Ez a legzöldebb hazai fesztivál, ahol a fenntarthatóság, az ökológiai lábnyom csökkentése és a szelektív hulladékmenedzsment van annyira fontos, mint a lineupban szereplő világsztárok összeválogatása.

Az augusztus 1-jén elstartoló rendezvény fesztiválfilozófiájában kiemelt helyet kap a zöldítés, az ökotudatosság és az edukáció – mind a környezeti, mind a zenei nevelésben. A szervezők zászlajukra tűzték ki, hogy a balatoni kisfalu olyan valójában tudja megmutatni magát a közönségnek, mint a fesztivál előtt.

A piknikezők az elmúlt években szemléletformáláson vettek részt: repoharakkal – egyedülálló módon 70% feletti a Repohár visszaváltási aránya –, betétdíjas üvegpoharakkal, szódásüvegekkel, szelektív kukákkal, közösségi közlekedéssel fesztiváloznak. A minőségi kikapcsolódás részeként figyelnek a környezetükre, óvják a falut, amely befogadja őket.

A ciklikus filozófia része, hogy a Paloznaki Jazzpikniket követően megint lesz majd egy év, amikor a szervezők visszatöltik a környezetet, fákat ültetnek, területet gondoznak, zöld fejlesztéseket vezetnek be, hogy jövőre ismét kiérezhető legyen a hely szelleme. A fesztivál zöldítő, érzékenyítő programja a Zöldövezet Társulással közösen valósul meg.

Idén először az új visszaváltási rendszer értelmében a PET-palackokat, aludobozokat és bizonyos típusú üvegeket is van mód visszaváltani a Jazzpiknik területén lévő Repontnál.