A Reuters nemrég jelentette, hogy a felek 90 napos szünetet tartanak a vámháborúban, és csökkentik a kölcsönös vámtarifákat.

Az amerikai indexek pénteken a Kína és az USA közötti kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos várakozások közepette csökkentek (DJIA: -0,3%, S&P 500: -0,07%, Russell 2000: -0,16%, Nasdaq változatlan).

A hétvégi genfi tárgyalások után egyik fél sem jelentett be konkrét döntéseket. Mindazonáltal a kínai miniszterelnök „fontos első lépésről" szóló megjegyzései és az amerikai pénzügyminiszter „jelentős előrelépésről" szóló megjegyzései a korai kereskedési optimizmust táplálják. Scott Bessent bejelentette, hogy ma közös nyilatkozatot tesznek közzé az ügyben – írta előzetesen a brókercég a piaci összefoglalójában.

Vlagyimir Putyin május 15-én Isztambulban javasolta az Ukrajnával folytatott béketárgyalások előfeltételek nélküli folytatását. Volodimir Zelenszkij erre azt válaszolta, hogy személyesen várja az orosz elnököt a török fővárosban.

Az ázsiai-csendes-óceáni térség indexei zölddel kezdik a hetet: nyereségben volt a kínai HSCEI (+0,8%), a japán Nikkei 225 (+0,2%), a koreai Kospi (+0,7%) és az ausztrál S&P/ASX 200 (+0,15%).

Az indiai blue-chip Nifty 50 index közel 3%-ot emelkedett az India és Pakisztán közötti tűzszünet bejelentését követően. A béketárgyalások az amerikai kormányzat közvetítésével jöttek létre.

Kínában az áprilisi CPI-infláció az előrejelzésnek megfelelően -0,1%-on maradt. A PPI a vártnál nagyobb mértékben, -2,5%-ról -2,7%-ra csökkent (előrejelzés: -2,6%).

Az ázsiai-csendes-óceáni térség gyógyszeripari vállalatai veszteségeket könyvelnek el, miután Donald Trump bejelentette, hogy aláírja azt a végrehajtási rendeletet, amely előírja, hogy a gyógyszereket az USA-ban bármely ország vagy szállító által kínált legalacsonyabb áron kell értékesíteni. Az elnök 30-80%-os gyógyszerár-csökkentéssel számolt, bár szakértők megkérdőjelezik egy ilyen intézkedés végrehajtásának megvalósíthatóságát (jogi hatókörét).

A devizapiacon: az amerikai dollár erősödik a „biztonságos menedéket" jelentő devizákkal, például a jennel és a frankkal szemben (USDJPY: +0,45%, USDCHF: +0,38%). Az euró az amerikai indexfutures optimizmusa miatt nyomás alatt van (EURUSD: -0,22% 1,1225-ig), és a font is visszaszorul (GBPUSD: -0,2%). Az antipodai devizák felértékelődnek (AUDUSD, NZDUSD: +0,25%).

Az arany a geopolitikai stabilizáció jeleire és a megnövekedett kockázatvállalási hajlandóságra reagálva csúszik (-1,5% unciánként 3275 dollárra), majd az ezüst következik (-1,05% unciánként 38,82 dollárra).A Brent és a WTI nyersolaj 0,6%-kal, illetve 0,65%-kal emelkedik a kínai-amerikai kereskedelmi háború enyhülésének reményében.

A kriptovaluták korrekción mennek keresztül: A Bitcoin 0,5%-kal 103 780 dollárra, az Ethereum pedig 0,6%-kal 2 495 dollárra esett.

A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetik meg.