A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint, egy semleges Ukrajnáról szóló megállapodásban érdekelt Oroszország, és ezért akár sikeresek is lehetnek a tárgyalások, viszont a szankciók sajnos nem ez irányba hatnak, tette hozzá Illyas György.
- Illyas György
A nukleáris fegyverek továbbra is csupán elrettentésre szolgálnak – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetője a Reggeli Monitorban. Tálas Péter szerint az, hogy Oroszország készültségbe helyezte nukleáris arzenálját, nem azt jelenti, hogy támadásra készül, hanem azt, hogy felkészül arra az esetre, ha nukleáris fegyvert vetnének be ellene. Hozzátette, az orosz cél Kijev elfoglalása, az ukrán kormány megbuktatása.
- Tálas Péter
(A képen: Elvira Nabiullina - az Orosz Nemzeti Bank elnöke)
Rendkívüli kamatemelést hajtott végre az orosz jegybank. 9,5 százalékról 20 százalékra vitte fel az irányadó rátát, ellensúlyozva a rubel elértéktelenedését, a magas inflációt és a nyugati szankciókat. Emellett a jegybank arra kötelezi a vállalatokat, hogy adják el külföldi devizabevételük 80 százalékát. Részvényeladási tilalmat is elrendeltek, arra utasították a brókereket, hogy ne teljesítsék olyan külföldi befektetők megbízásait, akik szabadulni akarnak orosz eszközeiktől. Varga Zoltánt, az Equilor senior elemzőjét Nagy Károly kérdezte.
- Varga Zoltán - Equilor
Közben a britek betiltottak minden tranzakciót az orosz központi bankkal. A Kreml szóvivője közölte, hogy az orosz elnök ma gazdasági kérdéseken dolgozik, többek között egyeztet a pénzügyminiszterrel és a jegybankelnökkel. Dmitrij Peszkov azt mondta, Oroszországnak meg van a képessége arra, hogy kikerülje a szankciókat. Még hétvégén a British Petrol igazgatótanácsa bejelentette, hogy kivették tulajdonosi részesedésüket a Rosznyefty orosz állami olajvállalatból. A brit olajipari óriás majdnem 20 százalékos tulajdonnal rendelkezett az orosz társaságban. Emellett a BP vezérigazgatója azonnali hatállyal lemondott a Rosznyefty igazgatótanácsában betöltött tagságáról.
Két bankszünnapot rendelt el a Magyar Nemzeti Bank a hazai Sberbanknál. A döntést az orosz tulajdonú hitelintézet kérésére hozta az MNB, a két nap alatt az ügyfelek bankkártyás tranzakciókat igen, ám számlaműveleteket nem tudnak indítani. A jegybank áttekinti a hitelintézet állapotát, mert az uniós szanálási hatóság bejelentette az európai Sberbank fizetésképtelenségi helyzetét. Az MNB közölte, mindez semmilyen hatással sincs a magyarországi pénzügyi intézményrendszer egyéb tagjaira, amelyek stabilan, a megszokott rendben szolgálják ki ügyfeleiket. Nem érintik a nyugati szankciók a magyar Sberbankot. Oroszország részleges kizárása a SWIFT nemzetközi utalásokért felelős rendszerből csak azokra az intézményekre korlátozódik, amelyek orosz SWIFT kódokon keresztül csatlakoznak a rendszerhez. A Sberbank Magyarország önálló, magyar SWIFT kóddal rendelkezik, ezért működése továbbra is korlátozásoktól mentes.