
Egészségkód
A mai Egészségkód kétszer 20 perce is a koronavírus-járvány aktualitásai körül forog. Egyrészt szó lesz arról, hogy a kutatók milyen megfeszített tempóval dolgoztak azon, hogy tavaly december óta oltani lehessen az embereket a COVID ellen, érintjük majd azt is, hogy mennyi esély van a gyógyszer kifejlesztésére. Másrészt megnézzük, hogy idehaza a brit mutáns erőteljes fertőzési hulláma miatt milyen mértékű átoltottságra lenne szükség ahhoz, hogy tényleg ki lehessen teljes mértékben nyitni a gazdaságot, meg persze a szociális tereket. A héten ugye egyelőre annyi történt, hogy a 2,5 millió oltást már meghaladtuk, és a boltok kemény járványügyi előírások mellett, de kinyithattak. Ráadásul tovább is nyitva tarthatnak, akár este fél tízig. A kijárási korlátozás is szelídült, este 10 és reggel 5 óra közé. A műsor második felében érintjük azt is, hogy az otthoni zártság, a home office élet milyen ízületi és izombántalmakkal járhat, és mit tehetünk annak érdekében, hogy egészségesek maradjunk. Várja Önöket a szerkesztő-műsorvezető, Nagy Károly.
2020-08-20 11:05:00 Adásunk
Korábbi adások
-
-
-
-
-
-
-
-
Egészségkód
2021-02-11 11:05:00A járvány egyik pozitív hozadéka a gyors oltóanyag fejlesztés. De mi a helyzet a különböző rákbetegségek elleni készítményekkel? Fel lehet-e gyorsítani az engedélyeztetési eljárásokat? Mik a legújabb módszerek? Erről is kérdezzük dr. Holchacker Pétert, az Innovatív Gyógyszergyártók Rgyesületének igazgatóját. Hogyan hat munkáltatóra és munkavállalóra a járvány? Javult vagy romlott a hatékonyság? Munkahelyi egészségügy és főnöki attitűd. Simon-Göröcs Lilit, a profession.hu HR igazgatóját faggatjuk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2021-02-04 11:05:00Mindenki ért az oltáshoz is! Nos, ez egyáltalán nem igaz. Ellenben rengeteg téves információ kering a médiában. Rendet teszünk dr. Szlávik Jánossal, a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének főorvosával. A második részben pedig egy új érrendszeri vizsgálatról lesz szó, amely magyar fejlesztés és nagy jövő előtt áll. Dr. Szigeti Krisztiánnal, a Kinepict ügyvezetőjével beszélgetünk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2021-01-28 11:05:00Aki már túl van a COVID nehezén, nem árt, ha néhány hónappal később részt vesz egy betegség utáni szűrésen. Nemcsak a felnőttekre igaz ez, hanem a gyerekekre is. Hogy miért van ennek értelme, arról dr. Skorán Ottót, a dr. 24 stratégiai és innovációs igazgatóját, belgyógyászt kérdezzük. Összeegyeztethető-e a mértékletes borfogyasztás a fogyókúrával? Sokak szerint nem, van aki másképp gondolja. Természetesen nem mindegy, mit fogyasztunk. És mivel. A Bajor Borház egyik tulajdonosát, Nemes Nikolettát kérdezzük.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2021-01-21 11:05:00Amit a felfázásról tudni kell. Erről szól az első rész. Kiderül, hogy semmi köze a hideg kőre üléshez, az időjáráshoz. Ez bakteriális fertőzés. Mindent tisztázunk a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának adjunktusával, dr. Bánfi Gergellyel. A héten még tart az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét rendezvénysorozat. Ennek apropóján beszélgetünk a betegségről Rozványi Balázzsal, a Magyar Rákellenes Liga elnökével.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2021-01-14 11:05:00A COVID vajon terjed-e a háziállatok között és vajon egy kuytus visszafertőzheti-e a gazdáját? Erre a kérdésre is választ ad a Szent István Egyetem Biológia Tudományok Intézetének állat-élettani professzora, dr. Zsarnovszky Attila. A második részben pedig egy vadonatúj eljárást mutatunk be, amely komoly segítséget jelent prosztata problémák megoldásában. A Budai Egészségközpont Privát Urológia osztályvezető-főorvosa, dr Póth Sándor válaszol kérdéseinkre. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2021-01-07 11:05:00Félidőben ősz és tavasz között, ilyenkor sokan nekilendülnek a fogyókúrának, mások meg a vitaminoknak. Hogyan csináljuk okosan és hatékonyan? Antal Emese dietetikus, a TÉT Platform szakmai vezetője ad tanácsokat. A második részben pedig pacemakeres esetek világversenye a téma. Nem, nem túlélőverseny. Izgalmas szakmai eszmecsere az egyébként több évtizedes technológiáról, amelyről sok mindent megtudnak, ha velünk tartanak! dr. Gellér László, a Magyar Kardiológiai Társaság tudományos bizottságának elnöke, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika egyetemi tanára mesél.
- Belehallgatás:
-
-
Egészségkód
2020-12-10 11:05:00Szájrákban kétszer annyian halnak meg mint közlekedési balesetben. Megdöbbentő. De mi az oka? Hogyan alakul ki? Mit tehetünk ellene? Dr. Mensch Károly, a Semmelweis Egyetem fogorvostani kar orális diagnosztikai tanszék egyetemi tanársegéde mondja el a részleteket. A második részben egy felmérés jön arról, mennyire használnak az idősek okos eszközöket, ha egészségükről van szó. A Telekom PR és social média szakértője, Soós Edina meséli el az adatokat, gyakorlati tapasztalatait pedig dr. Toldy-Schedel Emil a Szent Ferenc Kórház igazgatója, kardiológus osztja meg velünk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-12-03 11:05:00Tavasz óta küzdünk a koronavírussal. Van, aki szó szerint. A többiek potenciális betegek. A korlátozások, a home office, a gyerekek otthoni tanítása komoly feladat és kihívás. Vajon mennyire terheli a lelkünket, mennyire változott a hozzáállásunk? Erről beszélgetek dr. Kende Annával, az ELTE Szociálpszichológiai Tanszékének docensével. Év végén zárul a ritka betegségekkel kapcsolatos nemzeti terv első fázisa, jön a következő szakasz. Mit értek el eddig, mi változik? Pogány Gábort, a Ritka és Veleszületett Rendellenességekkel Élők Országos Szövetségének elnökét faggatjuk.
-
Egészségkód
2020-11-26 11:05:00Ma mindent megtudunk a szívelégtelenségről. A betegség jobbára idősebb korban jelentkezik, de érdemes a fiatalabbaknak is figyelniük. Dr Kosztin Annamária, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika kardiológus szakorvosa válaszol kérdéseinkre. A második részben pedig a dohányzásról, a leszokás nehézségeiről, ugyanakkor annak pozitív hozadékairól lesz szó. Cserkó Zsuzsa, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet osztályvezetője ismerteti a témában készített friss felmérés eredményeit. Tartsanak velünk!
-
Egészségkód
2020-11-19 11:05:00Mediterrán bodorrózsa és zöld majom veséjének a sejtkultúrája. Ez a kettő kell ahhoz, hogy kiderüljön: a gyógynövény hatóanyaga eredményes a koronavírus ellen. De hogy ez pontosan mit jelent, az az első részből derül ki, amikor dr. Balázs Annával, a CMC Déli Klinika vezérigazgatójával beszélgetek. "A beteget kezeljük először és ne a betegséget" - jól hangzik, de mit jelent a gyakorlatban. Tényleg minden napos dolog, hogy lelki oka van egy-egy kórságnak? A dr.24 csoport orvos-igazgatója dr. Spányik András válaszol.
-
Egészségkód
2020-11-12 11:05:00Előbb-utóbb szinte mindenkit utolér az érelmeszesedés. Kezelni és gyógyítani is lehet, ha időben észreveszik. Egyre nagyobb szerepet kap ebben az egyénre szabott terápia. dr. Karádi Istvánnal, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinika professzorával beszélgetünk az első részben. A második részben pedig évtizedes probléma lesz a téma: hálapénz. A következő években jelentős béremelést kapnak az orvosok, a jogalkotó azt reméli egyre kevesebb boríték landol a zsebekben. A Transparency International szervezésében egy konferencián beszélgettek erről. A TI projektmenedzsere, Mikola Bálint lesz a vendégünk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-11-05 11:05:00Ahol fűrészelnek, ott hullik a forgács. Ismerős mondás, igaz az egészségünk kapcsán nehezen fogadjuk el, ha valami baj történik. Az első részben két hétköznapinak tűnő terület, ahol rossz szakember választása esetén pórul járhatunk. Gáspár Melinda orvosi-esztétikai tetoválóművész, majd Pákai Petra énekes-énektanár beszél. A második részben dr. Kovácsy Zsombor egészségügyi jogászt faggatjuk a hazai műhibaperekről.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-10-29 11:05:00A COVID most már a fiatalabb korosztálynak is veszélyes, de fokozottan igaz ez a krónikus betegekre. Ez alól a cukorbetegség sem kivétel. Mire figyeljenek oda? Hogyan lehet csökkenteni a kockázatokat. Dr. Spányik András a Doktor24 cégcsoport orvos-igazgatója ad tanácsokat. Az őszi-téli szezon a koronavíruson kívül is gyengíti az immunrendszert. Annak pedig legfontosabb bástyája a gyomor. Mit együnk és mit ne? Milyen és mennyi vitamint pótoljunk. És főleg hogyan? Bocsi Vikit, táplálkozási tanácsadót, a Kitchen of Health társatulajdonosát faggatjuk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-10-22 11:05:00Kényes témák az Egészségkódban. Olyan ügyek, amelyekről nem szívesen beszélünk. A baj az, hogy még az orvos előtt sem. Az első részben az aranyér a téma: dr. Ónody Péter, a Semmelweis Egyetem I.sz. Sebészeti és Intervenciós Gasztroenterológiai Klinika szakorvosa ad jó tanácsokat. A második részben pedig arról lesz szó, hogy milyen új irányelvek jelennek meg az inkontinencia kezelésében. dr. Szabó László professzort, a Magyar Kontinencia és Urogynekológiai Társaság elnökét faggatjuk. Tegyük félre a szégyenérzetet! Tartsanak velünk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-10-15 11:05:00Sokszor halljuk: depis vagyok, rossz a kedvem. Szerencsére ez még nem baj. Baj akkor van, ha nincs, akivel megbeszéljük a nehézségeket, ha sokáig tart a levert állapot és nincs változás. Korunk egyik súlyos lelki betegsége a depresszió. Dr. Szekeres Györgyöt, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai Klinikájának docensét kérdezzük a témában. Egyre többet ülünk számítógép előtt, keveset mozgunk: ez pedig kedvez a trombózis kialakulásának. Ha elhanyagoljuk tragikus vége lehet, viszonylag rövid idő alatt. Többféle trombózis van, ezt is tisztázzuk majd Dr. Blaskó Györggyel, a Debreceni Egyetem professzorával.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-10-08 11:05:00A mai műsor első részében egy különleges és ritka betegségről lesz szó: ez pedig a Gaucher-kór. Egy enzim hiány okoz bajt. Szerencsére ritkán és szerencsére kezelhető. A Ritka és Veleszületett Rendellenességgel élők Országos Szövetségének elnöke, dr Pogány Gábor válaszol kérdéseinkre. A második részben pedig azt vizsgáljuk, hogy viszonyulunk a járvány második köréhez, hordjuk-e a maszkot. A szerszámkell.hu webshop készített egy felmérést. Azt is tisztázzuk, melyik ipari maszk, mit tud. Kucsera Lillát, a cég sajtóreferensét faggatjuk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-10-01 11:05:00Októberben több kampány is indul annak érdekében, hogy a hölgyek minél nagyobb számban menjenek el mellrák szűrésre. Az üzenetet ismert, népszerű férfiak is tolmácsolják. Halom Borbála, a Mellrák Egyesület alapító-elnöke a vendégünk. Életmód orvoslás - a jövő gyógyítási módszere, mondják sokan. A megelőzés mindenek előtt. De hogyan működik? Dvorák Márton, a Your PowerMed életmód orvosi központ vezetője válaszol kérdéseinkre.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-09-24 11:05:00Ha fáj a fejünk, könnyen lehet baj van a látásunkkal. Ezt sokan tudják. Azt azonban kevesebben, hogy a nyak- és vállfájdalom is állhat mögötte. Az agyunk korrigálja a látásunkat, a testünk pedig igazodik hozzá. Érdemes rendszeresen vizsgáltatni a szemünket. Az Opticnet Hungary Egyesülés vezetőjét, Dózsa Gábort kérdezzük. Mennyit és mit sportolunk? Mennyit füllentünk? A többi között ezt mérte fel a Rexona, azzal a céllal, hogy segítse a motivációnkat. A cég márkemenedzserét, Kómár Kornéliát faggattuk. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-09-17 11:05:00Már csak néhány nap vagy hét és ugyan vége, ám jövőre újra jelentkezik a parlagfű allergia. Sokak életét megkeseríti a növény, amit úgy tűnik képtelenség kiírtani. Mit tehetnek az érintettek? Sebő Zsuzsanna gyermekgyógyász, homeopata szerint a hagyományos módszereket érdemes alternatív megoldásokkal kiegészíteni. Megnyílt a Waberer kardiológiai centrum, ami az első ilyen jellegű magánkórház. Az intézmény vezető-főorvosa szerint előnyük, hogy koncentráltan, minden szakterület specialistája, mint egy jó csapat úgy segíti a pácienseket. Dr. Vértesaljai Mártonnal beszélgetünk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-09-10 11:05:00Mennyire változtatta meg egészségünkkel kapcsolatos hozzáállásunkat a Covid járvány? Mi a különbség az egyes tesztek között? Tartsunk-e a normál influenza járványtól a koronavírus miatt? Ezekre a kérdésekre válaszol a Doktor24 orvos-igazgatója, dr. Spányik András. A második részben pedig megismerhetik a Vodafone Alapítvány egyik angyalát személyesen is, aki VR szemüvegeket visz beteg gyerekeknek, hogy oldja a kórház miatti rossz kedvet, ugyanakkor egy érdekes kutatást is végez. Budai J. Gergő a Vodafone Magyarország vezérigazgató-helyettese és dr. Erdős Sándor az OncoVR alapítója, az egyik angyal a vendégünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-09-03 11:05:00Megkezdődött az oktatás, ilyenkor derül ki sok gyerekről, szemüveg kell. Nehezen olvas, fárad a szeme, szemész kell. Annál is inkább, mert egyre nő például a rövidlátók száma. Idehaza minden negyedik, ázsiában minden négyből három embert érint. Dr. Nagy Zoltán Zsolt a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója beszél. És folytatjuk, amit a múlt héten elkezdtünk a Máltai Szeretetszolgálat fogadó pszichoszociális szolgálat vezetőjével, Frankó Andrással. Alkoholista a családban. Mai téma: gyerekszemmel.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-08-27 11:05:00Hogyan készüljünk fel az időskorra? A válasz: minél fiatalabb korban. Igaz, 20 évesen nem ezen agyalunk. Ám idővel érdemes tudatosan készülni a nyugdíjas évekre. dr. Gadó Klárával, a Semmelweis Egyetem Geriátriai Klinika és Ápolástudományi Központ megbízott igazgatójával beszélgetünk. Becslések szerint 400 ezer gyerek él olyan családban, ahol probléma az alkoholfogyasztás. A Máltai Szeretetszolgálat video-pályázatot hirdetett fiataloknak a témában. Ennek apropóján igyekszünk tisztázni: mikortól van baj? Frankó Andrást, a szervezet fogadó pszichoszociális szolgálat vezetőjét faggatjuk.
- Belehallgatás:
-
-
Egészségkód
2020-08-13 11:05:00Régen gutaütésnek vagy szélütésnek hívták, ma már inkább nemzetközi neve forog: stroke. Ha megtörténik elképesztően fontos a gyorsaság. Egy órán belül 25 százalékos esély van a tünetmentes túlélésre, 4 és fél óra esetében ez alig 6 százalék. dr. Sipos Ildikó, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának adjunktusa a vendégünk. A második részben egy érdekes, még munkafázisban lévő technikai újításról beszélgetünk. Magyar fejlesztők népbetegségek elleni harca okos eszközökkel. Molnár József, az Innobyte Informatikai Zrt. operatív igazgatója mesél róla.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-08-06 11:05:00Egy átlag magyar évente 3 - 4 fogkefét használ el évente. A szakember szerint ez nem túl sok. Ami nagyobb baj, hogy ritkán megyünk fogorvoshoz, csak akkor, amikor baj van. A Lacalut dentál-higiéniai szakértőjét, Karácsonyi Henriette-t faggatjuk. A második részben pedig lovasterápia a téma. Kiknek, mire jó? Sokan mondják, hogy terapeuták, pedig nincsenek sokan, akik valóban rendelkeznek képesítéssel. Bozori Gabriella, a Magyar Lovasterápia Szövetség ügyvezető-alelnöke a vendégünk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-07-30 11:05:00Tombol a nyár, érnek a gyümölcsök, zöldségek. Néhány szabályra azért nem árt odafigyelni, még ilyenkor sem - mondja Antal Emese, dietetikus, a TÉT Platform szakmai vezetője. A járvány miatt "bekockultunk". Kénytelenek voltunk sokkal többet használni a digitális eszközöket, mint máskor. Milyen hatással van, volt ez ránk? Rab Árpád, a Corvinus és a Közszolgálati Egyetem kutatója beszél nekünk erről.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-07-23 11:05:00Hónapok óta, nap mint nap hallunk a vírusról. De vajon eleget? És pontosat? Ma tisztázunk néhány dolgot, ami ezidő alatt derült ki a járványról, a maszkok hatásosságáról és a különböző konteókról. Kemenesi Gábort, a Pécsi Tudományegyetem virulógusát kérdezzük. Férfiak figyelem! Középpontban a prosztata. Hogy mi ez, és hogyan betegedhet meg, kiderül. Minden, amit tudni kell a betegségről, ami gyógyítható, de lehet halálos is. dr. Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója tájékoztat.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-07-16 11:05:00Bár az idei furcsa egy év, azért pihennie mindenkinek kell. Nyaralunk bőszen, de néhány apró jószág (szúnyog, méh, darázs, dongó, bögöly etc.) megkeseríti az életünket. Mit tegyünk, ha kellemetlenség ér és mit ne? dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem, bőr- nemikórtani és bőronkológiai klinika orvosa ad tanácsokat. Az "örök élet" nyomában. Hogyan öregedjünk szépen és lehetőleg egészségesen? Erre ad választ napjaink divatos kifejezése, az anti-ageing. Stúdiónk vendége, Lenkei Beatrix, a téma szakértője. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-07-09 11:05:00Egy ritka betegségről lesz szó az első részben: Williams-szindróma. Genetikai elváltozás, ami rengeteg bajt okoz, de kiemelkedő hallással is jár, így sokan magas szinten zenélnek közülük. A Magyar Williams Szindróma Társaság elnökét, Pogányné Bojtor Zsuzsannát kérdezzük. "Hogy tetszik lenni?" - ez lett a címe a Vodafone Magyarország Alapítvány kampányának, amely a járvány alatt indult, de ma is tart. Bárki csatlakozhat. Buda J. Gergővel, a távközlési cég vezérigazgató-helyettesével beszélgetünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-07-02 11:05:00A klímaváltozás nagy hatással van a mezőgazdaságra, ez nem kérdés. Az annál inkább, mi lesz a búzával, hogyan lesz kenyerünk, ha egyre több lesz aszályos év, és emelkedik a hőmérséklet? Van megoldás: vissza kell térni az ősgabonákhoz. Hogy mik ezek, arról Dr. Dexler Dórával, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet vezetőjével beszélgetünk. A második részben pedig egy érdekes kutatást nézünk meg közelebbről: átalakultak-e, és ha igen, milyen mértékben az anya és apa szerepek a családban a járvány okozta karantén alatt. Az Unicef Magyarország kommunikációs tanácsadóját, Kordos Szabolcsot faggatjuk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-06-25 11:05:00Komoly mintegy 10 millió euró tőkét von be a Doktor 24 Medicina Zrt. Egy luxemburgi és egy német csoport száll be a hazai magánegészségügy egyik vezető cégébe. Mit hoz a változás? Mennyire élünk a magánszektor kínálta lehetőségekkel? Tényleg annyira drága? Ezekre a kérdésekre is válaszol Lancz Róbert, a cég vezérigazgatója. A második részben egy olyan betegségről beszélgetünk, amelyre nem is szívesen gondolunk. Ez az inkontinencia. A várandós anyukák ideig-óráig találkoznak vele. Az uraknak rossz hír, 70 fölött mindenkinek számolnia kell vele. Ami jó hír, hogy kezelhető. dr. Szabó László professzorral, a Magyar Kontinencia és Uroginekológiai Társaság alelnökével beszélgetünk.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-06-18 11:05:00A járvány az egészségügyi ellátórendszert is komolyan átrendezte. A kényszer miatt ugyan, de sokat fejlődött a digitális távgyógyítás. Ami elkezdődött, folytatódni is fog - mondja Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke, aki szerint ez a helyzet jó lehetőség is a modernizációra. A második részben pedig a bükki füvesembert, Szabó Gyuri bácsit faggatjuk, milyen teát, milyen mozgásszervi betegségre érdemes szedni? Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-06-11 11:05:00A járvány nem segítette a betegek ellátást, ez alól kivételt képeztek az életmentő beavatkozások. A mai műsorban szó lesz a mellrák betegek járvány alatti helyzetéről, a gyógyulás esélyeiről. Pajkos Gábort, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság elnökét kérdezzük. A második részben kapcsolódunk ehhez, de betegjogi szemszögből. A Gyógyulj Velünk Egyesület járvány alatti tapasztalatairól B. Papp Lászlót faggatjuk, Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
-
-
Egészségkód
2020-05-21 11:05:00Néhány hete foglalkoztunk egy újszerű megoldással, a vérplazma felhasználásával a koronavírussal szemben. Mi történt azóta? Hány betegen segített módszer? Merre tovább? dr. Lacza Zsombort a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettesét kérdezzük. A második részben hasonló a téma, de egészen más a megközelítés. A búzacsíra kivonat egyik összetevője is felveheti a harcot a vírussal szemben. A téma hazai kutatójával, dr Hidvégi Mátéval, biokémikussal, címzetes egyetemi tanárral beszélgetünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-05-14 11:05:00Nagyjából 300 ezer embert érint az asztma. Évente 15-20 ezerrel nő a számuk. A betegség nem gyógyítható, de kezelhető. Koronavírus ügyben veszélyeztetettek az érintettek. Dr. Tamási Lillával, a magyar Tüdőgyógyász Társaság Allergológiai és Légzéspatológiai szekciójának elnökével beszélgetünk. És visszaugrunk az időben 1600-1700 évet. Tolna megyei eleink életmódjáról tudunk meg többet és kiderül, hogy a környéken is alkalmazták a koponyatorzítást. Koncz István, az ELTE régészetkutatója mesél a részletekről.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-05-07 11:05:00Lassan visszatérünk a munkahelyekre. A karantén megviselt mindenkit, ám a régi élet újraindulása is tarthat meglepetéseket. Hogyan készüljünk erre lelkileg? Mit tehetnek a vezetők, hogy az alkalmazottak a lehető legkönnyebben alkalmazkodjanak vissza? Dr. Barta Ágnes pszichológust, coachot kérdezzük. A második részben a homeopátiáról lesz szó. A netes kommentek alapján inkább hitvita, semmint tudományos csörte. Dr. Sebő Zsuzsa gyerekgyógyászt kérdezzük, mikor érdemes és mikor nem kipróbálni? Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-04-30 11:05:00Az Immunizációs Világhét alkalmából beszélgetünk arról, tényleg kell-e félni a védőoltásoktól, mint ahogy néhányan teszik azt. Milyen irányba halad a tudomány? Melyek a legfontosabb oltások felnőtteknek és gyerekeknek. dr. Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Járványügyi Főosztályának nyugalmazott vezetője válaszol. Egy veszélyes betegség, ami a koronavírussal ellentétben a gyerekeket veszélyezteti: az agyhártyagyulladás. Megkülönböztethető-e a tünete a mostani járványtól? dr. Póta Györgyöt, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnökét faggatjuk. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-04-23 11:05:00Vérplazma kezelés a koronavírus ellen. Egy magyar eljárás is bekerült abba a nemzetközi adatbázisba, amely összegyűjti a lehetséges terápiás módokat. Most olyanokat keresnek, akik elkapták a betegséget, de már felgyógyultak. Dr. Lacza Zsombort, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettesét faggatjuk. A második részben pedig egy ferences rendi szerzetes, Varga Kapisztrán beszél arról, hogyan éljük túl egészséges lélekkel a bezártságot. Mit tegyünk és mit ne? Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-04-16 11:05:00Az alvás fontos, de vajon mennyire zavarja meg a sok rossz hír a járvánnyal kapcsolatban? Van, akinek ez probléma. Míg mások kipihenik korábbi fáradalmaikat. Dr. Várdi Katalin pulmonológus, alvásszakértő beszél erről. Mintegy 100 ezren vannak különböző bentlakásos szociális intézményben. A vírus miatt korlátozott a velük való személyes kapcsolat. Mit tehetünk és mit nem rokonként? A Társaság a Szabadságjogokért szakértője, Környei Kristóf segít a jogszabályok közötti eligazodásban.
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-04-09 11:05:00A kényszerszabadság egy idő után lelki teher. Hogyan dolgozzuk fel, hogy hetek óta alig mozdulhatunk ki? Milyen szabályokat hozzunk saját magunk érdekében? Egy jó főnök, hogyan segíti a home office-ban dolgozó munkatársait? Erre ad választ dr. Barta Ágnes, pszichológus-coach. A második részben pedig arról lesz szó, magyar mérnökök fejlesztenek egy olyan lélegeztetőgépet, ami nemcsak egy embert tudna ellátni. Hol tartanak? Dr. Kozlovszky Miklós, a projekt vezetője, az Óbudai Egyetem dékánja a vendégünk. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-04-02 11:05:00Csendes Gyilkos. Ez a címe a könyvnek, amely arról a viszonylag friss betegségről szól egy személyes történeten keresztül, amely megkeserítheti a fiatal, gyermekáldásra váró hölgyek életét. Ez az endimetriózis. Hogy mi ez és hogyan lehet küzdeni ellene, erről lesz szó az első részben. Mindenki szobafogságban, pedig sokan már készülnének a strandszezonra. Ki így, ki úgy. A kilókat leadni nem könnyű, főleg a korlátozások közepette. Szentgyörgyi Rómeó, többszörös VB és EB győztes aerobikos ad tanácsokat. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-03-26 11:05:00Hogyan kezelik a vírus okozta félelmeket a különböző társadalmak? Hogyan vizsgázunk szolidaritásból, a szabályok betartásából. Szociálpszichológust faggatunk az első részben. A másodikban pedig egy civil kezdeményezésről: egészségügyi dolgozóknak nyújt lelkisegély szolgálatot egy önkéntes csoport. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Egészségkód
2020-03-19 11:05:00Aki babát vár vagy éppen tervez, hogy számoljon a vírus veszélyeivel? Árthat-e a magzatnak az anya esetleges koronavírus fertőzése. Az első részben dr. Vereczkey Attila, a Versys Klinika orvosigazgatója beszél. A másodikban pedig alvászavarokról lesz szó: minden 10-ből 7 ember úgy érzi nem alszik eleget és jól. dr. Gellér Lászlóval a Városmajori Szív- és Érsebészeti Klinika részlegvezetőjével beszélgetünk. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
-
Egészségkód
2020-03-05 11:05:00Egy magyar kutatás azt derítette ki: a hölgyek körében idős korban nagyobb az Alzheimer-kór megjelenése a férfiakkal szemben. Vajon mi állhat ennek a hátterében? És többet tudunk-e már a betegségről, mint 1907-ben, amikor először jegyezték fel. Nos, nem sokkal. A második részben pedig arról a nemzetközi kutatásról lesz szó, amely a serdülőkorú lányok globális helyzetét elemzi. Az Unicef Magyarország képviselőjével beszélgetünk erről. Van jó és rossz hír is. Tartsanak velünk!
- Belehallgatás:
-
Közösségi oldal
Kapcsolódó cikkek
-
Mennyi oltásra van szükség a járványmentes élethez?
Megváltoztathatja a 2,5 millió beoltott ember a magyarországi járványhelyzetet, de az úgynevezett nyájimmunitáshoz, és a korlátozás teljes feloldásához a lakosság 80 százalékos átoltottságára lenne szükség.
-
Vakcina dilemmák - mikorra jöhet oltás?
Egy újabb amerikai cég, a Moderna jelentette be, hogy a III. kísérleti fázisban, 94,5 százalékos hatékonyságú volt a koronavírus elleni vakcinája. A Pfizer-BionTech amerikai-német duó kísérleti oltása is több mint 90 százalékos hatékonyságról számolt be, mint ahogy az oroszok vakcinája is több mint 90 százalékban hatékonynak bizonyult. Mindegyik szernél a tömeges gyártás, illetve az oltások tárolása, szállítása jelenti az igen erős kihívást.