A várakozások szerint nem csökkentette tovább a kamatokat a csütörtöki ülésen a román jegybank. Az infláció még bőven a célsáv felett tartózkodik, miközben a költségvetési hiány nagyon magas, 7% feletti.

225 ezer főre emelkedett az amerikai munkanélküli segélykérelmek száma. Viszont a Challenger felmérése szerint szeptemberben kevesebb embert bocsátottak el. Összességében a bejövő adatok továbbra is konzisztensek az egyensúlyban lévő munkaerőpiac narratívájával és egyelőre nem kell aggódni a gyors romlás miatt.

A török infláció a vártnál lassabban mérséklődött szeptemberben, ami késleltetheti a kamatcsökkentésről szóló tárgyalásokat. Az éves infláció 49,4%-ra csökkent az augusztusi 52%-ról, ami magasabb a közgazdászok által várt 48,3%-os mediánnál.

Az euróövezetben a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta augusztusban a júliusival megegyező rekordalacsony szinten, 6,4 százalékon állt, az Európai Unió 27 tagállamának munkanélküliségi rátája pedig a júliusi 6,0 százalék után augusztusban 5,9 százalékra csökkent.

400 fölött a forint

A hét eleji 397-es szintről, egészen 401,5-ig esett az euró-forint árfolyam. A dollárral szemben is hasonlóan reagált a forint az utóbbi napokban. Jelenleg 364 környékén mozog az árfolyam. Az USD viszont erősödött az EUR-val szemben. Péntek délelőtt 1,104-es szinten mozognak a jegyzések.

Csupán ideiglenes volt a megállás a lejtőn

Az elmúlt 10 hónapból hatban csökkent, egyben pedig stagnált a magyar ipar előző hónaphoz képest mért teljesítménye, így nem csoda, hogy a termelés (naptárhatástól tisztítva) 4,1%-kal elmarad az egy évvel ezelőttihez viszonyítva. Ezt látva szinte már jó hír, hogy az utóbbi három hónap összességében nem hozott visszaesést a lassan két éve recesszióban lévő szektorban, de az augusztusi visszaesés ennek az optikáját is erősen rontja. A július-augusztusi adatok fényében kijelenthető, hogy a harmadik negyedév nem hozott érdemi a fordulatot. Bár részletes adatokat csak a jövő héten láthatunk, a KSH szerint éves alapon 2024 augusztusában a feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene.