Mivel legyünk először is tisztában?

Fontos, hogy megkülönböztessük a koronavírus elleni gyógyszereket és a védőoltásokat - írja az XTB legújabb elemzésében. Az előbbiek a tünetek kezelését és a betegek gyógyítását célozzák azoknál, akik már elkapták a betegséget, míg a védőoltások a hosszútávú immunitás kialakulását célozzák.

Mielőtt megnéznék az egyes vállalatokat, és azt, hogy mit fejlesztenek, egy előzetes figyelmeztetésre is szükség van. A járvány felkészületlenül érte a világot és nagy szükség lenne a megfelelő gyógymód megtalálására, emiatt a koronavírus vonatkozásában egyes országok lazítottak a tesztelési és engedélyezési szabályokon annak érdekében, hogy felgyorsítsák a folyamatot. Éppen ezért nehéz összehasonlítani az érkező bejelentéseket más, nem a koronavírusra fejlesztett gyógyszerek hasonló híreivel.

Sok Covid-19 elleni gyógyszer korai tesztjei még azelőtt elkezdődtek, hogy a járvány világméretűvé vált volna, és nem volt annyi fertőzött, mint ma. Ez egyben azt is jelenti, hogy ezek a korai tesztek egy korlátozott számú mintán vagy megfelelő kontrollcsoport nélkül lettek elvégezve, ezért ezek eredményeit óvatossággal kell kezelni. Másrészről viszont a verseny nyertese nagy előnyt érhet el versenytársaival szemben, így a befektetők szinte bármilyen információmorzsára reagálnak.

Koronavírus gyógyszerek - Gilead és Eli Lilly

A Gilead Science (GILD.US) által gyártott Remdesivir jelenleg a "leghíresebb" koronavírus-gyógyszer. Ígéretes eredményeket produkált a klinikai teszteken, amit örömmel fogadtak az amerikai tisztviselők. Bár az a tény, hogy az egészségügyi hatóságok a világ számos országában engedélyezték a használatát Covid-19 kezelésekre, már önmagában is jó eredménynek tűnik, azért szükséges némi magyarázat is. Ez nem egy új gyógyszer - pár évvel ezelőtt az Ebola kezelésére használták, és emiatt tudjuk, hogy biztonságosan használható. Ezért is volt ilyen gyors az engedélyezése. A Gilead február végén kezdte meg a tesztek utolsó fázisát, amikor a járvány még mindig a korai stádiumánál tartott és elismerték, hogy nem volt meg a szükséges számú mintájuk. Mindezek ellenére, jelenleg a Remdesivir az egyetlen olyan gyógyszer, ami jelentős hatást mutatott a vírus kezelésénél (a felépülési idő 15 napról 11 napra csökkent a használatával). Ahogy egyre több beteg kapja meg a kezelést, ezzel párhuzamosan érkezhetnek további hírek a termék hatásosságáról.

A Gilead profitált a gyógyszerével kapcsolatos pletykákból, majd a tesztek eredménye után is ugrott egyet felfelé. Ugyanakkor a 85-89 euró közötti hosszútávú árzóna leküzdése nehéz falatnak bizonyult és a részvény már a 2020 januárjában indult emelkedésnek több mint a felét visszaadta. Erős támasz található 62 eurónál, ez viszont nagyon messze van a jelenlegi árszinttől. Forrás: xStation5

Néhány vállalat, köztük az AstraZeneca (AZN.UK), az Eli Lilly (LLY.US) és a Regeneron Pharmaceuticals (REGN.US) egy antitest-alapú kezelés kifejlesztésén dolgoznak, ami az immunrendszer válaszát másolná le. A biotechnológiai cégek jelenleg az ígéretes anyagok emberi teszteléshez alkalmas mennyiségének előállításán dolgoznak. Közülük az Eli Lilly jár elől, terveik szerint az emberi tesztek május végi megkezdésének engedélyezését fogják kérni az amerikai hatóságoktól. Mivel azonban a legtöbb ilyen teszt év közepén indul, valószínűleg várnunk kell még pár hónapot az első eredményekre.

Az Eli Lilly (LLY.US) nem csak a koronavírus okozta eladási hullámban elszenvedett esést dolgozta le teljesen, hanem új történelmi csúcsra, 165 dollárra tudott erősödni. A részvény ezután visszaadott valamennyit az emelkedésből, de a korrekció után ismét egy emelkedő csatornában kezdett mozogni. Az ár tegnapelőtt érte el a csatorna alsó határát. Forrás: xStation5

Koronavírus elleni oltások

A Moderna (MRNA.US) által közölt hír, miszerint az általuk fejlesztett védőoltás ígéretes eredményeket produkált az első teszteken, a hét elején a teljes részvénypiacot magasabbra küldte. Bejelentésük szerint az oltás kiváltotta az immunrendszer válaszát - ugyanakkor, amit az emberek hajlamosak elfelejteni, az az, hogy ezek a korai tesztek még nem igazán a termék hatékonyságának, hanem inkább a biztonságosságának igazolására irányulnak. A Moderna először egy kis mintán akarta tesztelni az oltást, hogy lássák, biztonságos-e és vannak-e mellékhatásai. Az már kiderült, hogy biztonságos, így most következhet a nagyobb mintán történő tesztelés. Ezeknek a nagyobb mintán elvégzett teszteknek az eredménye lesz kulcsfontosságú, mert ez alapján már meg lehet határozni, hogy az oltás valóban hatásos-e a koronavírus ellen. A tesztek második fázisa, aminél a megfelelő dózist határozzák meg, bármelyik pillanatban elkezdődhet, míg a nagy mintán elvégzendő harmadik fázis várhatóan júliusban kezdődik meg.

A teljes elemzést az XTB oldalán olvashatják el, ide kattintva.

Ezen tartalmat az X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. készítette, amelynek székhelye Varsóban található a következő címen, Ogrodowa 58, 00-876 Varsó, Lengyelország (KRS szám: 0000217580), és a lengyel pénzügyi hatóság (KNF) felügyeli (sz. DDM-M-4021-57-1/2005). Ezen tartalom a 2014/65/EU irányelvének, ami az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i határozata a pénzügyi eszközök piacairól , 24. cikkének (3) bekezdése , valamint a 2002/92 / EK irányelv és a 2011/61 / EU irányelv (MiFID II) szerint marketingkommunikációnak minősül, továbbá nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési kutatásnak. A marketingkommunikáció nem befektetési ajánlás vagy információ, amely befektetési stratégiát javasol a következő rendeleteknek megfelelően, Az Európai Parlament és a Tanács 596/2014 / EU rendelete (2014. április 16.) a piaci visszaélésekről (a piaci visszaélésekről szóló rendelet), valamint a 2003/6 / EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2003/124 / EK bizottsági irányelvek hatályon kívül helyezéséről / EK, 2003/125 / EK és 2004/72 / EK, valamint az (EU) 2016/958 bizottsági felhatalmazáson alapuló rendelet (2016. március 9.) az 596/2014 / EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szabályozási technikai szabályozás tekintetében történő kiegészítéséről a befektetési ajánlások vagy a befektetési stratégiát javasló vagy javasló egyéb információk objektív bemutatására, valamint az egyes érdekek vagy összeférhetetlenség utáni jelek nyilvánosságra hozatalának technikai szabályaira vonatkozó szabványok vagy egyéb tanácsadás, ideértve a befektetési tanácsadást is, az A pénzügyi eszközök kereskedelméről szóló, 2005. július 29-i törvény (azaz a 2019. évi Lap, módosított 875 tétel). Ezen marketingkommunikáció a legnagyobb gondossággal, tárgyilagossággal készült, bemutatja azokat a tényeket, amelyek a szerző számára a készítés időpontjában ismertek voltak , valamint mindenféle értékelési elemtől mentes. A marketingkommunikáció az Ügyfél igényeinek, az egyéni pénzügyi helyzetének figyelembevétele nélkül készül, és semmilyen módon nem terjeszt elő befektetési stratégiát. A marketingkommunikáció nem minősül semmilyen pénzügyi eszköz eladási, felajánlási, feliratkozási, vásárlási felhívásának, hirdetésének vagy promóciójának. Az X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nem vállal felelősséget az Ügyfél ezen marketingkommunikációban foglalt információk alapján tett cselekedeteiért vagy mulasztásaiért, különösen a pénzügyi eszközök megszerzéséért vagy elidegenítéséért. Abban az esetben, ha a marketingkommunikáció bármilyen információt tartalmaz az abban megjelölt pénzügyi eszközökkel kapcsolatos eredményekről, azok nem jelentenek garanciát vagy előrejelzést a jövőbeli eredményekkel kapcsolatban.