Az alapkamat kevesebb mint a felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában 7 százalékról enyhítési ciklusba kezdett a jegybank.    Pénzügyi elemzők azzal számoltak, hogy az MNB tovább lassítja a monetáris enyhítési ütemet, és óvatosabb hangvételre vált piaci kommunikációjában.

Forrás: Bloomberg, Equilor
Forrás: Bloomberg, Equilor

 

A legutóbbi, január 21-i ülésen 15 bázisponttal csökkent az alapkamat,  noha az elemzők többsége már ekkor is ennél visszafogottabb, 10 bázispontos vágásra számított. Akkor a monetáris tanács hét tagja szavazta meg a 15 bázispontos kamatcsökkentést, egyedül Cinkotai János szavazott 10 bázispontos vágásra.

Gyengült a forint

A forint árfolyama jelentősen esett a várakozásokat meghaladó mértékű jegybanki kamatvágást követően. A forint a kamatdöntés bejelentése előtt erősödött, az euró árfolyama délután 14 óra előtt 308,00 forinton állt, majd a a bejelentést követően perceken belül 310 forint fölé szökött fel.

A svájci frank árfolyama 252,10 forintról 253,80 forintra, a dolláré 224,55 forintról 226 forintra, a japán jené pedig 2,1902 forintról 2,2040 forintra emelkedett.

A kamatdöntésre az Equilor elemzésében arra figyelmeztet, a kamatvágási ciklusnak a külpiaci hangulat romlása vagy a forint hirtelen és tartós gyengülése vethet véget.

Kevesebbet vártak

Fazekas Péter, a Buda-Cash Brókerház elemzője hétfőn a Gazdasági Rádió Reggeli Monitor műsorában azt mondta, a mostani piaci hangulat nem fogja megakadályozni az MNB-t az újabb kamatcsökkentésben. Az elemző is úgy vélekedett, várhatóan 10 bázispontos csökkenés várható.

"A legutóbbi nyilatkozatával az MNB elnöke egy szűk sarokba lavírozta a jegybankot, nehezen tud ebből a helyzetből jól kijönni. Ha a legutóbbi beszéd ellenére mégsem vágnak, a jegybank hitelessége szenvedhet csorbát. De ha túl nagyot vágnak, tovább gyengülhet a forint. Nagyon nehéz jó döntést hozni. A jegybank most szűk mezsgyén mozog" – vélte az elemző.

Átfogó értékelés után fognak dönteni a további csökkentésről

A Monetáris Tanács a döntést azzal indokolta, hogy megítélése szerint a megnövekedett pénzpiaci bizonytalanság mellett is maradt mozgástér a kamatcsökkentésre.

A korábbi kamatvágásokat követő tanácsi indoklásoktól eltérően a testület keddi közleményében nem szerepelt a további monetáris enyhítésre vonatkozó utalás, a tanács csak annyit írt, hogy a kamatcsökkentési ciklus folytatásának szükségességéről és lehetőségéről, a makrogazdasági kilátások és a kockázati megítélés alakulásának átfogó értékelése alapján, a márciusi előrejelzés alappályájának és kockázati forgatókönyveinek ismeretében fog dönteni.