„Célunk, hogy partnereinkkel közösen támogassuk a nemzeteket a szuverén védelmi technológiai és ipari képességek fejlesztésében és megvalósításában. A globális biztonsági környezet változásainak következtében és a gyorsan fejlődő légifenyegetések kezelésének érdekében elengedhetetlenek a legújabb autonóm technológiai vívmányokat kihasználó modernizációs programok. A 4iG SDT-vel kötött együttműködés tovább erősíti az EDGE képességét, hogy versenyképes, NATO-kompatibilis és exportképes megoldásokat kínálhasson – nemcsak Magyarország nemzeti céljainak támogatására, hanem az európai és NATO-tagállamokkal való szorosabb együttműködés érdekében” – tette hozzá Hamad Al Marar, az EDGE ügyvezető igazgatója és vezérigazgatója.
Az első, átfogó technológiai partnerség célja a legkorszerűbb védelmi és űripari technológiák közös fejlesztése és piaci lehetőségek azonosítása az UAS, C-UAS és űripari megoldások területén. A felek az infrastruktúra-fejlesztéstől a közös forgalmazáson és termékértékesítésen át a két vállalat közötti technológia- és tudástranszferig vizsgálják az együttműködés lehetőségeit.
A második megállapodás kiterjed két csúcstechnológiát képviselő védelmi rendszer – a SkyKnight légvédelmi rakétarendszer és a SHADOW cirkáló fegyverrendszerek – magyarországi továbbfejlesztési és gyártási lehetőségeire, valamint a potenciális értékesítési csatornák meghatározására. A megállapodás része továbbá egy esetleges közös vállalat létrehozásának lehetősége is.
A pilóta nélküli forgalomirányítás, a drónmenedzsment és a légtérforgalom-koordináció területét lefedő megállapodás az EDGE által fejlesztett VEGA (Unmanned Traffic Management) és ORION (Drone Fleet Management) irányítási rendszerek továbbfejlesztését, európai szabványokhoz igazítását, magyarországi adaptálását és az európai értékesítési lehetőségek azonosítását foglalja magában.
„A most aláírt megállapodások mérföldkövet jelentenek a 4iG SDT nemzetközi védelmi ipari tevékenységében, hiszen a világ egyik legdinamikusabban fejlődő védelmi technológiai vállalatával közösen fejleszthetünk termékeket, amelyek az európai és afrikai piacokon is sikeresek lehetnek. Az EDGE bizalma és nyitottsága lehetővé teszi, hogy Magyarország stratégiai szereplővé váljon a modern védelmi innovációs ökoszisztémában” – mondta Sárhegyi István, a 4iG SDT vezérigazgatója.
Digitális infrastruktúra-fejlesztés az e& csatlakozásával
A 4iG Csoport és az e& szándéknyilatkozatokat írtak alá, hogy együttműködnek olyan tengeralatti adatkapcsolati projektek tervezésében, kivitelezésében és működtetésében, amelyek elsődlegesen a Közel-Kelet, Észak-Afrika és Európa közötti digitális összeköttetést célozzák. A megállapodás magában foglalja egy albániai adatközpont közös fejlesztésének tervét a tenger alatti adatforgalom támogatása érdekében, továbbá potenciális digitális infrastruktúra-projektek megvalósítását Magyarországon az e& és PPF Telecomon partnerségében.
Partnerség a Mubadala Investment Company társasággal
A Mubadala Investment Company és a 4iG Csoport között aláírt együttműködési megállapodás potenciális tőkepiaci, akvizíciós és befektetési együttműködéseket készít elő, kiemelten a magyarországi, és a nyugat-balkáni régió kulcsfontosságú gazdasági szektoraira. A Mubadala Investment Company több mint 330 milliárd amerikai dollár értékű globális befektetési portfóliót kezel, és meghatározó szereplője számos jövőorientált ágazatnak, beleértve az űripart, a digitális infrastruktúra fejlesztését, valamint a technológiai innováció nemzetközi területeit.
A partnerségek célja, hogy előmozdítsák a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat és a magyarországi, valamint nemzetközi együttműködéseket a távközlési infrastruktúra és digitalizáció, valamint a technológiai befektetések területén.