Napról-napra egyre gyorsabban terjed a vírus az országban, csak tegnap 25 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma. Észak-Olaszországban gyakorlatilag már nincsenek ágyak az új betegek számára. Több áldozat halálához is az vezetett, hogy nem tudtak nekik lélegeztető gépet biztosítani, mivel az összes foglalt volt. Miután szombaton kihirdették az észak-olaszországi intézkedéseket, renget ember menekült délre, amivel gyorsították a vírus terjedését. Emiatt értelemszerű volt az olasz kormány döntése az országos karantén kihirdetéséről.

Eluralkodott a pánik Olaszországban

Néhány napja attól volt hangos a magyar sajtó, hogy a járványtól való félelemben az emberek megrohamozták a boltokat, hogy készleteket halmozhassanak fel. Utólag el lehet mondani, hogy korai volt a rémület, de Olaszországban már egészen más a helyzet. Stefano Bottoni elmondta, hogy az országos vesztegzár kihirdetése után még este 11 és éjfélkor is tömegek siettek a boltokba, hogy betárazzanak a következő egy hónapra. Fontos megjegyezni, hogy ez a felvásárlási láz lényegében felesleges, mivel az üzletek továbbra is nyitva maradnak a karantén alatt. Ez azt jelenti, hogy nem úgy kell elképzelni az olaszországi intézkedéseket, hogy a lakosság a lábát sem teheti ki az utcára. Az otthon maradás tulajdonképpen az utazást tilalmát jelenti, hiszen a járvány az utazó emberekkel terjed a leggyorsabban.

Miért pont Olaszországban ennyire durva a helyzet?

A korona-vírus majdnem az egész világon felütött már a fejét és az Európai Unió összes tagállamában jelentkezett már fertőzött beteg. Ezzel együtt nincs magyarázat arra, hogy miért pont Olaszországban terjedt el ennyire és ilyen mértékben a betegség? Stefano Bottoni úgy látja, hogy a vírus terjedéséről főleg a globalizált világ tehet. A világméretűre duzzadó járványt szerinte nem a szegények, hanem a jómódúak hordták körbe a Földön, akik üzleti utak és nyaralások miatt repültek mindenfelé. Emellett, hogy miért pont Olaszországban lett a legsúlyosabb az európai helyzet, az egyrészt a balszerencse számlájára írható.

Stefano Bottoni hozzátette, hogy Olaszország más régiós országokkal szemben kifejezetten őszintén kezelte a vírust. Szerinte más nyugat-európai országokban is sokkal több megbetegedés van, pusztán az olaszokkal ellentétben máshol nem hozzák nyilvánosságra a számokat. Erre hozta fel példának, hogy ameddig február 21-én még pusztán 7 fertőzöttről lehetett tudni Olaszországban, addig ma már 10 ezerről lehet beszélni.

A legnagyobb veszély

A Firenzei Egyetem oktatója szerint a legnagyobb probléma az, hogy az emberek nem viselkednek fegyelmezetten ezekben a kritikus időkben. A szombati észak-olasz karantén kihirdetését követően a rengeteg menekülő, akik vonatra és autóba szálltak, széthordták a vírust az egész országban. Bottoni elmondta, hogy az egyetlen dolog, amit a lakosság az országos vesztegzár idején tehet, hogy mindenki a szűken vett környezetén belül marad, hogy ezzel csökkentsék a korona további terjedését.

Stefano Bottoni és Szűcs Péter beszélgetését itt meghallgathatják: