A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának adatai szerint 2024 első kilenc hónapjában több mint 4600 lakástűz történt Magyarországon, amelyek csaknem 60 ember halálát okozták. Noha ez a szám a korábbi évekhez képest csökkent, még mindig túl sok tragédia következik be, amely megelőzhető lenne. A statisztikákból kiderül, hogy a legtöbb tűzesetet elektromos meghibásodások, fűtési rendszerek hibái, dohányzás, valamint nyílt láng használata okozza.

Apró befektetéssel a biztonságért

Az otthonok biztonságának növelésére az egyik leghatékonyabb eszköz a füstérzékelő, amely már a tűz keletkezésének korai szakaszában figyelmeztet, lehetőséget adva a menekülésre. Az ilyen berendezések nemcsak megfizethetőek – akár tízezer forint alatt is elérhetők –, de telepítésük sem bonyolult. Szén-monoxid-érzékelők telepítése szintén ajánlott, mivel ezek érzékelik a halálosan mérgező, színtelen és szagtalan gázt is. Fontos, hogy ez két különböző funciót ellátó készülék!

A fűtési szezon kezdetén azonban nem csupán a füstérzékelők beszerelése a fontos. A szakértők minden évben hangsúlyozzák a fűtőberendezések, kémények és elektromos hálózat rendszeres karbantartásának szükségességét. A hagyományos fűtésű rendszereknél évente, gázfűtésű rendszereknél kétévente ingyenes kéményellenőrzés igényelhető.

Az elektromos rendszereket illetően kiemelt figyelmet kell fordítani a túlterhelés elkerülésére. Az alumínium vezetékek például nem alkalmasak nagy teljesítményű készülékek (mosógép, légkondicionáló) egyidejű működtetésére. A túlfeszültség okozta túlmelegedés tűzhöz vezethet. Ezért célszerű elkerülni a vezetékek megtörését, és távozás előtt áramtalanítani a mobiltelefonokat és más eszközöket.

Veszélyek nem csak az ünnepek alatt: a dohányzás és a nyílt láng használata

Az ünnepi időszakban különösen gyakoriak a gyertyák, csillagszórók és más nyílt lánggal járó eszközök használata. Ezek azonban fokozott óvatosságot igényelnek: a gyertyákat soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, és használjunk nem gyúlékony alátétet. A cigarettázás szintén komoly veszélyforrás lehet: egy rosszul eloltott csikk vagy egy leesett parázs gyorsan tüzet okozhat.

A statisztikák szerint a lakástüzek áldozatai gyakran nem a lángok, hanem a füst miatt vesztik életüket. Egy égő cigaretta okozta izzó textília például már néhány perc alatt életveszélyes füstöt termelhet, amely ellen füstérzékelővel lehet védekezni. Az elmúlt években olyan füstmentes technológiák jelentek meg, amelyek égés nélkül működnek. Ezek az alternatívák minimalizálhatják a dohányzás okozta lakástüzek kockázatát is, hiszen nincs parázs vagy nyílt láng. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek. Bár kevesebb káros anyag szabadul fel, de ezek a termékek nikotint tartalmazhatnak, amely függőséget okoz.

Füstérzékelőkkel a biztonságért

A lakástüzek megelőzéséért tett egyszerű lépések – például füstérzékelők telepítése és rendszeres karbantartásuk – jelentősen növelhetik otthonaink biztonságát. A megfelelő óvintézkedésekkel nemcsak saját magunk, hanem szeretteink életét is megóvhatjuk – hiszen minden döntés számít, amikor a biztonságról van szó.

A Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke kiemelte, hogy a megelőzésre nagy hangsúlyt kell fektetni, és egyre több háztartásban használnak szén-monoxid-érzékelőt, ugyanakkor ez nem váltja ki a füstjelzőt. A szakember hozzátette, hogy a fűtőrendszerek ellenőrzése mellett elengedhetetlen a kémények állapotának monitorozása is. Dobson Tibor kitért arra is, hogy az ünnepi időszak alatt sem árt az óvatosság. Az Európai Füstérzékelők Világnapja alkalmából Berla Attila kérdezte a szakértőt.