A tizedik bank is csatlakozott az október elején indított Garantiqa InvestEU Garanciaprogramhoz, ezzel a teljes hazai bankszektor felsorakozott az összesen 600 milliárd forint összegű vállalati hitel kihelyezését segítő programhoz.
Magyarország célja, hogy 2025-ben a GDP-arányos növekedés 3 százalék feletti legyen. Ez elképzelhetetlen az idehaza működő vállalkozások több mint 90 százalékát kitevő, a foglalkoztatottak 72 százalékát alkalmazó kis- és középvállalkozói szektor fejlődése nélkül.
A közvetlen uniós viszontgarancia mellett igényelhető termék ezzel az összes Magyarországon működő pénzintézet ügyfelei számára teszi elérhetővé és olcsóbbá a fejlődésüket szolgáló, versenyképességüket erősítő finanszírozást. Az októberben elindított garanciaprogram a várakozások szerint 17 ezer hazai kkv új hitelhez jutását segíti majd.
Az Európai Bizottság és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. megállapodása révén az InvestEU program keretében a Garantiqa fennállásának legnagyobb nemzetközi hátterű garanciaprogramjához csatlakoztak most a hazai banki partnerek.
A garanciaprogram keretében az Európai Unió 95 százalékos viszontgaranciájával a Garantiqa 1 milliárd euró összegben vállalhat kezességet, amivel 2028-ig összességében 600 milliárd forint értékű finanszírozás válik elérhetővé a magyar kkv-k számára. A program különlegesége ráadásul, hogy 17 ezer olyan hazai kkv kaphat benne banki finanszírozást, amelyek eddig erre nem számíthattak.
„Az InvestEU programnak köszönhetően banki partnereink bevonásával újabb kedvezményes feltételeket kínáló kezességvállalási terméket tudunk biztosítani a magyar vállalkozások számára. Nagy örömünkre szolgál, hogy a programhoz a teljes hazai bankszektor csatlakozott" – nyilatkozta Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Az InvestEU keretében kiemelt hangsúlyt kap a digitális és a zöld átállást támogató projektek finanszírozása, az agrár- és élelmiszeripari cégek hatékonyságnövelése, a beszállítói szerepvállalás és az innováció, valamint a termelékenység növelése. A program feltételrendszere hozzásegít a magyarországi felzárkóztatási régiók lemaradásának csökkentéséhez, a vidékfejlesztéshez.
Az európai uniós szintű InvestEU Alap célja, hogy közel 400 milliárd eurónyi beruházást segítsen elő a 2021–2027 közötti időszakban. Az InvestEU uniós költségvetési garanciát nyújt az implementációs partnerek számára kockázatvállalási kapacitásuk növelése érdekében, ezzel hozzájárul az állami- és magánbefektetések mozgósításához.