katasztrófára lehetetlen felkészülni. A török államfő bejelentette, hogy a károsult családoknak 10 ezer török líra (mintegy 192 ezer forint) anyagi támogatást nyújtanak.