Valószínűleg nem túlzás összecsapások helyett már a polgárháború kifejezést használni az ukrán helyzet jellemzésére. Kedd óta már legalább 75 halottja van a tüntetők és a rendőrök közötti összecsapásoknak. Már nemcsak kövekkel dobálóznak, vagy éppen könnygázzal oszlatnak a felek, hanem többször lőttek is egymásra.

Nagy KárolyA Molotov-koktélok használatáról készült képek már sajnos nem mennek újdonságszámba, miután tegnap már a kézigránátok is előkerültek. Rendőröket ejtenek foglyul, és ami még keményebb jövőt sejtet, vidéken komplett rendőri egységek állnak át a tüntetők oldalára. A helyzeten már láthatóan semmit sem segít, hogy az ukrán parlament vonja vissza a korábban demokráciaellenesnek tartott törvényeket. Olyannyira az utca törvénye kezd el uralkodni, hogy valószínűleg nem sok ötlete van arra a kormányzóerőknek, de talán még a külföldi hatalmaknak sem, hogyan lehetne rendet tenni Ukrajnában. Két évtizednyi feszültség és elégedetlenség tört elő, és a szimpla ígérgetés vagy vezetőváltás sem biztos, hogy meggyőzi az embereket.

Nagy kérdés, hogy Ukrajna – még orosz támogatás mellett is – meddig bírja pénzzel. Az ukrán hrivnya a dollárral és az euróval szemben is folyamatosan gyengül. Persze ritkán figyeljük, de pár nap alatt 10 százalék feletti mértékben zuhant az ukrán tőzsde, és nagyon úgy tűnik, hogy márciusra kifogy a jegybank a tartalékokból, és ha államcsőd-közeli helyzet alakul ki vagy fedezetlen pénzt kezdenek el nyomtatni, akkor jöhet a hiperinfláció, és az a régiónak, így nekünk sem egy könnyed mesedélután lesz.

Nagy Károly jegyzete