Az Erste makrogazdasági elemzője szerint az inflációs kockázatok felülírják a gazdaság élénkítési szempontját, így szerencsés, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának többsége a kamattartás mellett döntött.
„A forint árfolyamának alakulására vezethető vissza a kamat tartása. Láthattunk egy jelentős gyengülést, és a jövő évi átárazások hatását szeretnék tompítani. Ezt szeretnék megfékezni" – érvelt Nagy János. A gazdaság élénkítése miatt akár indokolható is lehetne az alacsonyabb kamatot, csakhogy az inflációs kockázatok, amelyek a forintgyengülés mögött rejlenek, felülírják a gazdaságélénkítési szempontot.
„A jövőben a többletinfláció megfékezését, az eurózónához történő csatlakozás előkészítése is segítheti. Azt látjuk mi is, hogy nehéz előre jelezni a következő magyar kamatvágás döntését. A FED döntése is fontos tényező, amelyhez az EKB-nak és a Magyar Nemzeti Banknak is igazodnia kell, ez is meghatározza majd, hogy milyen magyar kamatpálya várható" – összegzett Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.
Fókuszban a FED döntése
Előzetesen az amerikai kamatcsökkentés lehetőségéről is szó volt a szerdai Reggeli Monitorban. A kérdés csak az, hogy mennyi monetáris lazítás várható még az amerikai jegybank szerepét betöltő FED-től a következő hónapokban.
Az előzetes várakozás az volt, hogy 25 bázispontos kamatvágást lépnek meg. „Az amerikai gazdaság jól teljesít, és az infláció felfelé mozdult el az elmúlt időszakban, ez akár a kamatcsökkentés megállítását is indokolhatná" – latolgatta Péntek Ádám, az Erste részvényelemzője.
Legfeljebb a FED kommunikációjában várható, hogy lassul a kamatcsökkentés üteme, és januárban szünet lehet az amerikai monetáris lazításban. „A tőzsdék örülnek, hogy alacsonyabb lehet a kamatszint, de az ütem előrejelzése fontos lesz, mint ahogy az is, hogy milyen inflációs és GDP-növekedési várakozást fogalmaz meg az amerikai jegybank 2025-re. Anomália, hogy jó a munkaerőpiac, az infláció sem csökkent, mégis az a várakozás, hogy csökkent majd a kamatokon a jegybank" – összegzett a részvényelemző.
Szerda este nem okozott meglepetést a FED, és a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos lazítást jelentett be. M. Szűcs Péter összeállításában szóba került még az, hogy:
- Van-e további forintgyengülésre kilátás 2025-ben?
- Meddig csökkenhet a FED kamata?
- Lehet-e 2025-ben erősebb újra a dollár, mint az euró?