A szén-dioxid gáz a gyógyszeripar, a kórházi sürgősségi ellátás, valamint az üdítőitalgyártás és a kertészetek fontos alapanyaga, szállítása pedig csak szigorú biztonsági előírások teljesítése mellett lehetséges. A gáz természetes forrása a Linde répcelaki telephelye, ahonnan a Rail Cargo Hungaria (RCH) szerelvényei juttatják el azt a budapesti, az északkelet-magyarországi és a külföldi üzemekhez, felhasználókhoz.
„A vasúti szállítás költséghatékonysága, a kibocsátás csökkentése és a vevői ellátás fejlesztése volt a három legfontosabb tényező a döntés mellett” – nyilatkozta Hegedüs Ákos vezérigazgató.
Vasúti egyes kocsi fuvarozás
A vasúti árutovábbítás piacvezető vállalata a feladatot a vasúti egyes kocsi fuvarozás technológiájával teljesíti. Ez nagyfokú szervezettséget, kiterjedt eszközrendszert és tapasztalt szakemberek közreműködését igényli. Az RCH a tartálykocsik például Répcelakról Sajószentpéterre történő eljuttatásához három különböző rendezőpályaudvaron többszöri tolatási és különböző gyorstehervonatokba rendezési műveleteket hajt végre. Ez a munka-, idő-, energia- és tolató-, valamint vontatóeszköz-igényes tevékenység. A három napig tartó több mint 350 kilométeres utat késedelem nélkül, ütemesen kell teljesíteni a termék technológiai követelményei miatt. Az összetett szállítási megoldás alkalmazása azért is szükséges, mert a fogadó állomásokon a nagyobb mennyiségű gáz lefejtésének technológiai feltételei nem állnak rendelkezésre. A szén-dioxid gáz vasúti fuvarozása biztonsági szempontok szerint is előnyös, hiszen a kötött pálya eleve kizár számos közlekedési kockázatot.
Környezetkímélő fuvarozás állami támogatással
A nélkülözhetetlen, bár költséges vasúti technológia fenntartását állami szubvenció teszi lehetővé, a feladathoz a magyar kormány öt éven át évi 6,4 milliárd forint támogatást biztosít. A forrás részben kompenzálja a mellékvonali tolatómozdonyok, a tolatószemélyzet, a műszaki, kereskedelmi és üzemeltetési szakemberek költségeit, valamint a rendező pályaudvarok működtetésével összefüggő többletkiadásokat.
„Társaságunk sikerrel pályázott az állami hozzájárulásra, rugalmas szállítási megoldásainkra építve pedig olyan fuvarozási feltételeket dolgoztunk ki a környezet iránt elkötelezett Linde Gáz Magyarország Zrt. számára, amelyek megkönnyítették döntésüket a forgalmak nagyobb mértékű vasútra tereléséről” – mondta Körös Norbert, az RCH Igazgatóságának tagja, vezérigazgató.
Az állami támogatásnak köszönhetően juttatja el a Rail Cargo Hungaria további 700 hazai kis- és középvállalkozás áruját a rendeltetési helyeikre. A gázok mellett a rönkfa, az ócskavas, a veszélyes áruk, a vegyipari, a papír és cellulóz, valamint az ásványolajipari termékek biztonságos fuvarozásában is nélkülözhetetlen ennek a vasútlogisztikai szolgáltatásnak a fenntartása.
Fotó: Szalados István