A magyar kormány a Magyar Honvédség erőforrásaira támaszkodva egy különleges akció keretében 32 embert, köztük 7 magyar állampolgárt menekített ki az országból – jelentette be a honvédelmi miniszter csütörtökön hajnalban. A britek már több mint 500 embert mentettek ki, a francia haditengerészet pedig csaknem 400 külföldit juttatott el Szaúd-Arábiába.

„A 72 órás tűzszünet csütörtök éjfélig tart, de azt folyamatosan megszegik a szemben álló felek. A félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) és a hadsereg is egymást vádolják az újabb támadásokkal. A konfliktus tehát továbbra is folytatódik, legfeljebb a mértéke csökkent. Az viszont látható, hogy a kimenekítéseket – a saját jól felfogott érdekükben is – egyik fél sem próbálja akadályozni. Nemzetközi szinten ugyanis szövetségeseket keresnek, hogy legyen, aki támogatja a hatalom megszerzését. Ehhez jelenleg egyik erőnek sincs elegendő politikai támogatása, a lakosság jelentős része pedig mind a két szervezetet elutasítja" – foglalta össze az Óbudai Egyetem professzora, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar Afrika Kutatóintézetének vezetője.

Besenyő János arra is kitért, hogy a hadsereg rendelkezik nagyobb támogatással – például a titkosszolgálatok és a rendőrség részéről. Hallgassa meg Nagy Károly interjúját, amelyben szó volt a Szudánban lévő orosz Wagner-csoportról és általánosan a fegyveres magánhadseregek (PMC) szerepéről is!

Afrikai országok a csütörtök éjfélkor lejáró tűzszünet meghosszabbítását kezdeményezték, és erre a konfliktus egyik fő résztvevője, a hadsereg nyitottnak mutatkozik – derül ki az újabb hivatalos közlésekből. Az eddig megerősített adatok szerint az április 15-e óta tartó harcoknak legkevesebb 512 halottjuk és mintegy 4200 sebesültjük van. Tízezrek menekültek és menekülnek szárazföldön és hajókon a szomszédos országokba.

Frissítés: a szemben álló felek 72 órával, vasárnap éjfélig meghosszabbították a tűzszünetet – közölték amerikai és szaúd-arábiai közvetítők.

Fotó: The Conversation