A 4G és 5G technológiák bevezetésével a szélessávú hálózatok kulcsszerepet játszanak a vészhelyzeti szolgáltatások hatékonyságának növelésében. Kiemelt területet jelentenek a kiberbiztonsági követelmények is, hogy az adatok mindig biztonságban maradjanak a zárt rendszerben, miközben a hálózat nyújtotta gyors reakcióidő és nagy adatkapacitás minden helyzetben biztosított legyen.

Dr. Balla Ferenc Monitor Délután műsorunkban elmondta: a zárt célú digitális rendszert kifejezetten arra fejlesztették, hogy az összes, a társadalom működését meghatározó szervezet, készenléti szervezet kommunikációját biztosítani tudja. Kezdve a mentőszolgálattól a vízügyön, katasztrófavédelmen, rendőrségen, honvédségen át akár a nemzetbiztonsági szolgálatok működéséig. Az országos éves rendelkezésre állásuk 99,99 százalék, amit azt jelenti, hogy az ország teljes területén 4 órás hibaelhárításra kötelesek.

Hozzátette, hogy a „négy kilences" rendelkezésre állást 2020 óta tartják. Ezzel kapcsolatban már nemcsak a készenléti szervezetekre kell gondolni, hanem arra a mintegy 250 partnerükre is, amelyek között megtalálható az összes gyógyszergyár, illetve kémiai üzem, valamint gumigyárak, veszélyes üzemek, a Paksi Atomerőmű, de közlekedési ágazati szolgáltatók is.

Az interjúban szó volt a tavaly novemberben megrendezett 14. Professzionális Mobiltávközlési Napról is. A 400 fős rendezvény fő üzenete volt, hogy a 2006-ban létesített TETRA technológia alapú rendszerüknek megkezdték a 4G-re történő váltását.

„2025. február 1-jétől országos szélessávú, 4G alapú szolgáltatásokat indítunk a készenléti szervezetek, illetve a kritikus infrastruktúrák részére. A készenléti rendszerek cseréjét mindig nagyon nagy óvatossággal kell végrehajtani, emiatt több éves lesz az átterhelési folyamat. Tehát most a párhuzamos szolgáltatás bevezetése kezdődik meg 4G-rendszerre, majd az év második felében az 5G-szolgáltatások is megjelennek az EDR-en" – részletezte dr. Balla Ferenc. További részletekért hallgassa meg az interjút!

Fotó: Gunduz Attila