„Az eddig jelentő amerikai cégek 14,5 százalékos nyereségbővülést tudtak felmutatni. Árbevételük ennél kisebb mértékben, csak 4 százalékkal emelkedett. Ez így is elég izmos, mert, ha 10 százalékkal tudnak nőni a céges profitok, az már jónak tekinthető. Ez 10 százalékponttal meghaladja a várakozásokat, sok cég ráadásul a gazdasági kilátásokat illetően továbbra is optimista, a vámháború ellenére” – közölte a Reggeli Monitorban Miró József, az Erste vezető elemzője.

Folytatódik a héten a nagy cégek eredménybeszámolója. Ma a Qualcomm esetében 50 százalékos nyereségbővülést vár a piac az I. negyedévre visszamenőleg, de a Microsoftnál és a Meta esetében is 10 százalékos profitbővülést várnak.

„Maga a vámháború március végén erősödött fel, és április elején mérgesedett el az Egyesült Államok és a világ többi része között. Akkor mélyült el a káosz, amiből a Trump-kormányzat most próbál visszajönni. Ez még az első negyedéves számokat olyannyira nem érintette a cégeknél” – részletezte a helyzetet Miró József. Az Erste vezető elemzője szerint a kilátásokban sincs visszaesés, mert átlagban a cégek 6 százalékos nyereségbővülést várnak a következő negyedévekre.

„Ez számomra egy kicsit meglepő, mert a vámintézkedéseknek véleményem szerint nagyobb lesz a hatása, mint, amire számítanak a cégvezetők” – összegzett a Trend FM reggeli műsorában.

Stagnál a magyar gazdaság, a kamat is mozdulatlan

„Az látható volt, hogy az I. negyedév nem arról fog szólni, hogy berobban a magyar gazdaság. Semmi sem utalt arra, hogy valamiféle dinamizálódás következik be. Igazából a tényadatok ezt megerősítették. Mi úgy gondoltuk, hogy lesz 0,2 százalékos negyedéves növekedés, ehhez képest az előző év utolsó 3 hónapjához viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a magyar gazdasági teljesítmény. Ugyanott állunk az idei év elején, ahol tavaly álltunk. Alapvetően egy tartósan stagnáló állapotban van a magyar gazdaság. Az amerikai vámemelések beindulása óta ráadásul a lefelé mutató gazdasági kockázatok erősödtek meg” – mondta el a meglátásait Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.

Az amerikai vámok főleg az ipari exportra fogják rányomni a bélyegüket. „A lakossági fogyasztás az, ami pozitívan járulhat hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez. Javult az emberek költekezési hajlandósága, leginkább a még mindig pozitív reáljövedelmi emelkedés miatt. Ez pedig várhatóan fennmarad az elkövetkező negyedévekben is. Ez viszont összességében kevés ahhoz, hogy tartósan erőteljes növekedési pályára állítsa a magyar gazdaságot” – részletezte Nyeste Orsolya.

Nem változtatott a jegybanki alapkamat 6,5 százalékos szintjén az MNB Monetáris Tanácsa. „Az alapkamat tartása nagy meglepetést nem okozott, a forint stabil maradt. Tavaly szeptember óta ezt a kamatszintet látjuk, de valószínűleg marad ez a következő hónapokban is. Szigorúbbá vált már korábban a monetáris politika az újjáéledő infláció miatt” – összegzett az Erste vezető makrogazdasági elemzője.

A Reggeli Monitor műsorvezetője Németh László. A beszélgetésből kiderült még, hogy:

  • A külkereskedelmi deficitet az országok néha amerikai fegyvermegrendelésekkel is mérséklik.
  • Az MNB szerint a vámháború nemcsak a növekedési kilátásokra jelent kockázatot, hanem újra indíthatja az infláció emelkedését is.
  • Kedvezőtlen nemzetközi környezetben a magyar gazdaság növekedési kilátásai is korlátozottak.
  • Mikor folytatódhat a FED és az EKB kamatcsökkentése?