A vállalatok jó példaként szolgálnak, hogyan lehet a csúcsminőségű technológia alkalmazásával az energiát a leghatékonyabban felhasználni, törekedni a hulladékmentes gyártásra, valamint a legmagasabb szintű környezetvédelmi és biztonsági sztenderdeket elérni.
Két cég – közös célokkal
A KALL és a VIRESOL elkötelezett a hosszú távú fenntarthatósági célok iránt, így fejlesztéseikkel a környezeti hatásuk tudatos csökkentését is kiemelten kezelik. Az együttműködésük továbbfejlesztéseként közös vállalatirányítási rendszerre tértek át. Ez nemcsak nagyobb hatékonyságot, jobb átláthatóságot és optimalizálást jelent, hanem a piaci igényekre is gyorsabban tudnak reagálni. A két társaság közösen már olyan optimális vállalatméretet eredményez, amellyel kollégáik eltérő tapasztalattal, képességekkel és tudással meg tudják találni a versenyképes jó gyakorlatokat.
VIRESOL – energiafókuszú fejlesztések
A VIRESOL Kft. 2024-ben jelentős mérföldkőhöz érkezett, hiszen elérte az 1 millió tonna búza feldolgozását. Az eredmény rávilágított a cég jelentős környezeti felelősségére is. Az energiahatékonyság növelése és a fenntartható működés érdekében az alkoholüzemi területen több innovatív fejlesztést hajtottak végre, amelyek jelentős energiamegtakarítást eredményeznek.
Kiemelt lépés volt 2024-ben az alkohol üzem szigetelésének növelése. A korábban szigeteletlen, 50°C feletti csővezetékek és berendezések utólagos hőszigetelésével, a gyártási folyamat több pontján keletkező hulladékhő újrahasznosításával jelentős energiamegtakarítást értek el. A vállalatnál a gyártási technológia tökéletesítésére is nagy gondot fordítanak. A nyersszesz hőmérsékletének emelésével a technológiai hulladékhő hasznosítását valósíthatják meg, mely megoldást várhatóan 2025-ben helyeznek üzembe.
Folyamatban van a takarmány-szárító földgázfelhasználásának csökkentése a biogáz felhasználási arányának növelésével, valamint a glutén-szárító felújítása, amellyel villamosenergia-felhasználás csökkenését szeretnék elérni, valamint környezetvédelmi fejlesztéseik között egy új csapadékvíz tározó megépítése is szerepel. Szelektív hulladéktárolót és nedves takarmány előállítására és tárolására alkalmas üzemet építettek, valamint az üzembiztonság és környezetvédelem javítása, és a szennyvízüzem terhelésének csökkentése érdekében megkezdődött a csapadékrendszer átalakítása és egy új csapadékgyűjtő medence kivitelezése is.
KALL Ingredients – energiafelhasználási eredményesség
Az energiafelhasználás minimalizálása érdekében több fejlesztést is végrehajtott a cég, hiszen csökkentették a hőenergiaveszteséget az alkoholüzemben, a bepárlóknál és a kazánüzemi rendszereken, valamint felhasználják az alkoholüzemi hulladékhőt is.
Egyik legnagyobb fejlesztésük célja, hogy a társaság területén megvalósuljon egy hatékonyan és hosszú évekig megújuló energiát biztosító gőzfejlesztő rendszer, két expanziós turbina és a kiszolgálásukhoz szükséges infrastruktúra; amelyhez hozzá tartozik a biomassza kazánház is. A vállalat elkötelezett a megújuló energiafelhasználásra történő átállás mellett, így a rendszer üzemeltetésének 2025-ös indításával a gyári földgázfelhasználás várhatóan legalább 40%-kal lesz csökkenthető. További energiamegtakarítást terveznek a kukorica rost nedvességtartalmának csökkentésével, valamint frekvenciaváltók beépítésével a gyár több pontján is.
Emellett folyamatban van a szerződött partnere által a KALL Ingredients területén üzemeltetendő Heat Cube telepítése is, amellyel megbízható és költséghatékony módon jutnak majd dekarbonizált hőenergia-forráshoz várhatóan 2025 végétől. Az egyedülálló projekt egy olvadt sóalapú hőenergia-tároló rendszer. Már telepítésre kerültek az olyan kulcsfontosságú elemek, mint a gőzfejlesztő rendszer, nyolc olvadéksó-tartály, leeresztő tartály, fűtőberendezések, transzformátorok, elektromos ellátás, szivattyúk és a rendszerirányító panelek. Ennek segítségével karbonsemleges gőzzel váltják ki a gyári gőzfelhasználás egy részét.
Innovatív termékfejlesztés
A társaság innovációs beruházásainak köszönhetően 2024-ben sikerült Scope 1 és Scope 2 viszonylatban karbonsemlegesnek tekinthető folyékony dextrózt előállítani limitált mennyiségben. Szakembereik folyamatosan dolgoznak a termék Scope 3 lábnyomának csökkentésén. Az ilyen termékek különösen keresettek azok körében, akik élelmiszeripari vagy gyógyszeripari ellátóláncaik fenntarthatóvá tételére törekszenek. A vállalat a projekt sikerén felbuzdulva már további lépéseket tervez, amivel még több termekének tudja majd a környezeti lábnyomát csökkenteni.