„Enyhe meglepetést okozott a májusi inflációs adat. 4,3 százalékot vártunk, de 4,4 százalék lett. Ez nem jelentés az eltérés” – mondta a Trend FM Reggeli Monitor című adásában az Erste makrogazdasági elemzője, Nagy János.
Az élelmiszerek áprilishoz képest 0,6 százalékkal drágultak májusban. Ennek nagy része az idényáras termékekhez, a gyümölcsökhöz, zöldségekhez köthető. „Importhoz köthető termékeknél, a kávénál, kakaónál, csokoládénál tetten érhető még a jelentősebb élelmiszerdrágulás" – mondta el az adatokat elemezve Nagy János.
Az inflációs adat kilátásai szempontjából enyhén jelenthet változást, de mai fejlemény, hogy a Richter bejelentette az árak önkéntes korlátozását. A vény nélkül kapható Panangin készítményeire június 16-tól kezdődően vezeti be az árkorlátozást, azaz saját termelői árát a tavaly év végi szintre csökkenti.
Ugyanakkor a gyógyszercég felhívta a figyelmet arra, hogy a fogyasztói ár alakulása nem kizárólag a termelői ár függvénye, azt befolyásolja a nagy-, valamint kiskereskedelmi árrés is, amelyre nincs ráhatása a Richternek. Az árkorlátozás évi 100 millió forintjába kerül a gyógyszercégnek.
„Júliusban számíthatunk egy esésre az inflációban, de a következő hónapokban inkább emelkedés várható. Idén 4,7 százalékos átlagos inflációt várunk. Európai szinten a magyar infláció magasnak számít" – részletezte a meglátásait az Erste makrogazdasági elemzője.
Újra egy magyar úr az űrben? – De meddig emelkednek az űrkutatáshoz kapcsolódó részvények?
„Az űrtechnológiai papírokat nagyon felkapták az elmúlt időszakban. Ez annak is betudható, hogy a szektorra is nagyobb figyelem irányul. A cégek egyre-másra jelentik be a küldetéseiket. Nemcsak a Holdra való visszatérést, hanem a Mars utazást is tervezik. Persze ezek még távlati célok, akkor is, ha Elon Musk 2026-ra tervezi, hogy elindulhat egy ilyen küldetés" – foglalt össze Péntek Ádám, az Erste részvényelemzője.
A SpaceX az egyik legnagyobb vállalat ebben a szektorban. 350 milliárd dollárra értékelik a céget. Ebben a vállalatban nem lehet részesedést vásárolni, de ha valaki az űriparban gondolkodik, vannak alternatívák. Ilyen például a Rocket Lab nevű cég. „Ők is rakétákat építenek és lőnek fel az űrbe. Most már ők is a NASA-val és különböző kormányzati egységekkel szerződésben állnak. Igaz, nemcsak a cég kisebb, hanem az általuk épített rakéták is. 10-20 méter közötti rakétákat építenek, ami 300 kilogramm alatti teher fellövésére alkalmas, például kisebb műholdak feljuttatására. A társaság műholdak javítására is készít alkatrészeket. Az elmúlt 1 évben 6-szorosára nőtt a részvény árfolyama" – mondta el meglátásait a befektetési lehetőséggel kapcsolatban Péntek Ádám.
Az AST SpaceMobile céget is hasonlóan attraktívnak nevezte az Erste elemzője. Műholdas és internet lefedettséget biztosítana a társaság nagyobb népesség számára. A vállalat még előkészítési fázisban van. A Starlinknek szüksége van földi vevő egységre, az AST SpaceMobile viszont rögtön a telefonra sugározná a jeleket.
Az interjúkban elhangzott még:
- Nagyjából 1 százalékpontot tesz ki az árrésstop, ennek kivezetése plusz inflációs kockázat.
- A stagnáló gazdaság is árnyomást helyez az inflációs szintre.
- Szó volt a Nano műholdflottáról is.