|
Sarkadi-Szabó Kornél |
Kifejtette, sok példa van a múltban arra, hogy egy sportesemény kimenete gazdasági és társadalmi folyamatokat generált. Így az 54-es berni csoda vagy magyar szempontból katasztrofális vereség az első feszítő tényező volt a Rákosi rendszerben.
Közelmúltból a 2008-as kínai olimpiát lehet említeni, aminek közelében – a beruházási boom felfűtött eredményeként - a kínai tőzsdei és az olaj is rekordot döntött, majd az olimpiai vége után nem sokkal jött a Lehman-csőd, s minden összeomlott.
A jelenlegi futball VB a brazil real (brazil deviza) szempontjából lehet érdekes, amely egy komolyabb megingás után pár hónapja nyugvóponton van. Ám, a helyzet képlékeny: amennyiben a brazil csapat kiesne a tornán, az akár újabb zavargásokhoz és társadalmi elégedetlenségi hullámhoz vezethet, végső soron a brazil deviza további gyengülését kiváltva. Ellenkező esetben a brazilok győzelme lelki, társadalom pszichológiai támaszként a realt is erősítheti.
Az elemző kitért az amerikai és a világpiacokon tapasztalható sorozatos csúcsdöntésekre. Szerinte nem vitás, hogy buborékon ülünk, ám a globális döntéshozók zéró kamatpolitikája még egy darabig fenntarthatja a piaci lufikat.
Ellenben intő jel, hogy a lakosság 18-ik hónapja viszi a megtakarítását részvénypiaci alapokba, ennek pedig előbb-utóbb erős „bicsak” vagy kirázás lesz a vége. A gazdaság állapotáról szóló hírek már egyáltalán nem befolyásolják a piacokat, csak az számít, „mennyien szálltak fel a vonatra, mi a pozicionáltság.” A végső folyamatig sok longos és shortos (emelkedésre és esésre fogadó) vérezhet el, nem biztos, hogy lesz azonnali összeomlás.
Persze a végén az utolsó pesszimistáknak lehet igazuk, ám közben sok shortos sírfelirat készül el, hasonlóan a hipochonderéhez: „Na, ugye megmondtam.”