Abból rengeteget feltör a kvantumszámítógép, úgyhogy ezeket majd le kell cserélni. El is indult a folyamat, hogy ha esetleg 20 év múlva már lesz egy ténylegesen, ezeket a jelenleg használt kódokat hatékonyan feltörő eszköz, akkor az ne bénítsa le a világot – mondta Gilyén András matematikus.

„Az áttérés évtizedekben mérhető, ezért már most – az elmúlt egy-két évben – szabványosították az első ilyen kvantumbiztosnak hitt titkosítási eljárásokat, amelyekre elkezdtek áttérni szépen lassan a szereplők. Már az első böngészőkben van is ilyen kvantumbiztos titkosítás. Az amerikai kormány, azt hiszem, 2034 vagy 2035 után nem engedélyezi a kvantumszámítógépekkel feltörhető titkosítások alkalmazását a kormányzati szerveknél" – tette hozzá.

Gilyén András a Közelebb a matematikához című műsor vendége, aki kvantumszámításokkal és kvantumszámítógépek lehetséges alkalmazási területeivel foglalkozik. Sok szó esik ebben az interjúban arról, hogyan alakítják majd át a világunkat ezek a számítógépek, így téma itt a repülésirányítás fejlődése, de nagyon izgalmas felvetés a kvantumpénz ötlete is. A matematikus szerint rendkívül érdekes gondolat, hogy fizikai törvények által lehetetlen legyen lemásolni a pénzt.

A HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatója a saját pályájának fontosabb állomásairól is beszél, kiderül, hogy a véletlenek nemcsak matematikai értelemben vannak befolyással az életére. Mesél arról is, hogy mennyire maradt számára fontos a felfedezés vágya, hiszen középiskolásként már innovációs díjat kapott egy találmányáért. A Közelebb a matematikához szerkesztő-műsorvezetője, Oláh Andrea.