Az ázsiai-csendes-óceáni piac meghosszabbítja a tegnapi amerikai szeánszból eredő befektetői bizonytalanságot. A főbb indexeken enyhe csökkenést vagy lassú emelkedést figyelhetünk meg. A kínai indexek 0,15-0,30% között veszítenek. A japán JP225 index 0,15%-os mínuszban, a szingapúri SG20cash 0,43%-os pluszban, az ausztrál AU200.cash pedig 0,15%-os emelkedésben van.

Az amerikai határidős indexek enyhén esnek a tegnapi gyengébb Wall Street-i zárás után. A befektetők továbbra is óvatosak, várják az USA jövő heti vámbejelentését.

A leggyengébb deviza ma a japán jen, amely 0,4-0,6% között veszít a többi G10-es devizával szemben, miutána Bank of Japan kormányzója laza beszédet mondott.

Kazuo Ueda mai nyilatkozataiban általánosságban dovish (galamb szemléletű) álláspontot képviselt, megjegyezve, hogy a Japánban a közelmúltban tapasztalt „nagyon magas” inflációt elsősorban átmeneti tényezők, például az importköltségek és az élelmiszerárak emelkedése okozta, amelyek valószínűleg mérséklődni fognak, és ezért nem ok a monetáris politika szigorítására.

Ueda hangsúlyozta, hogy kamatemelésekre akkor kerülhet sor, ha az előrejelzések szerint az emelkedő élelmiszerárak további árnyomáshoz vezetnek.

Az ausztrál fogyasztói árindex mutatója februárban 2,4% volt é/é, ami elmaradt a várakozásoktól (2,5% é/é) és alacsonyabb az előző havinál, és kényelmesen az ausztrál jegybank 2-3%-os inflációs célsávján belül van.

Az alacsonyabb CPI-érték ellenére az ausztrál jegybank jövő heti ülésén valószínűtlen a kamatcsökkentés, tekintettel a korábbi sólyomhangulatra és arra, hogy ez nem negyedéves inflációs jelentés, amelyre az RBA nagyobb figyelmet fordít.

A chicagói Fed elnöke, Goolsbee szerint az amerikai gazdaság új szakaszba lép, és arra figyelmeztetett, hogy az emelkedő hosszú távú inflációs várakozások komoly problémává válhatnak.

Megismételte, hogy a következő 12-18 hónapban alacsonyabb kamatlábakra van szükség, de megjegyezte, hogy a bizonytalanság késleltetheti a kamatcsökkentést, így egyelőre a „kivárás és várakozás” megközelítést tartja helyénvalónak.

Kínában a boaói fórumon részt vevő tanácsadók arra sürgették a kormányt, hogy növelje a belföldi kereslet, különösen a szolgáltatási fogyasztás támogatását, kiemelve a bizalmat és a jövedelmet mint kulcsfontosságú hajtóerőt.

A Morgan Stanley megemelte a kínai részvényekre, köztük az MSCI China és a Hang Seng indexekre vonatkozó ajánlásait, rámutatva a javuló vállalati fegyelemre és a növekvő részvényesi hozamokra.

Trump amerikai elnök vegyes jeleket küldött egy interjúban az április 2-ára bejelentett vámokkal kapcsolatban. Trump egyrészt korlátozott mentességeket javasolt országok és termékek esetében, másrészt a kölcsönös vámoknál potenciálisan enyhébb mértékeket.

AGoldman Sachs arra figyelmeztetett, hogy a piacok túlságosan is nyugodtak lehetnek a vámokkal kapcsolatban, és meglepődhetnek, ha az intézkedések a vártnál keményebbnek bizonyulnak.

A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetik meg.