A Pázmány Péter Katolikus Egyetem nemzetközi kutatási programjának megvalósítására, s ezzel kutatóegyetemi hazai és nemzetközi versenyképességének javítására 920 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert.
Az egyetem a megvalósult projekt keretében több éven át végzett nemzetközi jelentőségű kutatásokat, melyek három kiemelt területre koncentrálódtak, úgymint „Bionika”, „Európa a nagyvilágban”, illetve „Kormányzás és közjó”. Az EU számára is kulcsfontosságú kutatások elősegítik Magyarország bekapcsolódását az európai innovációs folyamatokba, megerősítik a hazai kutatói, tudományos bázis presztízsét.
Mit kutattak?
A projekt célja az volt, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem versenyképességét erősítsék a nemzetközi oktatási és tudományos piacon kutatási projektek támogatásával és kutatási szolgáltatások fejlesztésével. Ennek eredménye többek között „Lab-on-a-chip (LOC)”, azaz a „Laboratórium egy csipen” technológia, melynek alkalmazásával lehetőség nyílt ugyanazon vizsgálatok lefolytatására néhány négyzetmilliméteres területen. Továbbá fontos előrelépéseket tettek a rákos daganatok korai felismeréseben, az új kvantitatív képalkotó technológia segítségével, mely költséghatékony és biztonságos megoldást jelent ezen problémákra.
A három, egységet alkotó kutatási terület kapcsolódik az Európai Unió tudományos és technológiai céljaihoz, valamint az Új Széchenyi Terv húzóágazataihoz. A bionika területén a chipen kívül előrelépéseket értek el a protézisek és más rehabilitációs eszközök, testközeli érzékelő-rádiókommunikációs hálózatok, illetve a személyre szabott tartalomszolgáltatás modern telekommunikációs eszközei területén. Az „Európa a nagyvilágban” projekt területén jelentős fejlődéseket értek el a digitális tér alakításában, az európai identitás erősítésében, valamint az intézményi bizalom növelésében, a gazdaságpolitika fejlesztésében és a versenyképesség növelésében. A „Kormány és közjó” témában fontos kiemelni a munkajogi szabályozások és a közigazgatási fejlesztések területén történt előrelépéseket.
A három kiemelt kutatási területen elért eredmények együttesen képesek reflektálni a 2008 őszén kialakult és napjainkig elhúzódó gazdasági válság nemzetközileg is aktuális kihívásaira. A kiemelt kutatási területek fejlesztésével az Egyetem támogatja a versenyképességi pólusprogram megvalósítását is. A kutatásra az Új Széchenyi Terv TÁMOP-4.2.1.B-11/2/KMR, „Tudományos kutatások kibontakoztatása” című pályázatán nyerte az egyetem a pénzt.