
Közkincskereső Kovács Olivérrel
Utolsó adás
Korábbi adások
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-11-29 14:35:00Nem mindennapi adományt, egy régészeti lelőhelyet és potenciális régészeti parkot kapott a Magyar Nemzeti Múzeum. Az adományozó egy régész, Raczky Pál professzor, aki huszonöt évvel ezelőtt megvette a földterületet, hogy megmentse a tudomány számára. A műsor első felében Virágos Gábortól, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettesétől hallhatnak arról is, hogy miért jók a régészeti parkok, egyáltalán milyen a jó régészeti park. Ezután Visegrádon járunk majd, ahol a Várkapitányság Zrt. megbízásából, a Mátyás Király Múzeum és a Nemzeti Régészeti Intézet együttműködésében folytatott kutatás-sorozat keretében most egy palotaegyüttes maradványai kerültek elő. Erről beszélgetünk Buzás Gergellyel.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-11-08 14:35:00Gőzerővel folyik Visegrád középkori emlékeinek kutatása a Várkapitányság Zrt. megbízásából, a Mátyás Király Múzeum és a Nemzeti Régészeti Intézet együttműködésében. Az egykori ferences kolostornál már lezárult egy feltárás: erről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután Bárdudvarnokon járunk, ahol ebben az évben is a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával kutatták a premontrei apátságot – ahogyan több emléket is a térségben. Végül a Budapesti Történeti Múzeum leendő főigazgatójával, Csorba László történésszel beszélgetünk arról, hogy milyennek kell lennie egy 21. századi fővárosi múzeumnak.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-10-25 14:35:00Krízisek mindig is voltak az emberiség történetében, érdemes hát megismerni őket, hiszen a tapasztalatok hasznára lehetnek a ma emberének is. Konferenciát rendezett a Nemzeti Régészeti Intézet az őskori krízisekről – erről beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután a mohácsi csata kutatásával folytatjuk. Folynak a terepi kutatások, hamarosan az első feltárásokra is sor kerül. Végül a határ túloldalán, Ipolyságban járunk, ahol újra feltárják a premontrei apátságot a szakemberek.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-10-18 14:35:00Egy több mint hétszáz éves templom, amelynek kő tetőszerkezete páratlan a középkori építészetben. Ám vizesedik, a cserepeit hullatja, ezért civilek mentenék. Berhidán járunk a műsor első perceiben. Ezután a Tisza-tótól keletre, Tomajmonostora határába indulunk. A Nemzeti Régészeti Intézet szakemberei feltárták az itt található nemzetségi monostor néhány részletét. Riport Dr. Virágos Gábor régésszel, az ásatás-, illetve a Nemzeti Régészeti Intézet vezetőjével. Végül Kaposszentjakabon járunk, ahol folyik a bencés apátság helyreállítása, ám még most is előkerülhetnek olyan részletek, amelyek gazdagítják az épületegyüttes történetét.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-09-27 14:35:00Az eddigi legnagyobb szabású régészeti kutatómunka kezdődött el Visegrádon. Az elkövetkező hónapokban, sőt években ásatások sorozata tárja majd fel a középkori emlékeket. Erről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután Szegeden járunk, ahol nem csak a kínai agyaghadsereggel ismerkedhet meg a múzeumban a látogató, de jade páncélt is láthat – amire Kínán kívül ugyancsak ritkán adódik alkalom. Végül egy tudós nemzedékeken át keresett remeteségről lesz szó, amit a Nemzeti Régészeti Intézet kutatási programjának keretében azonosítottak.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-09-20 14:35:00Önkéntesség a régészetben és az örökségvédelemben. A mai Közkincs-keresőben alaposan körüljárjuk ezt a témát, elsőként annak apropóján, hogy a hétvégén rendezték meg II. Közösségi Régészeti Konferenciát, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Közösségi Régészeti Egyesület és a Magyar Régész Szövetség közös szervezésében. A közösségi régészetről lesz szó tehát a műsor első felében. Ezután Szádvárról hallhatnak. 2006-ban határozták el lelkes önkéntesek, hogy megmentik a várat és a lelkesedésük a mai napig kitart.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-08-30 14:35:00Idén ugyan még nem sikerült megrendezni a szolnoki vár napját, ám mi beléphetünk egy kiállításra, amelyet leghamarabb jövő év elején láthatnak a látogatók. A szolnoki Várkapu Látogatóközpontban járunk a műsor első perceiben. Ezután Visegrádra, a Sibrik dombra indulunk, ahol folytatódott a római erőd, majd ispáni vár kutatása. Idén egy nagyméretű épületet találtak a kutatók. Végül Zalavár Várszigeten járunk. Az idei ásatási évad során azonosították a 11. század elején alapított apátság kolostorának a kiterjedését.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-08-02 14:35:00Egy bronzkori település, amelynek évtől évre bukkannak elő újabb részletei. Persze vannak olyanok, amelyek feladják a leckét a kutatóknak. Százhalombatta határában járunk a műsor első perceiben. Ezután a mohácsi csata kutatásáról hallhatnak. Három év múlva itt az ötszázadik évforduló, s végre kellő finanszírozással folyhat a tudományos munka. Szó lesz arról is: lehetséges-e, hogy a csata nagy része ma Horvátországhoz tartozó területen folyt. Végül Esztergomba indulunk. A Magyar Nemzeti Múzeumhoz tartozó Vármúzeumban újfajta módon mutatnák be az épületegyüttes történetét.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-07-26 14:35:00Megújul a Mátra térségének egyik legértékesebb temploma, a gyöngyöspatai Kisboldogasszony-templom. A bővítések, átépítések, felújítások emlékét viselő épületben járunk a műsor első perceiben. Ezután az önkéntesek szerepéről beszélgetünk a magyarországi régészetben a Nemzeti Régészeti Intézet Közösségi Régészeti osztályának vezetőjével. Végül a Visegrádi Négyek műemlékes, világörökségi akadémiájáról hallhatnak, amelynek hallgatói a napokban a visegrádi királyi palotában tettek látogatást.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-07-12 14:35:00Kiállítás, azaz egy kiállítás első fele nyílt meg a napokban Visegrádon, a Salamon-toronyban. A Digitális Legendárium jóvoltából elkészült ciklus a 11. század egy kevésbé közismert korszakát dolgozza fel a Koronázási palást stílusában, szinte képregény-szerűen. Ezután Zalavárra indulunk, ahol már a 30. ásatási évad kezdődött el. Bár a templom a homokbányászat áldozatául esett, a bencés kolostornak még azonosíthatóak a maradványai. Hallhatnak egy eddig alig ismert középkori klímaváltozás következményeiről is. Végül Szigetváron járunk, ahol néhány hete új, élményközpontú kiállítás várja az 1566-os ostrom iránt érdeklődő látogatókat. Amit busznak látunk, az valójában időgép.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-07-05 14:35:00Átadták a Magyar Nemzeti Múzeum Balassa Bálint Múzeumának felújított régi múzeumépületét az esztergomi Vízivárosban. A műsor első perceiben az intézmény főigazgatójával, L. Simon Lászlóval beszélgetünk erről és a soron következő fejlesztési tervekről. Ezután Monostorapáti határában, az almádi monostor feltárásán járunk, ahol egy nagyon szép, 13. századi könyvveret került elő a fémkeresős kutatásnak hála. Végül a Tolna megyei Murgára indulunk, ahol az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága rendezte meg szokásos nyári egyetemét. A több mint fél évszázados múltra visszatekintő műemlékes szervezet bajban van: a források elapadása azzal fenyeget, hogy nem tudja ellátni a feladatait.
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-06-21 14:35:00Egy középkori templomrom, amelyet száznegyven évvel ezelőtt már megtalált egy grófnő. Bakonykuti határában, az újabb feltáráson járunk a műsor első perceiben. Ezután Bakonybélbe, a bencés apátsághoz indulunk. A ma látható épületegyüttest a 18. században emelték, azonban most sikerült azonosítani a középkori kolostor kerengőjét. Végül Hajdúböszörmény határában járunk. Újabb kurgánt tártak fel, amely a többi közt ismét egy ötezer éves, késő rézkori temetkezést rejtett.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-06-07 14:35:00Egy még teljesen fel sem tárt vár, amelynél a hozzá épített kilátó több figyelmet kapott az elmúlt időben, mint maga az ásatás. Sátoraljaújhely váránál azonban korántsem ért még véget a kutatás. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután egy idén negyedszázada folyó ásatásról hallhatnak. A Százhalombatta-Földvárban folyó kutatás nem csak ismert Nyugat-Európában is, de a módszere miatt egyedülálló. Végül Nyírbátorba utazunk. A Báthori István Múzeum már tavaly bezárt, s csak jövőre nyit majd ki, azonban közben gyakorlatilag újjászületik.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-05-24 14:35:00Változatos programokkal készül a Budapesti Történeti Múzeum a Régészet napjára június 2-án és 3-án. A többi közt egy pálos kolostor bejárására várják az érdeklődőket, akik megismerhetik a múzeum tíz legjelentősebb régészeti leletét is. Rendeznek egy szakértői vitát a várhelyreállításokról, amelynek a látogatók nem csak tanúi, de aktív résztvevői is lehetnek. Ezután a vajai várkastélynál járunk. Szó lesz látogatókról, programokról, illetve a legendás múzeumalapító emlékének ápolásáról is. Végül egy készülő kiállításról hallhatnak. A vikingek kora és Visegrád című tárlaton júliusban megismerhetnek a látogatók egy olyan történetet is, amely szerint egy skandináv harcos magyar királyt ölt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-05-17 14:35:00Két múzeum és két sors, amely nem is különbözhetne jobban egymástól. A műsor első felében a Komáromban, a nemrég átadott Brigetio Öröksége Látogatóközpontban járunk, ahol a Klapka György Múzeum mutatja be elsősorban az antik város eddig feltárt emlékeit. Igazi múzeumi sikertörténetet hallhatnak. A műsor második felében Miskolcra, a Herman Ottó Múzeum Papszer utcai épületébe indulunk. A több mint fél évezredes múltra visszatekintő épület sajnos már öt éve bezárva várja a felújítást. Hogyan lehetne megmenteni a város egyik legértékesebb történelmi épületét? - erre is keressük a választ.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-05-03 14:35:00Egy nagyszabású amerikai kiállítás kapcsán rendeztek három napos, nemzetközi konferenciát a Magyar Nemzeti Múzeumban. A Krisztus születése előtti hat évezred történetét bemutató tárlathoz Magyarország több tucat tárgyat kölcsönzött – erről is beszélgetünk a műsor első perceiben dr. Virágos Gáborral, az intézmény főigazgató-helyettesével. Ezután Nagytétény római koráról, Campona katonai táboráról beszélgetünk a szerzővel egy nemrég megjelent ismeretterjesztő könyv kapcsán. Végül ismét egy nemzetközi konferencia apropóján lesz szó a magyar Anjou-királyokról Visegrádon, az egykori palotájukban.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-04-12 14:35:00Egy legendás vár, amely egy városnak a nevét is adta, mégis szinte nyomtalanul eltűnt, s hasztalan keresték idáig. Nemrégiben azonban sikerült azonosítani a csongrádi Feketevárat. Erről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután Bélapátfalvára, az egykori ciszterci apátság templomához indulunk. Folyik az épület felújítása, s a hozzá kapcsolódó kutatás során kiderült, hogy a középkorinak hitt falak egy része bizony évszázadokkal később készült. Végül a közelgő Műemléki Világnapról és a készülő új építési koncepció műemlékvédelmi kérdéseiről is beszélgetünk az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának elnökével.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-03-29 14:35:00A Balaton-felvidéken két várfelújítást is átadták az elmúlt napokban. A műsor első perceiben Sümegen járunk, ahol az egykori gazdasági épületszárnyat építették újra és rendezték be. Ezután Nagyvázsonyba indulunk, ahol modernista épület készült a hajdani palotaszárny helyén, azonban a kiállítások méltó módon idézik meg Kinizsi Pál várát. A műsor utolsó perceiben a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában járunk, ahol ugyan véget ért a Kádár (játék)katonái című kiállítás, ám most jótékony játékgyűjtést szerveznek. Végül hallhatnak egy összművészeti programról is, amelyet a híres budavári szoborlelet kapcsán szerveznek.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-03-22 14:35:00Még egy hónapja maradt annak, aki jelenlegi teljességében szeretné látni a Budapesti Történeti Múzeum Szent Margit-kiállítását. A tárlat április 23-án zár, ám kevesebb tárgyat bemutatva ugyan, de az egykori Margitszigeti domonkos kolostorhoz közelebb nyílik majd újra. Szó lesz arról is, hogy milyen új kiállításokat tervez a BTM Középkori Főosztálya. Ezután Kassára indulunk, ahol a középkori várost kerítő falnak, sőt falaknak újabb szakaszát tárták fel. Végül dr. Virágos Gáborral, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettesével beszélgetünk arról, hogy idén várhatóan milyen régészeti feladatok várják az intézményt.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-03-08 14:35:00Honfoglalók költöznek március 18-án a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumába. Nyilvános vetítést rendeznek a nemrég bemutatott Lovakon, nyergekben című dokumentumfilmnek, sőt az alkotókkal is találkozhatnak, beszélgethetnek, vitázhatnak az érdeklődők. A nem mindennapi alkalomról hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután az ukrán határ mellé, Vámosatyára utazunk. Nem csak bemutathatóvá tették a település határában található Büdy-vár maradványait, de valószínűleg itt a legmagasabb az országban az egy főre eső kiállítóhelyek száma. Végül Visegrádon, a királyi palota mellett járunk. A történelmi játszóparkban több százezer gyerek járt már, de a létesítménynek sajnos meg vannak számlálva a napjai. Lehet helyette azonban másik.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-02-22 14:35:00A vidéki múzeumok többsége téli álmot aludt, sőt még most is alszik az energiaárak miatt. A kényszerű zárvatartás persze hatással lesz majd az intézmények egész éves működésére. Minden múzeum másként éli meg ezt az időszakot – mi a szegedi Móra Ferenc Múzeumról beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután a szlovák határ túloldalára, a Losonchoz közeli Gácsra indulunk. Az itteni patika Csontváry-Kosztka Tivadaré volt, aki gyógyszerészből lett az egyik legizgalmasabb sorsú magyar festő. Hogyan őrzi és őrizheti ez a szlovákiai kistelepülés az emlékét? - erről is hallhatnak.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-02-08 14:35:00Mint egy hete már szó volt róla, a miskolci Herman Ottó Múzeum Papszer utcai épülete és a budapesti Memento Park – Szoborpark Múzeum is bekerült Európa tizenegy legveszélyeztetettebb örökségi helyszíneinek körébe. Az előbbiről már hallhattak, most pedig azok között a szobrok között járunk majd, amelyek a kommunista propagandát hirdették Budapesten a rendszerváltás előtt. A műsor második felében egy új történelmi ismeretterjesztő filmről beszélgetünk, amely a honfoglaló magyarok fegyverzetét, hadszervezetét, nyugati hadjáratait mutatja be. A Lovakon, nyergekben című alkotást valóban a történész – régész szakma készítette a hagyományőrzők segítségével.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-01-25 14:35:00Középkori kolostor, hajómalmok kikötője, vizafogó csapda. Elképesztő és nagyrészt még felfedezésre váró leleteket rejt a Duna medre Budapest területén és közvetlen szomszédságában is. Erről hallhatnak a műsor első felében. Ezután Visegrádra indulunk, ahol azt tervezik, hogy még ebben az évben tovább kutatják a királyi palota egyik legkorábbi épületének maradványait. Február végéig lehet jelentkezni a Magyar Nemzeti Múzeum által meghirdetett régészeti asszisztens képzésre. Túl kevesen dolgoznak a feltárásokon? - erről beszélgetünk a műsor utolsó perceiben.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2023-01-04 14:35:00Magyarország történelme a világkiállítások tükrében. Néhány hete nyílt meg a Magyar EXPO sikerek című tárlat a Magyar Nemzeti Múzeumban – itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a pálos szerzetesrend kutatásáról és bemutatásáról lesz szó. Erdélyben költözik a pálosokról szóló kiállítás, itthon pedig idén újabb régészeti feltárásokra készülnek. Végül arról beszélgetünk majd, hogy gyakorlatilag társadalmi munkában készülőben van egy könyv, amely a sokak által látogatott, ám tulajdonképpen alig ismert tákosi református templomot mutatja majd be.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-12-14 14:35:00Egy avar temető, ahol a sírok többségét ugyan még több mint egy évezrede kirabolták, ám maradt érintetlen temetkezés is. A területen a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei kutattak - itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a mohácsi csatáról beszélgetünk egy most megjelent könyv, a Mohács szimfónia szerkesztőjével. Törvényszerű volt-e a középkori magyar királyság bukása? - kiderül. Végül egy középkori épület maradványaihoz indulunk, amelyet az Alföld közepén, Öcsöd határában azonosítottak a szakemberek. Hallhatnak a térség ma még láthatatlan, azaz felderítetlen templomairól is.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-12-07 14:35:00Mindinkább feltárul a bencés szerzetesrend korai történelme. Nemrégiben egy konferenciát rendeztek a legújabb kutatási eredményekről. Tihany, Bakonybél és Pannonhalma – ezekről hallhatnak a műsor első felében. Ezután Budapest épített örökségéről, azon belül is elsősorban a 20. század második felének még kevéssé közismert emlékeinkről beszélgetünk Erő Zoltán budapesti főépítésszel.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-11-30 14:35:00Közelít az év vége, tehát itt az ideje az újabb Középpontban a középkor kiállításnak. Mint hét éve mindig, most is megrendezik ezt az új szerzeményi tárlatot a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában. Erről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután Nagy Gergellyel, az ICOMOS nemzetközi műemlékvédő szervezet Magyar Nemzeti Bizottságának elnökével beszélgetünk arról, hogy várják a nevezéseket a jövő évi díjakra. Szó lesz arról is, hogy az energiaválság milyen hatással lehet az épített örökségre.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-11-16 14:35:00Egy gyermeksírt rejtő kurgán, rituális emberáldozatok, titokzatos temetkezés az avar-korból. Bár ezekből az elemekből egy kalandfilmet is fel lehetne építeni, valójában ez egy feltárás néhány eredménye Hajdúböszörmény határában. Itt járunk a műsor első felében. Ezután a Balaton-felvidéki almádi monostor kutatásáról beszélgetünk, ahol nemrégiben fémkereső önkéntesek segítségével gyűjtöttek leleteket a nyáron feltárt bazilika környezetéből.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-10-19 14:35:00Békásmegyer nagyobbik része fehér folt régészeti szempontból. Ezen enyhített némiképp a Budapesti Történeti Múzeum feltárása: olyan avar temetkezés is előkerült, amelyben a túlvilági útravalóul szánt tűben még a fonal is megmaradt. Ezen az ásatáson járunk a műsor első perceiben. Ezután arról hallhatnak, hogy beveszik a várat a játékkatonák. Hamarosan nyílik a Kádár játékkatonái című időszaki kiállítás a BTM Vármúzeumában. Végül a Mongol invázió Európa ellen című, nemrég megjelent könyvről beszélgetünk a kötet egyik szerkesztőjével.
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-09-28 14:35:00Megpillanthatjuk majd Aquincum arcait. Az egykori római temetőkben talált maradványok alapján ugyanis arcrekonstrukciók készülnek – erről hallhatnak a műsor első felében. Megtudjuk azt is, hogy néha egy valóságos nyomozással ér fel a koponya alapján az elhunyt vonásainak felidézése. A műsor második részében a határ túloldalán, a szlovákiai Királyhelmecen járunk. A város feletti dombon áll a Csonkavár, amelyről az öt éve folyó kutatás kiderítette, hogy nem is vár, hanem gótikus palota, amelynek megmentését, feltárását és bemutatását egy magánember finanszírozza.
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-09-21 14:35:00Egy eddig ismeretlen, hajdani Duna-ág, amelynek a létezésére a Budapesti Történeti Múzeum ásatása derített fényt. Az egykori óbudai szeszgyárban folyó feltáráson járunk a műsor első perceiben. Ugyanitt egy római temető részlete is előkerült a kutatás során. Ezután Markaz várához indulunk. Nemrégiben kötelezvényt kapott a település önkormányzata, hogy állítsák helyre a leomlott falat, ám a munkát a pénzhiányon túl más is nehezíti. Végül egy elpusztult település elpusztult templomához indulunk. A Baranya megyei Kárász falu határában az önkormányzat támogatásával kutattak a szakemberek.
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-08-24 14:35:00Igényesen kialakított középkori út részlete került elő a budai várban a Budapesti Történeti Múzeum kutatásának hála. Az út köveit akár a hajókkal érkező követek, diplomaták is koptathatták a 15. században. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a Balaton nyugati csücskébe, Keszthely Fenékpusztára indulunk. Az itt lévő gigantikus méretű, római erődnek előkerült a nyugati kapuja, ám kérdéses, mikor és milyen formában láthatják majd a látogatók. Végül szintén egy római kori erődbe, és szintén egy hajdani kapuhoz indulunk. Ez az erőd azonban feltámadt a magyar honfoglalás után és ispáni várként használták tovább. A visegrádi Sibrik-dombi feltáráson járunk.Igényesen kialakított középkori út részlete került elő a budai várban a Budapesti Történeti Múzeum kutatásának hála. Az út köveit akár a hajókkal érkező követek, diplomaták is koptathatták a 15. században. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a Balaton nyugati csücskébe, Keszthely Fenékpusztára indulunk. Az itt lévő gigantikus méretű, római erődnek előkerült a nyugati kapuja, ám kérdéses, mikor és milyen formában láthatják majd a látogatók. Végül szintén egy római kori erődbe, és szintén egy hajdani kapuhoz indulunk. Ez az erőd azonban feltámadt a magyar honfoglalás után és ispáni várként használták tovább. A visegrádi Sibrik-dombi feltáráson járunk.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-07-31 14:35:00Két középkori apátság, két ásatás. Bár mindkettő a Balaton közelében található, nagyjából ennyi a hasonlóság. Elsőként a Monostorapáti mellett található almádi monostor feltárásán járunk, ahol véget ért a háromhajós templom kutatása és nem várt eredményeket hozott. Két sírból is dobókocka került elő az elhunytak mellől, amelynek még nem ismerjük a jelentését. A magasan álló falak, a kövek sokasága új kihívás elé állítja a monostorapátiakat. A műsor utolsó perceiben a Kis-Balatonnál, Zalaváron járunk. Itt az egykori apátság temploma sokkal kevésbé szerencsésen úszta meg az eltelt évszázadokat. A szakemberek azt szorgalmazzák, hogy terjesszék ki a zalavári bemutatóhelyet az immár több mint ezer éves apátság területére is.
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-07-27 14:35:00Két középkori apátság, két ásatás. Bár mindkettő a Balaton közelében található, nagyjából ennyi a hasonlóság. Elsőként a Monostorapáti mellett található almádi monostor feltárásán járunk, ahol véget ért a háromhajós templom kutatása és nem várt eredményeket hozott. Két sírból is dobókocka került elő az elhunytak mellől, amelynek még nem ismerjük a jelentését. A magasan álló falak, a kövek sokasága új kihívás elé állítja a monostorapátiakat. A műsor utolsó perceiben a Kis-Balatonnál, Zalaváron járunk. Itt az egykori apátság temploma sokkal kevésbé szerencsésen úszta meg az eltelt évszázadokat. A szakemberek azt szorgalmazzák, hogy terjesszék ki a zalavári bemutatóhelyet az immár több mint ezer éves apátság területére is.
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-07-20 14:35:00Egy hajdani premontrei apátság a Háros-szigeten, amelynek másfél évszázada még látszottak a falai, ám korunkra szinte nyom nélkül eltűnt. A maradványait azonban most azonosították a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei és a kutatásba búvárrégészt is bevontak. Erről beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután a többi között hallhatnak arról is, hogy milyen kiállítások várhatóak a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában az elkövetkező hónapokban. A műsor második felében Somogy megyébe, Berzencére indulunk. A településen még tavaly kezdték feltárni a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával az egykori várat. Az idei ásatási szezon eredményeiről beszélgetünk.
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-07-13 14:35:00Lassan kiürül Nyírbátorban a múzeum, már csak a híres stallumot, vagyis a több mint ötszáz éves monumentális templomi ülőpadot kell biztosságos helyre szállítani. Ezután új szakaszba lép a felújítás – itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a Balatonfelvidékre, a Monostorapátihoz közeli almádi monostor romjaihoz indulunk. Az újabb ásatási idényben a templomot fogják majd feltárni civil összefogás keretében. Végül Veresegyház múzeumában járunk, ahol új kiállítás nyílt a település történetéről.
-
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-05-25 14:35:00Még el sem kezdődött a szokásos éves nagy ásatási szezon, máris jelentős új falakkal gyarapodott a visegrádi Sibrik-dombi erőd. A területrendezésnek hála előkerült a római kori kapu is. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Radostyánba indulunk. Tavaly év végén már beszámoltunk az itteni templomban elkezdett kutatásról, most kiderül, hogy a falban talált gerenda alapján is középkori e az épület egy része. A műsor második felében elsőként a hajdani Szepességben, a mai Szlovákia területén járunk. A Magas-Tátra közelében, Csütörtökhelyen áll egy templom, amelynek kápolnája a Kárpát-medence egyik legszebb késő gótikus emléke. Most a belsejében és a tövében is régészek kutattak. Végül egy Budán folytatott ásatásról lesz szó, amelyen egy halottakkal teledobált kutat is feltártak a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-04-20 14:35:00Az építkezéshez használt téglát évezredeken át nem vásárolták, majd a helyszínre szállították, hanem igyekeztek helyben előállítani. Kaposvár határában hatalmas kemencék maradványaira bukkantak, a kérdés már csak az, milyen épülethez égették bennük a téglákat. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Pécsre indulunk, ahol már a bemutatását tervezik Baranya megye nemrégiben feltárt egyik leggazdagabb avar temetőjének. Az aranytárgyakban, temetkezési mellékletekben gazdag sírok többsége bolygatás nélkül maradt fenn, így tudományos szempontból is komoly eredményt hozott a feltárás. Végül a mohácsi csata tömegsírjainak, illetve az ütközet helyének azonosításáról lesz szó. Vészesen közeleg az ötszázadik évforduló, ám a csatateret kutatók még mindig többnyire maguk finanszírozzák a munkájukat.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-03-16 14:35:00Kilenc templomot kutattak a szakemberek az elmúlt hónapokban Nógrád megyében a váci egyházmegye megbízásából. Ezeknek az épületeknek a története szinte alig ismert, így középkori eredetük is bizonyításra várt. Kishartyánban járunk a műsor első perceiben. Eztán Zagyvaróna templománál járunk, amely szintén egyike volt a kilenc kutatott Nógrád megyei templomnak. Az ásatás tanúbizonysága szerint furcsa hadi szerepet is kapott a 15. század derekán. A műsor utolsó perceiben a Magyar Nemzeti Levéltárba indulunk. Egy kiállítás keretében 14 dokumentum segítségével mutatják be a magyar történelmet, s készülnek az Aranybulla kiadásának nyolcszázadik évfordulójára is.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-03-09 14:35:00Régészeti kutatással kezdődött el az Aquincumi Múzeum új kerítésének az építése. A feltárás során napvilágra került a polgárvárost a katonavárossal összekötő észak-déli irányú út részlete. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a Buszesz, vagyis az egykori óbudai szeszgyár területére indulunk. Az itt zajló beruházás előtt a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei kutatják a főváros őskori és ókori múltjának részleteit. Végül Jákon, a Szent György-templomban járunk. A talán legismertebb magyarországi középkori templom helyreállított belső terét Húsvétkor megnyitják a gyülekezet, majd a látogatók előtt is.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-02-23 14:35:00A napokban ér véget a Bem tér melletti régészeti feltárás, amely hatalmas területen, több mint hétezer négyzetméteren zajlott. Ehhez méltó mennyiségű és jelentőségű az a leletanyag is, amely egy év alatt előkerült. Erről a kutatásról beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután Hajdúböszörmény határába indulunk. A ma egyszerű mezőgazdasági területnek látszó pusztaság valóságos régészeti aranybánya, ahol korszakról korszakra megtelepedtek az emberek. Végül egy új, áprilisban megjelenő könyvről hallhatnak, amely a gödöllői kastély egy kevésbé ismert korszakát tárja az olvasó elé.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-02-16 14:35:00Folytatódik a kutatás a várfalak tövében. A budavári királyi palota történetének eddig ismeretlen epizódjait is megismerhetik a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei a jelenleg is folyó feltárásnak hála. Itt járunk a műsor nagyobbik részében. Kiderül, hogy a kőfaragványokon túl a háborúhoz kötődő leletek is előkerülnek. Ezután a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumába indulunk, ahol ősszel a játékkatonákról nyílik kiállítás. Kiderül, hogy a kis műanyag figurák többet árulnak el a közelmúlt történetéről, mint gondolnánk.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-02-02 14:35:00Az első nyertes pályázat nyolc évvel ezelőtt született meg, a napokban pedig elkezdték építeni az Aquincumi Múzeum új kerítését. Természetesen nem egy közönséges kerítésről van szó: látványsétány, információs fal is lesz egyben. Erről és az intézmény idei terveiről beszélgetünk a műsor első perceiben Láng Orsolyával, a múzeum igazgatójával. Ezután Szigetvárra indulunk, ahol immár körbesétálhatunk újra a várfal tetején. Befejeződött a kaszárnyaépület felújítása is, ám a megnyitására még egy ideig várni kell. Ugyan azt gondolhatnánk, hogy már mindent elmeséltek az 1566-os ostromról, vannak bőséggel tervek. Végül Körmenden járunk, ahol gőzerővel bontják a Várkertben a cipőgyárhoz a huszadik század második felében emelt épületeket. Bemegyünk a hajdani levéltárba is, amelyben a szegények orvosaként ismert, 2003-ban boldoggá avatott Batthyány-Strattmann László szemkórházat rendezett be a múlt század húszas éveiben. Ennek az épületnek az újjászületése még várat magára.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-01-26 14:35:00Bár az építész szakma is kiállt az épület mellett, bontják a budai várban az egykori diplomata házat. Ez is bizonyítja, hogy mennyire védtelen a közelmúlt megőrzésre érdemes építészete. Nagy Gergellyel, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának elnökével beszélgetünk erről a műsor első perceiben. Ezután a nemrég megalakult Nemzeti Régészeti Intézetről hallhatnak. Az új intézmény a teljes magyar régészetre hatással lehet. Virágos Gáborral, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettesével beszélgetünk. Végül Zalaegerszegen járunk, ahol már átadták a felújított múzeumépületet, és arra készülnek, hogy tavasszal megnyissák a látogatók előtt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-01-19 14:35:00Néhány hete volt a 175. évfordulója a Magyar Nemzeti Múzeum első állandó történeti kiállítása megnyitásának. 1846 telén még fel volt állványozva az épület, ám már fogadtak látogatókat – bár a kiállítás korántsem olyan volt, mint a mostaniak. Erről hallhatnak a műsor első felében. Ezután a neolitikum, vagyis az újkőkor kutatásának legújabb eredményeiről beszélgetünk. Ez az a korszak, amikor többszörösére nőtt Európa népessége, s az ekkori újítások a mai napig életünk alapjait jelentik. Bár már személyre szabottan is megismerhetjük egy-egy ekkor élt ember történetét, a tudás átadásának a lehetőségei Magyarországon sokat romlottak – az is kiderül, miért.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2022-01-05 14:35:00Az ország legkisebb kiállítása az ország legnagyobb ásatásáról. Így jellemzik alkotóik azt a múzeumot, amely a Bükkábrány határában folytatott bányászat eredményeként született meg. A tavaly Év kiállítása díjat kapott tárlaton járunk a műsor első felében. Ezután Szombathelyre indulunk, ahol nemrég konferenciát rendeztek a római koros városi régészetről. A településen találjuk egyébként az ország egyik legizgalmasabb bemutatóhelyét, hiszen egy római utcarészletben sétálhatunk üvegpadlóval a fejünk felett egy bankfiók alatt.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-12-08 14:35:00Bár a járvány hullámainak korántsincs végük, a múzeumok alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez. Új kiállítások, új és visszatérő látogatók – a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumának igazgatójával beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután Jákra indulunk, ahol lassan célegyenesbe fordul a Szent György-templom helyreállítása. Megtudjuk azt is, hogy az egyik legismertebb középkori emlékünk magasabb lesz, mint korábban volt – igaz nem felfelé, hanem lefelé nő néhány arasznyit. Végül visszatérünk a BTM Vármúzeumába, ahol már készül a következő Középpontban a középkor kiállítás. A látogatóknak ezúttal maguknak kell megkeresniük a kiállított leleteket.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-12-01 14:35:00A reBrief mai vendége Győri Attila, az Asus Magyarország country managere, akivel az évről évre egyre nagyobb sikerű Black Friday-ről beszélgetünk. A műsor első felében szó lesz a Google Shopping kereső-beli fölényéről, a Skoda új épülethálójáról, valamint a Telekom dokumentumfilmjéről. A spotszemlében a Richter Gedeon és a Groupama Biztosító reklámfilmjeit, ill. a Budapesti Ügyvédi Kamara edukációs kampányát vesszük górcső alá. Várja Önöket a műsorvezető, Marosi Viktor, valamint Tóth György, a Mediator PR-vezetője és Dankó Bence, a Mediator stratégája.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-11-17 14:35:00Egy vár, amelyet a legfontosabb hozzá fűződő esemény szinte teljesen el is pusztított, ám a később épült falak és épületek mégis megidézik a híres ostrom hangulatát. A műsor első felében Szigetváron járunk, ahol folyik a kazamatasor felújítása, hogy hamarosan újabb látnivalókkal is várják a látogatókat. Ezután a volt óbudai szeszgyár területére indulunk, ahol évek óta kutatnak a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei. A mostani feltárási szakaszban őskori és római kori leletek egyaránt előkerültek. Végül egy Bécsi út melletti telken járunk a műsor utolsó perceiben. A BTM itt folyó régészeti kutatása értékes adalékokkal szolgál a mai Óbuda területének történetéről.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-11-03 14:35:00Régészeti szempontból igazi aranybánya a Spanyolrét Budapest és Budaörs határában. Többször beszámoltunk már római kori leletekről, most egy kicsit feljebb őskori település emlékeit azonosították a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Szolnokra indulunk. A város egykori várát, sőt várait egy látogatóközpontban mutatják majd be, amely kortárs alkotás. Megszólal az építész, miért ilyen lett. Hallhatnak arról is, hogy hol tart a kiállítás elkészítése, illetve van-e még a Várszigeten kutatni való. Végül Nagy Gergellyel, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának elnökével beszélgetünk az 1945 és 1989 közötti építészet emlékeinek megőrzéséről.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-10-20 14:35:00Megújult palotatörténeti kiállítással várja a látogatókat a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma. Az elmúlt évek kutatómunkája sok érdekes tárggyal és dokumentummal gazdagította az egykori királyi székhely török utáni történetét is – itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Visegrádon, a Mátyás Király Múzeumban járunk. Az intézmény két könyvet is megjelentetett nemrég, amelyek bár alapvetően szakmai kiadványok, ám felkelthetik a történelem iránt érdeklődő látogatók figyelmét is. Végül Vajára indulunk. A folyamatosan gyarapodó kortárs képzőművészeti gyűjteményéről híres várkastélyban új tárlatot nyitottak. Megtudjuk azt is, hogyan lehet a szűkebb környezet szeretetére sarkalni az általános iskolásokat.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-10-06 14:35:00Egy igazi újkori határvár: a település Magyarországhoz, a mellette álló várrom Szlovákiához tartozik. A műsor első perceiben Somoskőn járunk, ahol a napokban fejeződött be egy kisebb feltárás a régészetileg szinte még ismeretlen várban. Ezután az 1945 és a rendszerváltás közötti korszak építészeti emlékeiről lesz szó. Épített örökségünk ezen időszaka nemhogy megmentésre, de még megismerésre is vár. Végül az Aquincumi Múzeumban járunk, amelynek Legyél te is az ókor mérnöke című múzeumpedagógiai foglalkozása nemrég nívós szakmai díjat kapott.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-09-29 14:35:00Több korszak miatt is nagyon értékes régészeti lelőhely és romterület, ami leginkább a hatalmas méretű római kori mozaikpadlójáról ismert. Ez a mozaikpadló azonban épp nem látható Szombathelyen a romkertben, hiszen a restaurálás után védőépület híján még nem tudták visszarakni a helyére. Itt járunk a műsor első perceiben. A savariai helytartói palota, a Karoling- majd szombathelyi vár maradványai jövőjének is igyekszünk utána járni. Ezután Kecskemétre indulunk. Nemrég nyílt meg az az időszaki kiállítás, amely két temető anyagának segítségével a gepidákat mutatja be. Ez a társaság – hiszen népnek aligha lehet nevezni – alig egy évszázad alatt bukkant fel, majd tűnt el a népvándorlás korának forgatagában. A bőséges tárgyi anyag mellett néhány rekonstruált gepida arcot is megnézhetünk ezen a tárlaton.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-09-22 14:35:00Mi ugyan természetesnek véljük a létét, ám a minket megelőző korokban a mindennapokat elsődlegesen határozta meg az iható víz közelsége. Így volt ez a rómaiaknál is, akik többnyire forrásvízzel igyekeztek éltetni városaikat. A műsor első perceiben Óbudán járunk, ahol ókori források emlékét kutatták a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei. Ezután Jákra, az egykori apátsági templomhoz indulunk. Folyik az ikonikus középkori templom felújítása, mi pedig ízelítőt kapunk a műhelytitkokból. Kiderül az is, hogy valóságos nyomozómunkát kell folytatniuk a restaurátoroknak a falképek esetében. Végül a Budapesti Történeti Múzeum házi régész konferenciájáról, a tudományos eredmények megosztásáról beszélgetünk.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-09-08 14:35:00Egy római korból származó erőd, amelyből Visegrád megszületett. A Sibrik-dombon folyt ásatáson járunk a műsor első perceiben. Megtudjuk azt is, milyen programmal várnak a királyi palotába Szent Mihály napjának estéjén. Ezután az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság közelgő programjairól hallhatnak. Nagy Gergellyel, a szervezet elnökével beszélgetünk az 1945 után készült legfontosabb épületek megőrzésének fontosságáról is. Végül az Aquincumi Múzeumban járunk. Szó lesz rendezvényekről, hagyományőrzőkről, fővárosi feltárásokról, s még vandál pusztításnak kitett ókori emlékekről is.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-09-01 14:35:00Egy királyi palota, amelyről azt gondolhatnánk, hogy jól ismerjük, azonban még mindig rejt titkokat. Visegrádon a királyi lakhely és a ferences kolostor között folyt ásatás a napokban – itt járunk a műsor első felében. Ezután a határ túloldalára, Ipolyságra indulunk. Nyolcszáz évvel ezelőtt premontrei apátságot alapítottak ezen a helyen, s tulajdonképpen ebből született meg maga a település. A szakemberek most az apátság területét kutatják egy nagy felújítás előtt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-08-25 14:35:00Egy kiállítás, amely a lovasíjászat történetét mutatja be Budapestre koncentrálva a szkítáktól egészen a török korig. A tárlat néhány napig látogatható a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában – itt járunk a műsor első felében. Ezután Fülekre indulunk, ahol a járvány alatt is új látnivalókkal gazdagodott a vár. Megtudjuk azt is, visszatértek e már a látogatók a felvidéki városba. Végül Monostorapátiban járunk, ahol újratemették a még nem teljesen feltárt almádi monostor alapítóinak a földi maradványait. A Balaton-felvidéki település ékes bizonyítékát adja, hogy milyen eredményt hozhat az eltökéltség és a civil erő.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-08-18 14:35:00A soproni Várhely a magyarországi vaskor legismertebb lelőhelyei közé tartozik. A sáncokkal övezett erődítmény használatáról, hajdani épületeiről azonban alig tudunk valamit. Ezen igyekszik változtatni egy öt évesre tervezett kutatás, amelynek most ért véget az első ásatási évada. Itt járunk a műsor első felében. Ezután a gödöllői királyi kastélyba indulunk. A napokban sikerült visszavásárolni olyan bútorokat, amelyek egykor az épült berendezéséhez tartoztak és Erzsébet királyné tulajdonában voltak – ezekről beszélgetünk a helyszínen. Végül az óbudai San Marco utcába indulunk, ahol a hajdani római katonaváros területén temetkezéseket is feltártak a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-08-04 14:35:00Hamarosan megkezdődnek a romkonzerválási munkálatai a kilencszáz éve alapított, még csak részben feltárt almádi monostornak. A Balaton-felvidéken, Monostorapáti határában járunk a műsor elején. Ezután a hajdani Felső-Magyarországra, Krasznahorkára indulunk. Az ikonikus vár több mint kilenc éve gyulladt ki, megnyitni a tizedik évfordulón sem fogják. A felújítás menetéről beszélgetünk majd. Végül a budai várnegyedben járunk. Megtudjuk milyen feladatokon dolgoznak a Budapesti Történeti Múzeum középkori főosztályának szakemberei.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-07-14 14:35:00A történelem újra átérzett pillanatai. A hagyományőrzők egyre fontosabb szerepet töltenek be a múzeumok rendezvényeiben. Már az Óbudai Kult. Éjre készülve beszélgettünk Aquincumban az ismeretek megszerzésének és továbbadásának testközeli lehetőségeiről. Ezután Dömösön járunk, ahol véget ért egy római őrtorony feltárása. Bár a maradványok magánterületen vannak, a nagyközönség is megismerheti majd őket. Végül a szlovákiai Betlérre indulunk. A hajdani Felső-Magyarország legépebben megmaradt kastélyának a parkja is különleges – megtudjuk, miért, illetve kiderül az is, hogy kezdenek-e már visszatérni a látogatók a korlátozások enyhítésével.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-06-30 14:35:00Budapesti mértékkel hatalmas terület a Duna közelében, amelynek a történetét eddig alig ismerhettük. Régészeti feltárás folyik a Bem téren – itt járunk a műsor első felében. Ezután Noszvajra indulunk, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság műemlékvédelmi nyári egyetemére. Globális kérdések, tapasztalatok bel- és külföldről. Nagy Gergellyel, a szervezet elnökével beszélgetünk. Végül a Tárogatós Világtalálkozóról lesz szó, amit július 7-e és 11-e között rendeznek meg Vaján. A várkastély látogatóinak ez idő alatt rendhagyó élményben lehet részük.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-06-16 14:35:00Egy református templom, amelynek ugyan közismert volt a középkori eredete, most azonban nagy felületen jó állapotban lévő freskókat találtak a falán. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mérán járunk a műsor első felében. Megtudjuk azt is, van e remény, hogy feltárják és bemutassák a falképeket, amelyek közül egy feltehetően Szent Lászlót ábrázolja. A műsor második felében Tihanyba indulunk. Egy nagy felújítás részeként néhány hete kezdődött el az altemplom kutatása, s máris nagyon fontos eredmények születtek. Kiderül, hogy milyen módszerekkel vizsgálják majd az altemplomban eltemetettek csontjait, amelynek eredményeként azonosíthatják az alapító I. András király földi maradványait.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-06-09 14:35:00A budai várban, a Szent György tér és a Dísz tér találkozásánál kutatnak a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei – a nagyközönség számára láthatatlanul. Azért nem látja őket a sétáló, mert a feltárás a Honvéd Főparancsnokság épülete alatt zajlik. A legtöbb leletet eddig egy 15. század elején ásott kút rejtette a pinceszint alatt. Ezután Boldogkő várába indulunk. Itt a többi között a 14. század közepi állapotában állítják helyre a palotaszárny nagytermét, illetve elkészül a belőle nyíló konyha rekonstrukciója is. Bár nincsenek még teljesen készen, a vár nyitva áll a látogatók előtt.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-05-26 14:35:00Aranyszablyák, díszes tarsolylemezek – valószínűleg honfoglaló fejedelmi temetkezésekhez tartoztak azok a tárgyak, amelyeket az Elit Alakulat című utazó kiállítás társkiállításaként láthatunk a nyíregyházi Jósa András Múzeumban. Az elképesztő gazdagságú tárlaton járunk a műsor első perceiben. Ezután a dunaújvárosi múzeumba indulunk. Az intézménynek olyan régen összeállított, majdnem fél évszázados állandó kiállítása van, hogy már kultúrtörténeti értékké vált. Végül a Tisza partján, Tiszaug határában járunk. Lassan a végéhez közelít a középkori Ság falu feltárása, amely során még évszázadokkal ezelőtti klímaváltozás nyomaira is rábukkantak.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-04-14 14:35:00Templomot találtak a templom alatt. Bár a ma látható jáki templom a 13. században épült, a feltárásnak köszönhetően sikerült megtalálni a helyén korábban álló előző épület maradványait. Itt járunk elsőként a műsorban. Megtudjuk azt is, hogy mivel várja majd a látogatókat a jáki templomot a helyszínen bemutató kiállítás. Ezután Visegrádra indulunk, ahol a középkort követve ismét forrásvízzel látnák el a királyi palota szökőkútjait, csobogóit.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-04-07 14:35:00Egy háromszáz éves épület, amit huszonöt éve nyitottak meg a nagyközönség előtt. A műsor első felében a Gödöllői Királyi Kastélyban járunk, ami most persze a járvány miatt nem látogatható, de készülnek az évfordulóra, sőt már zajlik is. Ezután szintén egy születésnapról hallhatnak, hiszen a napokban lesz harminc éve, hogy bejegyezték a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesületet. Kiderül az is, hogy hogyan állnak az idei Év Múzeuma és Év Kiállítása jelölések, illetve díjak. Végül a Budapesti Történeti Múzeum Aquincumi Múzeumának kvízjátékáról beszélgetünk, amely keretében a Kisföldalatti állomásain tesznek fel műtárgyakkal kapcsolatos kérdéseket.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-03-17 14:35:00Feltámadásra vár a győri Rómer Flóris Múzeum. Ha nem lenne járvány, akkor sem tudnák a város gazdag történelmét bemutatni a látogatóknak. Ha mégis volna helytörténeti kiállításuk, nem lenne hely, ahol berendezhetnék, hiszen az annak korábban helyet adó Apátúr házat már hét éve bezárták a remélt felújításra várva. Ebben az épületben járunk a műsor első felében. Ezután Tiszaug határába indulunk. Félidejénél tart a feltárása a középkori Ság falunak, amely évszázadokon át, az avar kortól a 16. századig a térség fontos települése volt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-03-10 14:35:00Hajdani külváros a mai belvárosban. Véget ért a Budapesti Történeti Múzeum feltárása a Margit körút mentén, ahol egy évezredeken át használt telken kutattak a szakemberek. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a Magyar Nemzeti Múzeumba indulunk. Beszélgetünk arról, hogy milyen sikerrel tudtak online módra váltani és hallhatnak arról is, hogy lehet e visszatérés a régi világba a járvány után. Végül Budapest egy külső kerületében járunk, ahol terepbejárással, fémkeresőzéssel igyekeznek felderíteni a szakemberek egy hatalmas kiterjedésű régészeti lelőhelykomplexumot.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-02-24 14:35:00Lassan véget ér az a csaknem két éven át tartó ásatás, amely során a hajdani római temető jókora részletét tárták fel a Bécsi úton a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei. Ezalatt több mint kétezer temetkezést azonosítottak az ókori sírkertből – itt járunk a műsor első perceiben. Ezután maradunk a római kornál, ám sokkal derűsebb lesz a témánk: egy római táblajáték zsetonjaira bukkantak ugyanis a régészek Hajdúnánáson. Hallhatnak a szarmatákról, a Csörsz árokról, és még Artúr királyról is. Végül Győrbe indulunk. Bár a múzeum itt sem fogad jelenleg látogatókat, azon dolgoznak, hogy vonzóbbá, korszerűbbé tegyék az intézményt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-02-17 14:35:00Egy meghatározó jelentőségű közép-európai együttműködés, amely 30 éve vette kezdetét egy ikonikus helyszínen. Visegrádon volt ugyanis 1335-ben az a királytalálkozó, amelynek szellemét modernizálva megszületett a Visegrádi Megállapodás. Egy emléktábla kapcsán mindkettőről hallhatnak a műsor első riportjában. Ezután Zalaegerszegre indulunk. Itt a múzeum nem a járvány, hanem a felújítás miatt van zárva. Sőt nem csak felújítanak, de építenek mellé még egyet. Végül megtudjuk, hogyan születik a régészeti lelőhely. Budapest 16. kerületében járunk a Budapesti Történeti Múzeum régész technikusával egy útépítésen, ahol őskori és szarmata leletek is előkerültek.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2021-01-06 14:35:00Egy vár, amelynek két évtizede még a helye sem volt pontosan ismert, ma pedig már a bemutatásán dolgoznak. A meglehetősen félrevezető elnevezésű pataki vár Sátoraljaújhely felett magasodik: itt járunk a műsor elején. A vár után megnézzük a leleteiből rendezett, nemrég megnyílt, majd a járvány miatt bezárt kiállítást is. Ezután a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelem Kollégiumának leköszönő vezetőjével beszélgetünk. Nagy Gergelytől hallhatunk arról is, hogy mennyire fontos az NKA pályázati rendszere a magyarországi műemlékek számára. Végül egy most elkészült, megjelenés előtt álló könyvről lesz szó a szerzővel, Varga Kálmán történésszel. A Gödöllői kastély és lakói című kötet érkezése tavaszra várható.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-11-25 14:35:00A török kori temető után Róma- és a középkor emlékei is előbukkantak a Margit körút – Rómer Flóris utca sarkán folyó ásatáson. Itt járunk a műsor első felében. A Budapesti Történeti Múzeum régészétől megtudjuk azt is, hogy milyen lehetett a török kori Buda. Ezután az ország északkeleti csücskébe, a magyar-szlovák határ közelébe indulunk. Több mint egy évtizede vette kezdetét Szádvár helyreállítása és vele a kutatása is – erről beszélgetünk. Végül az online tér, a virtuális világ muzeológiai lehetőségeiről hallhatnak – kiderül, hogyan igyekszik kapcsolatot tartani a leendő látogatókkal a Herman Ottó Múzeum.
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-10-28 14:35:00Egy vár, amely néhány hét alatt jelentősen meghízott. Nem új falak épültek, hanem feltárták az eddig ismeretlen, romjaiban is lenyűgöző külsővár nagy részét. Várpalotán járunk a műsor első felében. Ezután Óbudára, a hajdani aquincumi katonavárosba indulunk, ahol véget ért a feltárás, amely során egy nagyméretű, gazdagon díszített lakóépületet kutattak a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei. A falfestményeket a nagyközönség is láthatja majd. Végül egy könyvről beszélgetünk, amely a középkori királyi székhely, Visegrád 18. századi történetét mutatja be az olvasónak. Megtudjuk azt is, miként tűntek el a dicső múlt romjai és hogyan épült ki az új település.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-10-21 14:35:00Római kori út a hozzá tartozó híd szerkezetével együtt – országos szinten is komoly jelentőségű leletegyüttes került elő a Duna mellett, a Graphisoft Park területén folytatott feltárás során. Bár a maradványokat vissza kellett temetni, virtuális formában megismerhető lesz a több mint ezer éven át használt útszakasz. A Budapesti Történeti Múzeum szakembereitől hallhatnak a feltárás egyéb leleteiről: emberi temetkezésekről, kerámiáról, pénzekről kocsialkatrészekről, és egy szerencsétlenül járt lóról is. A műsor második felében Szegedre indulunk. Az elmúlt hetekben egy török kori tímárműhelyt tártak fel: ennek kapcsán megismerkedünk a vár történetével és bejárjuk a vármúzeum nemrég megnyílt új állandó kiállítását is.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-10-07 14:35:00Évszázados cölöpök és épen maradt vesszőfonat. Török-, illetve kuruc-kori erődítés maradványát tárták fel a szakemberek a simontornyai vár szomszédságában. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Mosonmagyaróvárra indulunk, ahol szombaton emlékeztek meg Hőnel Béláról, a város csaknem elfeledett építészéről. Megmentett népi mesterségek. Egy határon átnyúló pályázat keretében igyekeznek gondoskodni a mesterek utánpótlásáról Szombathelyen, a vasi skanzenben - itt is járunk majd. Végül egy, a visegrádi királyi palota számára készült mobiltelefonos applikációról hallhatnak, amely segít az eligazodásban a járvány idején és akkor is hasznos, ha nem mozdulhatunk ki a négy fal közül.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-09-30 14:35:00Az ókor Óbudán alig néhány arasznyira van a lábunk alatt. Ezt bizonyítja az a nagyméretű, gazdagon díszített római épület is, amelyet jelenleg tárnak fel a Budapesti Történeti múzeum szakemberei. Itt járunk a műsor első perceiben. Gótikus templom eladó háromszáz millióért. Abaújváron húsz éve küzd a református gyülekezet a középkori épület felújításáért, belefáradtak mostanra, ha lehetne, túladnának rajta. A riportban hallhatnak a műemlék-felújítás buktatóiról éppúgy, mint az elszlovákosodás veszélyeiről. Végül egy nemrég megjelent könyvről lesz szó, amely a Szapolyai-dinasztiát, így a Mohács után uralkodó Szapolyai János királyt mutatja be az olvasónak. A könyv szerkesztőjével, Varga Szabolccsal arról is beszélgetünk, hogy miként választunk hősöket a történelemből.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-09-16 14:35:00Lovas, vagy gyalogos katonák oltották-e ki az életüket. Kard, lándzsa, esetleg lőfegyver végzett-e velük. Hány évesek voltak és honnan jöttek. Sok-sok kérdésre keresik a választ a mohácsi csata egyik tömegsírjának kutatói. Az emlékparkban járunk a műsor első perceiben. Ezután az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság tervezett, és a járvány miatt még ugyancsak képlékeny őszi programjairól beszélgetünk a szervezet elnökével, Nagy Gergellyel. Kiderül az is, hogy mennyire bénította meg nemzetközi szinten a műemlékvédelmet a vírus. Végül Visegrádra indulunk, ahol véget ért az idei ásatási évad a Sibrik-dombi erődben. Hallhatnak a feltárás eredményeiről, ám akit érdekel, személyesen is megnézheti szakvezetéssel az ásatást szombaton, a Kulturális Örökség Napjai keretében.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-09-09 14:35:00Egy török kori temető sírjai és középkori házak maradványai a Margit körút mellett. A Budapesti Történeti Múzeum egy most indult ásatásán járunk a műsor első perceiben. Ezután a zalavári feltárások idei eredményeiről lesz szó. A szakemberek abban bíznak, hogy legalább 2024-ben sikerül a helyszínen megemlékezni a Karoling-központ, aztán magyar államalapítás kori ispánság, majd bencés apátság fordulatokban gazdag történelméről. Beszélgetünk arról is, hogy a Zalavárt megalapító titokzatos Pribina nem szláv, hanem avar előkelő lehetett. Végül Pécsett járunk, ahol a középkori városfal sarkában a többi közt egy torony maradványára bukkantak a kutatók.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-08-05 14:35:00Egy római erőd, majd később ispáni vár, amelynek még csak a kisebbik részét ismerjük. Tavaly egy 11-12. századi torony maradványára bukkantak a régészek, ennek folytatódik most a feltárása. A visegrádi Sibrik-dombon járunk a műsor első felében. Ezután maradunk Visegrádon, ahol a Mátyás Király Múzeumban, vagyis a királyi palotában már látható a Mátyás király várai című kiállítás. Végül Csákberény határában járunk egy hatalmas avar temető feltárásán. Az ásatás különlegessége, hogy a település polgármestere maga vette meg a földterületet, hogy a régészek zavartalanul dolgozhassanak.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-07-29 14:35:00Egy római erőd a Dagály utcánál, amelynek a létezéséről már korábban tudtak, most viszont feltárták egy jelentős részét. Az ezerhatszáz évvel ezelőtt valószínűleg Contra-Aquincumként ismert erődben járunk a műsor első perceiben. Hallhatnak majd a mellette feltárt középkori településről is. Ezután a Duna túlpartjára, Aquincumba indulunk. Csütörtökön nyitják meg a Zseniális találmányok – Innovatív ötletek című kiállítást, amely az ókor mérnökeinek világába kalauzol. Végül szó lesz a szombati Kult.Éjről, amelyen Óbuda kulturális intézményeibe invitálják az érdeklődőket. Kiderül az is, hogyan tud minél hitelesebb lenni egy hagyományőrző csapat.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-07-22 14:35:00A napokban folytatódik a régészeti feltárás Zalaváron, ahol tavaly egy nemzetközi jelentőségű leletegyüttes megtalálásával fejezték be az ásatási évadot. Ez a temetkezés a magyar honfoglalást megelőző évekből maradt fenn – a sírmelléklettel és a korszakkal ismerkedünk meg a Magyar Nemzeti Múzeum restaurátor-műhelyében a műsor a műsor első részében. Ezután a csárdák világáról, a Hortobágy varázsáról lesz szó egy könyv kapcsán a szerzővel.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-07-15 14:35:00Az egri vár egyik legeredetibb részlete, amely megmaradt mind a háborús pusztítások, mind a békeidők átépítései ellenére. A Varkocs-kapu feltárásán járunk a műsor első perceiben. Ezután az Aquincumi polgárváros romterületére indulunk. Nemrégiben fémkeresővel kutatták át a korábbi ásatások során már átforgatott talajt és sok érdekes leletre bukkantak. Amit a látogató elveszt, az a történelem részévé válik. Végül a Somogy megyei Törökkoppányban járunk. Feltárták a település központjában az egykori törökfürdőt, már csak a bemutatás van hátra.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-06-24 14:35:00Kerítés, amely nem elválaszt, hanem megnyit. Az Aquincumi Múzeumban járunk a műsor első felében, ahol olyan kerítés építésébe fognak, amely új keretet ad a régészeti parknak. Megtudjuk azt is, mennyire állt helyre a múzeum élete a járvány miatti korlátozások megszüntetése után. A műsor második felében Losoncra indulunk. A hétvégén ismét sétát szerveznek a magyar múlt iránt érdeklődőknek a szlovákiai városban. Arról is beszélgetünk Puntigán József helytörténésszel, hogy Trianon milyen hatással volt Losoncra.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-06-10 14:35:00Rendkívül ritka, a honfoglalókhoz kötődő lelet, egy tegezveret töredéke került elő nemrég Visegrád külterületén. Bár a hivatalos publikációra még várni kell, a műsor első perceiben kiderül, mi az, amit már tudunk a kis ezüsttárgyról. Ezután Óbudára, a hajdani szeszgyár területére indulunk, ahol a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei kutatnak. A roppant gazdag lelőhelyen évezredeken át szinte folyamatosan éltek emberek, így a bronzkort és a római kort is gyakran csak centiméterek választják el egymástól. Végül a Zala megyei Türjén járunk majd, ahol az Árpád-kori templom belső tere után a hozzá csatlakozó középkori kolostort is feltárták.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-05-27 14:35:00Ébrednek a múzeumok a látogatók számára a járvány után. A korlátozások egy része még mindig érvényben van, azonban már Budapesten is találhatunk nyitva tartó intézményt. Az Aquincumi Múzeumban járunk a műsor első perceiben. Ezután a mohácsi csata kutatásának legújabb eredményeiről beszélgetünk. Hat év múlva itt az ötszázadik évforduló, s addigra jelentős eredményeket, például a csata helyének meghatározását is várhatjuk. Végül Vaján járunk majd, ahol egy nemrég kiadott könyvvel emlékeztek meg a várkastély utóbbi évtizedeiről.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-05-20 14:35:00Több mint két hónap kényszerszünet után újranyit a múzeumok egy része – természetesen a látogatók teljes biztonságára törekedve. A távolságtartás persze nem zárja ki, hogy tartalmas programot kapjunk egy-egy helyszínen. A visegrádi Mátyás Király Múzeumban járunk a műsor első perceiben. Ezután Őrtilos és Belezna, Zala és Somogy megye, egyúttal Magyarország és Horvátország határához indulunk. Zrínyiújvárban elkészült a híres kút kútházának rekonstrukciója, itt beszélgetünk a kutatókkal. Végül Budaörsön járunk, ahol egy római villagazdaság újabb maradványait és tárgyi leleteit tárták fel a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-05-06 14:35:00Ha maszkban és a korábbinál kisebb csapatokkal is, de kezd a régi kerékvágásba visszazökkenni a régészeti kutatás a főváros területén. A napokban a római limesút egy páratlanul ép, hosszú szakaszára bukkantak a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei: Óbudán járunk a műsor első perceiben. Ezután a Hajdúságba, a Zeleméri csonkatoronyhoz indulunk. A gótikus templomtorony torzója kedvelt kirándulóhely, ám a hajdani templomról és az elpusztult középkori településről valójában nagyon keveset tudunk. Végül a Mecsek legépebben megmaradt váráról hallhatnak. Hamarosan újra megnyitják Máré-várat, sőt kiállítást is rendeznek benne.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-04-22 14:35:00A budavári királyi palota egyik leginkább középkori formájában fennmaradt része, ahol három oldalról is hatszáz éves, tíz méteres kőfalak magasodnak. A Budapesti Történeti Múzeum szakemberei most a Várkapitányság megbízásából kutathattak a területen. A régészetileg kevéssé ismert Gyilokjárós udvarban járunk a műsor első felében. Ezután arról lesz szó, hogy milyen hatással lesz a járvány a múzeumokra. Kik lehetnek a legnagyobb vesztesek, hogyan lehet talpra állni, minek kell megváltoznia. Újváry Tamással, a gödöllői és a hatvani kastély igazgatójával beszélgetünk.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-03-11 14:35:00Az ország egyik legismertebb középkori épülete, legalábbis abból a szempontból, hogy az emberek többsége hallott már a jáki templomról. De hogy valóban ismerjük-e, egyre inkább kérdésessé válik. A nemrég folytatott kutatások jelentősen módosították, az elkövetkezők pedig talán részben át is írják a templom történetét. Jákon járunk tehát a műsor első felében. Ezután az Aquincumi Múzeum restaurátor műhelyébe indulunk. Néhány napja egy egészen apró, ám annál értékesebb tárgyra, egy alig hat centiméter hosszú, 4500 éves kerámiacsizmára bukkant az intézmény régésze. Ilyen lelet még soha nem került elő Magyarország területén.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-02-26 14:35:00Egy csaknem hétszáz éves ferences kolostor, amelynek van a mai napig érintetlen, sohasem kutatott részlete. Szécsényben járunk a műsor első felében, ahol a sekrestyében folyik a régészeti feltárás. Ezután Hajdúböszörmény határába indulunk. A Hortobágy folyó partjánál eddig még azonosítatlan korú erődök és egy olyan középkori falu maradványaira bukkantak, amely királytalálkozónak adott otthont hatszáz évvel ezelőtt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-02-19 14:35:00Banksy kiállítás Budapesten a Teslában - Lackovits Borbála művészettörténésszel beszélgetünk a brit graffiti “betyárról". A botrányos graffiti akcióhős, Banksy titokzatos legendája évtizedek óta duzzad nemcsak Angliában, hanem világszerte. Provokatív, gyakran politikai állásfoglalást tartalmazó stencilképei váratlanul, rajtaütésszerűen jelennek meg egyebek között London, New York vagy épp Betlehem falain. Találó kompozícióival, emblematikus képi világával sűrű szarkazmussal, vitriolosan állítja pellengérre az aktuális politikai, társadalmi ellentmondásokat. A street art modernkori Robin Hoodja kezdetben talán nem tudatosan építette karrierjét, mára mégis az egyik legközismertebb kortárs képzőművész. A kézjegyüket minél több helyre elhelyező, tag-elő graffitisek korlátok ellen lázadó világba új, intellektuális színt hozott. A kilétét illető találgatásokat még sose erősítették meg, Banksy személye egyelőre rejtély marad, az viszont egészen biztos, hogy képzett művész, akinek nemcsak technikai tudás van a birtokában, de mondanivalója is mindig akad. A Teslában látható „The Art of Banksy” kiállítás nemzetközi, utazó tárlat, amelyet a Godot Kortárs Művészeti Intézet közvetítésével most a hazai közönség is megtekinthet.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-02-05 14:35:00Tavaly egy bronzkori ház maradványai, idén a római kor emlékei tanúskodtak arról, hogy a Duna partja milyen fontos szerepet játszott Budapest történetében. Az egykori Buszesz, vagyis budai szeszgyár területén folyó ásatáson járunk a műsor első felében. Ezután Egerbe indulunk. Néhány éve már megszokott a várban, hogy a látogatók régészeti feltárásba, vagy építkezésbe botlanak. Az utóbbi így lesz az elkövetkezőkben is, s most megtudjuk, mi épülhet fel, hogyan változhat az egri vár.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-01-22 14:35:00Egy év alatt több mint hétszáz, vagyis naponta átlagosan két beavatkozás – tavaly is csúcsra járatták a régészetet a Budapesti Történeti Múzeumban. Erről és az idei év kilátásairól is beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután arról hallhatnak, hogy miként leheltek új életet a Gótikus Útba, azzal, hogy lehetővé teszik a bejutást a történelmi épületekbe. Szó lesz arról is, hogy általában mennyire fedeztük fel a határon túli épített örökséget. Végül Borsod-Abaúj-Zemplén megye várairól, a többi közt az upponyi földvárról beszélgetünk. A kutatás már kiderítette, hogy korántsem földvár volt, sőt tavaly sikerült megerősíteni, bemutatni a falait.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2020-01-15 14:35:00Magyarország legnagyobb felületű római kori mozaikja remélhetőleg már megmenekült a pusztulástól, hiszen felszedték és restaurálják. Az egykori helytartói palota, a fürdőépület, ókori és középkori falak tömege azonban továbbra is veszélyben van a romkertben. Szombathelyen, a hajdani Savariában járunk a műsor első felében. Ezután a Nemzeti Kulturális Alapról beszélgetünk. Tavaly év végén országos felháborodást váltott ki a megszüntetésének terve, azonban mindenki többnyire csak a színházakról beszélt. Nagy Gergelytől, az Örökségvédelem Kollégiumának vezetőjétől megtudjuk, hogy az NKA mennyire pótolhatatlan a műemlékvédelem, régészet világában.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-12-18 14:35:00Hétezer éves üzenet. Ezzel a címmel nyílt kiállítás a Budapesti Történeti Múzeum Aquincumi Múzeumában. A tárlat a vonaldíszes kultúra, vagyis a Budapest területén elsőként megtelepedett emberek világát villantja fel. Ezután Visegrádra, a királyi palotába indulunk. Hallhatnak arról is, hogy a hagyományőrzők miként tudják gyarapítani egy múzeum értékeit. Végül a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület közelgő harmincadik születésnapjáról lesz szó. Deme Péter tiszteletbeli elnökkel beszélgetünk arról is, hogy mennyit változott a muzeológia az elmúlt évtizedekben.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-12-04 14:35:00Egy hajdani Duna-ág, amelyről már csak a feltöltés tanúskodik. Az egykori partján római kori temetkezések is előkerültek a Graphisoft Park területén folytatott feltáráson. Itt járunk a műsor első perceiben a Budapesti Történeti Múzeum szakembereivel. Ezután Miskolcra, az Avasi templomhoz indulunk. Az épület felújításához, átalakításához kapcsolódó kutatások során érdekes részletek derültek ki a templom történetéről. Ha pedig végeznek a beruházással, páratlan látványban lesz részük a látogatóknak a fedélszékben. Végül Sátoraljaújhelyre megyünk, ahol rövidesen kiállítás nyílik a település váráról. A pataki várat alig több mint egy évtizede fedezték fel újra.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-11-06 14:35:00Amikor egy templom néhány száz évvel korábbi, mint látszik. Érdemes nyitott szemmel járni különösen a kevésbé ismert történelmi épületek között, mert érhetik meglepetések az utazót. Egy eddig nem azonosított gótikus templomot találunk a műsor első perceiben Gömör szlovákai oldalán, Naprágyon. Ezután Pápára indulunk, ahol néhány hete adták át a kastély díszkapujának másolatát. Az eredeti kapu története még Párizsban, a királyi udvarban kezdődött. A műsor utolsó perceiben visszatérünk a Bécsi út egyik telkére, ahol az antik Aquincum legnagyobb temetőjének részletét tárják fel a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-10-16 14:35:00A Nyugat-Dunántúl egyik legértékesebb temploma, aminek eddig meglehetősen szomorú sorsa volt. Megkezdődött azonban a kutatás és a tervek szerint helyreállítják, sőt turisztikai célponttá fejlesztik: Türjén járunk a műsor első perceiben. Ezután a határon túlra, a mai Szlovákiába indulunk. Az Andrássy-család betléri kastélya páratlan épségben maradt meg a berendezésével együtt, amelynek még mindig vannak titkai: a napokban újabb ősnyomtatványra bukkantak a könyvtárban. A műsor végén a Margit híd budai hídfőjénél járunk. Az Irgalmasrendi kórház udvarán lassan véget ér a feltárás, amelynek során az egykori Felhévízhez tartozó középkori épületek maradványait is megtalálták a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-10-09 14:35:00Egy közismert templom, amiről azt gondolnánk elsőre, hogy mindent tudunk róla. Pedig a jáki templom sokkal több titkot rejt, mint sejtenénk. Elkezdődött a kutatás, amely az alapja lesz az emblematikus épület megújításának. Jákon járunk tehát a műsor első felében. Ezután két, most megjelent könyvről beszélgetünk a két szerkesztővel, B. Szabó Jánossal és Varga Szabolccsal. A mohácsi csata közeledő ötszázadik évfordulójára már készül a történész szakma és abban bízhatunk, hogy újabb részleteit ismerhetjük meg a korszaknak, illetve a máig ható mohácsi vereségnek.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-09-25 14:35:00A Nyugat-Dunántúl egyik legismertebb temploma, amelybe még Portugáliából, Hollandiából is érkeznek látogatók. A hírnevének az alapja a fények játéka a falképeken az apró épületben, ám az ezzel kapcsolatos legendáknak egy része biztosan nem igaz. Azonban a létező valóság is éppen eléggé lenyűgöző: Velemérben járunk a műsor első részében. Ezután Egerbe indulunk, ahol végeztek a feltárással és ismét új részeteket sikerült megismerni a vár történetéből.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-09-04 14:35:00Újabb királytemetkezést fejt meg a régészet. Néhány hete Péter király pécsi sírhelyének azonosításáról számolhattunk be, most pedig a romániai Egresre indulunk, ahol II. András király és felesége temetkezőtemplomát kutatták a szakemberek. Ezután Veresegyházon járunk majd, ahol egy most lezárult régésztáborról éppúgy beszélgetünk majd, mint egy kis múzeum kultúraszervező szerepéről.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-08-28 14:35:00Impozáns falak, tornyok maradványai kerültek elő a visegrádi Sibrik-dombi erőd idei feltárásán. Az egyik torony ráadásul igazi különlegesség, hiszen Német- és Franciaországig kell mennünk, hogy hasonlókat lássunk. Az ásatás jövőre a szakemberek reményei szerint folytatódik majd, hiszen a maradványok többsége még a föld alatt van. Ezután a középkori Buda környékére indulunk. Bár Budapest ma már összefüggő városi szövet, most egy tatárjárás előtt már élő falu, Kocsola nyomára bukkantak a Budafoki úton. Végül Óbudára, az Aranyhegyi patak mellett járunk, ahol római kori temető sírjait tárják fel a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-08-14 14:35:00Trendváltás a műemlékek megítélésében. A többi között erről írt a Forster Központ egykori elnöke, sok műemlékfelújtás gyakorlati közreműködője nemrégiben egy cikkben. Sághi Attilával beszélgetünk majd a műsor első felében, a többi között arról is, hogy jobb e most a műemlékek helyzete, mint néhány éve volt. Hallhatnak róla, hogy miként szerveződhet újjá a magyar műemlékvédelem. Ezután a Margit-híd budai lábához, az Irgalmasrendi Kórházhoz indulunk. Az udvaron a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei kutatnak, s eddig ötezer év emlékei bukkantak elő.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-07-31 14:35:00Visszakapja a várát Szolnok. Néhány éve még kevesen hitték el, hogy sok minden maradt volna a 16. századi erősségből, ám ma már négy méter magas falakat láthatunk. A feltárás lezárult, itt járunk a műsor első felében. Ezután a szolnoki várat elfoglaló török had 1552-es útját követve Egerbe indulunk. Az ágyúdombon folytatnak régészeti kutatást, amely során éppen a legendás ostromhoz köthető erődítést is találtak.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-07-17 14:35:00Az első híradások még boszorkánysírról szóltak, aztán kiderült, hogy egy férfit temettek el a hasára fordítva. Ez azonban mit sem von le a lelet értékéből, amely Hajdúböszörmény részben még feltáratlan középkori történelmét segít megismerni. Ebben a városban járunk a műsor első felében. Ezután Siklósra indulunk. A vár látogatottsága az elmúlt években folyamatosan emelkedett – megtudjuk, mivel igyekeznek odacsalogatni a látogatókat és milyen fejlesztések várhatóak a közeljövőben, egyáltalán, milyen az élet a Tenkes Kapitányán túl.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-07-10 14:35:00Bár minden régészeti feltárás fontos és érdekes, vannak olyanok, amelyek fokozottabban foglalkoztathatják mind a szakmát, mind a közvéleményt. Két ilyen szenzációt mutatunk be a mai műsorban. Elsőként Óbudán, a hajdani Buszesz, azaz szeszgyár területén járunk majd, ahol egy bronzkori ház maradványai kerültek elő egy negyven centi vastag időkapszulában. Ezután Pécsre, a székesegyház altemplomába indulunk. Az adásunk idején jelentik be sajtótájékoztatón a hírt, hogy itt, a templom keleti végében egy késő római temetőépítményt azonosítottak, valamint megtalálták a Szent Istvánt a trónon követő Péter király sírhelyét is.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-05-08 14:35:00Hallható múlt. Ezzel a gondolattal, s a világhírű ókori orgonával indul idén az aquincumi Floralia, vagyis a római tavaszünnep, amely most egybeesik a múzeum megnyitásának 125. évfordulójával. De ha hallható ez a múlt, milyen hangon szól? Egy 1800 éves hangszer rekonstruálásáról is beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután a magyarországi műemlékvédelemről lesz szó a műemléki világnap kapcsán – az ICOMOS nemzetközi műemlékvédő szervezet Magyar Nemzeti Bizottságának elnökével, Nagy Gergellyel beszélgetünk. Végül Vajára indulunk, ahol a napokban emlékeznek majd Vay Ádám kuruc főkapitány halálának háromszázadik évfordulójára.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-04-03 14:35:00Néhány héttel ezelőttig kevesen tudtak róla, hogy Kaposvárnak bizony van vára, mégpedig a belváros szélén. Elkezdődött a feltárása – itt járunk a műsor első felében. Ezután Zuglóba, egy bronzkori település ásatására indulunk. A Rákos-patak szomszédságában egykor élőket a jelek szerint egy klímaváltozás kényszerítette otthonuk elhagyására.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-03-13 14:35:00Egy város a Balaton-felvidéken, amelynek a történelmét évezredek óta meghatározza egy tó. Tapolcán járunk elsőként a műsorban. Megtudhatjuk azt is, hogy a település múltjának tárgyi emlékei miként kerültek ki az iszappal együtt a város határába. Ezután Körmendre, a kastély parkjába indulunk. Még néhány éve is félő volt, hogy az enyészeté lesz az egykori vadászlak, ám példásan felújították. Idén már a most következő hétvégén megnyitják a látogatók előtt.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-02-27 14:35:00Bár már kifelé megyünk a télből, egy beszélgetés erejéig visszatérünk a kályhák melegéhez. Egész pontosan a középkori kályhákéhoz, hiszen megjelent a Vármúzeum kiállításának katalógusa. Hallhatnak egy áprilisban nyíló kiállításról is, amelyen az elmúlt évtized budavári feltárásait, s azok eredményeit mutatja be a Budapesti Történeti Múzeum. Ezután Miskolcra, illetve az időben visszafelé 90 millió évet utazunk. A Herman Ottó Múzeum új kiállítsa egy fantasztikus történetbe ágyazva igyekszik megismertetni és megszerettetni a mezozoikum világát a látogatókkal.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-01-16 14:35:00A tavalyi év során eddig sosem látott eredményeket hozott a víz alatti régészetben a Nemzeti Kulturális Alap által támogatott kutatás. Elsüllyedt hajók, kincsek, víz alá került történelem előtti partszakaszok – minderről beszélgetünk a műsor első felében. Ezután Visegrádon járunk majd, ahol a királyi palota, a fellegvár és az alsó vár születhet újjá hamarosan a Nemzeti Várprogram keretében. Megtudjuk, hol tart a kutatás és mi az, ami az elpusztult épületekből visszaépíthető.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-01-09 14:35:00Az elmúlt hónapok során kétszer is jártunk a budai várban az Erdélyi bástya feltárásán. Az épületmaradványokat még nem, de az ott talált kincsleleteket, vagyis elrejtett pénzeket januárban már megnézhetik az érdeklődők. A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában járunk a műsor elején. Ezután a felvidéki Zselízre, annak is a középkori templomába indulunk. Itt a szentély az egyik legkülönösebb 14. századi magyar freskót rejti, s az elmúlt időkben új falképek is előkerültek az épületben.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2019-01-02 14:35:002019 első Közkincs-keresőjében a téli hideg elől a törökfürdők melegébe menekülünk. Pontosabban a történetükbe: egy róluk szóló könyvről beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután egy olyan Felvidéki városba indulunk, amelynek a nevében ugyan szerepel a vár szó, ám várat a településen csak nyomokban találunk. Érsekújváron járunk majd. Végül a Tabán történelméről lesz szó a régészeti leletek tükrében. Bár Budapest közepén terül el, a nagy részén még sosem folyt kutatás.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-12-12 14:35:00Új bejáratot kap az Aquincumi Múzeum, ezért feltárták a leendő építkezés helyét. Itt húzódott ugyanis az antik város legfontosabb útja. Az ásatás során kiderült, hogy bizony kátyúztak a rómaiak is. Ezután a Mátyás király várai című kiállítás megnyitóján járunk a Magyar Nemzeti Múzeumban. Bár csak most nyílt meg, sietnie kell annak, aki látni akarja, hiszen hamarosan Kárpát-medencei turnéra indul a tárlat. A riportban bepillanthatunk a történelmi makettkészítés kulisszatitkaiba. Megtudhatjuk, merre tart a virtuális rekonstrukciók fejlődése. Végül a most megjelent Visegrád évezredei és Királyok Visegrádja című könyvek kapcsán kiderül, hogy a hasonló téma dacára lehet két teljesen különböző kötetet írni a hajdani uralkodói székhely történelméről.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-11-21 14:35:00Közeleg a mohácsi csata ötszázadik évfordulója, s 2026-ig még sok mindent megtudhatunk a magyar történelem egyik legjelentősebb tragédiájáról. Most talán ráakadtak arra a helyre, ahol eldőlt az ütközet kimenetele: Majs mellett járunk a műsor első felében. Ezután a szlovákiai Losonc mellé, Gácsra indulunk, ahol a romosodó várkastélyból mesekastély született néhány év alatt. Végül egy római kori út feltárásáról is beszélgetünk Óbudán, s kiderül, milyen hatalmas volt a hajdani ókori Aquincum.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-11-07 14:35:00Alig fért el a Komor Marcell százötvenedik születésnapjára emlékező tömeg tegnap a szecessziós építész egykori villájának udvarán. Mi csak a remek épületeit ismerjük, de neki, és építésztársának, Jakab Dezsőnek sem volt zökkenőmentes a pályája. Megtudjuk azt is, mire mehet a megemlékezést rendező Magyar Építészeti Múzeum saját kiállítótér nélkül. Ezután a Szentendrei út mellé, a leendő pláza helyén folytatott feltárásra indulunk, ahol római temető helyett avar települést találtak a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei. Végül egy holnap nyíló kiállítás kapcsán megtudjuk, miként lehet megeleveníteni az egykor Tabánt és a hetven éve lebontott szerb székesegyházat a BTM múzeumi terében.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-10-24 14:35:00Középpontban a középkor – megnyílt a BTM Vármúzeuma tavalyi ásatási eredményeket bemutató tárlata. Freskótöredékek a Margit-szigeten, kikötő maradványai a Molnár utcában. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután a FUGÁ-ba indulunk, ahol a budaörsi reptérről nyílt kiállítás. Pusztulóban lévő fogadóépülete és a benne található fotómontázs a magyar közlekedéstörténet páratlan emléke. Végül egy könyvről beszélgetünk, amely a 11. kerület egyik legjelentősebb feltárását, az Árpád-kori Kána település kutatását és annak eredményeit mutatja be a nagyközönségnek.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-10-03 14:35:00Táncsics-börtön, régi királyi ház, Erdélyi bástya. Több történelmi emléket is rejt a budai vár egy hatalmas telke, amely nagyrészt még ismeretlen a tudomány számára. Nemrég feltárás indult, erről és a korábbi kutatásról is beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután a Balaton-felvidék ismeretlen kolostorairól hallhatnak. Akad, ahol falakat is talál a látogató, másutt azonban a növényzet teljesen elrejti a középkori emlékeket. Végül egy kiállítás kapcsán egy negyvenöt évvel ezelőtti betörésről lesz szó. Megszólal a szemtanú is, aki felfedezte a rablást, amely pótolhatatlan műkincsektől fosztotta meg az Aquincumi Múzeumot és persze minket, látogatókat.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-09-19 14:35:00Nógrád megye névadó településének vára, amely ugyan még rom, ám a helyieknek komoly terveik vannak vele. Az elmúlt hetekben a kapuépítményét kutatták a kevéssé feltárt nógrádi várnak – itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Tiszaug határába, egy népvándorlás-kori gepida temető ásatására indulunk. Az agyagos talaj megdöbbentő épségben őrizte meg az ezerötszáz éves ékszereket, fémtárgyakat, de még a koporsók részleteit is. Végül a Budapesti Történeti Múzeum Budapest régiségei című évkönyvéről beszélgetünk. 1889-ben jelent meg az első, a napokban pedig az ötvenedik, így ünnepi kötet.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-09-12 14:35:00A Dunántúl egyik legismertebb vára, amelynek az utóbbi időben sajnos ugyancsak leromlott az állapota és a kiállítása is elavult. A remények szerint ez változni fog, hiszen kezdetét veszi a nagyvázsonyi vár megújulása. Itt járunk a műsor első felében. Ezután Kiskőrösre, Petőfi Sándor szülőházához indulunk. A többi között megtudjuk, hogy miként lehet a 21. században is izgalmassá tenni a költő emlékét.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-09-05 14:35:00Az alföldi homokhátság egyik legjelentősebb települése lehetett a tatárjárás előtt Pétermonostora, amelyet a gazdag leletanyag miatt csak Aranymonostorként ismerünk napjainkban. Az idén folytatódott a feltárás – itt járunk a műsor első felében. Ezután a Balatonfelvidékre, Monostorapáti határába indulunk. Évek óta kutatják a dombtetőn Almád szinte teljesen elveszett monostorát – most a tereprendezés közben azonosították az apátsági templom helyét is. Végül a vajai kastélyról lesz szó, ahol hamarosan megnyitják az immár hagyományos őszi művésztelepet.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-08-29 14:35:00Nagykanizsától délre gombamód szaporodnak a középkori templomok. Mind több településen kutatják fel ugyanis a maradványaikat, vagy éppen mutatják be azokat a Nemzeti Kulturális Alap segítségével. Iharosban és Iharosberényben járunk a műsor első felében. Ezután az Aquincumi Múzeum új tárlatáról lesz szó, amely az intézmény alapító-igazgatójának, Kuzsinszky Bálintnak állít emléket halálának nyolcvanadik évfordulója alkalmából. Végül Pécsre indulunk, ahol a tudományegyetem épületében egy korhű teremmel emlékeznek meg a város középkori egyeteméről.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-08-22 14:35:00Római kori mauzóleum maradványaira és sírkamrára bukkantak a régészek Nagyvázsony határában, méghozzá olyanra, amelyet valószínűleg nem háborgattak az elmúlt évszázadokban. A kutatásnak hála egy hatalmas, több korszakon átívelő lelőhely bontakozik ki – itt járunk a műsor elején. Ezután Zalavárra, a hajdani Karoling-kori központba indulunk, amely a magyar államszervezés során Zala vármegye ispánsági székhelye lett. Jövőre az ezredik évfordulóját ünneplik majd az itteni bencés apátság alapításának – megtudjuk, hogyan haladnak a kutatással a Várszigeten.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-08-08 14:35:00Ez az a hely a budapesti, sőt a magyarországi régészet is megszületett. Az Árpád-híd budai hídfőjénél lévő Fürdőmúzeumban megújították a kiállítást – itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Pécsre, a székesegyház déli oldalához indulunk, ahol Dóm téren kutatnak a szakemberek. Ókeresztény sírkamrák, ezeréves székesegyház, gótikus falmaradványok – sok mindent rejthet még a föld ezen a helyen. Végül egy tegnap megnyílt kiállításra indulunk, amelyen a Rómer Flóris terv, vagyis a határon túli műemlékes program eredményeit mutatják be.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-08-01 14:35:00Ha nem is ősi magyar föld, de évszázadokon át többnyire a magyar királyság fennhatósága alá tartozott. Ennek hiába hatszáz éve, ma is találunk olyan magyarokat a városban, akik nem turisták. Dalmáciában, Splitben járunk a műsorban, követve a tatárok elől menekülő IV. Béla király nyomát. Megtudjuk azt is, hogyan kerültek ismét magyarok a tengerparti városba. Illetve kiderül, miért nem kell szülőhelyének, Klissza várának Szent Margit emléke. A műsor utolsó perceiben Szombathelyre indulunk. Már javában tart a romkert megújítása, így a római kori mozaikpadló restaurálása.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-07-11 14:35:00Ma rendhagyó módon egyetlen helyen járunk a Közkincs-keresőben – igaz, a nagyváradi vár mind térben, mind időben meglehetősen nagy falat a látogatók számára is. Bár a ma látható épületek már az erdélyi fejedelemség korában kezdtek kiépülni, a korábbi évszázadokat is láthatjuk az épület alatt. A vár nagy részét már felújították, azonban van még kutatni, illetve megmutatni való, hiszen feltárásra vár a középkori székesegyháza jó része, ahol Szent Lászlót és Luxemburgi Zsigmond királyt is eltemették.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-06-27 14:35:00Egy napjainkban már láthatatlan, ám akár százezres temető Budán. Az itt nyugvók helyét azonban nem jelzik fejfák, hiszen az utolsó embert is vagy ezerhatszáz éve temették el a mai Bécsi út mentén. A Budapesti Történeti Múzeum szakemberei az egyik részletét kutatják a hajdani sírkertnek– a feltáráson járunk a műsor első perceiben. Ezután a Felvidékre, Rozsnyóra indulunk. A térség egykor Magyarország vasbányászati központja volt – ezt az időszakot mutatják be a bányászati múzeum nemrég megnyílt új kiállításán. Végül továbbra is a határon túl, a már Romániához tartozó Kaplonyban járunk. Az Ybl Miklós tervezte templom kriptája a Károlyi-család temetkezőhelye – jelenleg harminchatan nyugszanak benne. A koporsóik közt sétálunk a riportban.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-06-20 14:35:00Ha nem is a szemünk láttára, de rádió lévén a fülünk hallatára épült fel a római kori Mithrász-szentély rekonstrukciója az Aquincumi Múzeumban. Annyira, hogy szombaton, a Múzeumok Éjszakáján már a látogatók is felkereshetik. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Visegrádra indulunk. Szintén szombaton egy meglehetősen titokzatos programot kínálnak: a látogatók az este, éjszaka folyamán egy középkori per, sőt ítélet-végrehajtás részesei lehetnek. Végül a Budapesti Történeti Múzeum, és elsősorban a Vármúzeum programjairól beszélgetünk. Megtudjuk, hogy miért fontos igazán a Múzeumok Éjszakája az intézményeknek.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-05-30 14:35:00Néhány sír már korábban is előkerült, most azonban egy teljes honfoglalás-, illetve államalapítás kori temetőt tártak fel Budapest III. kerületében. A régészeti szenzációról az ásatás ideje alatt hallgatni kellett – mostantól azonban nem titok. Ezután a Partiumba, vagyis a határ túloldalára, Nagykárolyba indulunk. A Károlyi család ősi fészke majd egy évszázaddal ezelőtt szinte Csipkerózsika-álomba merült, így elkerülte a 20. század modernizációja. Ma egy példásan helyreállított kastéllyal várják a látogatókat. Végül egy könyvről lesz szó, amely a székesfehérvári királyi koronázó és temetkező bazilika ezerévesnél is hosszabb történetének kezdetét igyekszik feltárni.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-05-16 14:35:00Egy rejtélyes misztériumvallás, amelynek a beavatottjai tudtak titkot tartani, hiszen ma sem tudjuk pontosan, mit tettek a Mithrász-szentélyekben. Ám azt, amit sikerült eddig kideríteni, a látogatók is megtudhatják bő egy hónap múlva az Aquincumi Múzeumban. A készülő szentélyrekonstrukcióban járunk a műsor első felében. Ezután Fülekre, a vár alá indulunk. Hétvégén nyitják meg az egykori légópincében berendezett kiállítást. Végül a balatonszemesi pálos kolostort Budapesten bemutató tárlatról hallhatnak. A belépőjegyek bevételét a leletek restaurálására fordítják.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-05-09 14:35:00Nemrég csak a bozótosból kilátszó falcsonk mutatta a helyét, az elmúlt napokban azonban feltárták a gombaszögi középkori pálos kolostor templomának romjait. Itt, a határ túloldalán járunk a műsor első felében. Ezután az idén egynapos Múzeumok Majálisáról hallhatnak, sőt megtudjuk, mely intézmények nyerték az Év Múzeuma és az Év Kiállítása díjakat. Végül Visegrádra, a Salamon-toronyba indulunk, ahol a középkori Magyarországot bemutató fotókiállítást nyitottak, ám közben kordont állítottak, hogy látogatókat távol tartsák az épület falától, ami omlani kezdett.
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-05-02 14:35:00Egy vár, amely nagyrészt már megújult és meglehetősen csúcsra járatva küzd a látogatók kegyeiért. Hogyan lehet népszerűnek lenni és közben megőrizni a hitelességet? - erről is beszélgetünk Diósgyőr várában a műsor első felében. Ezután egy olyan történelmi településre indulunk, amelynek rejtőzködnek az értékei. Sajátos utcaszerkezete csak a magasból látható, a középkor nyomait pedig szinte nagyítóval kell keresnünk. Hajdúböszörményben járunk majd.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-02-21 14:35:00Róma emléke egy hajdan szocialista iparváros közepén. Dunaújvárosban a római erőd fontos eleme lesz majd a limes világörökségnek is – itt járunk a műsor elején. Ezután a visegrádi alsóvárba indulunk. A 13. századi kaputorony tetejéről peregnek a cserepek: ha nem sikerül hamar felújítani, életveszélyessé is válhat a jobb sorsra érdemes műemlékegyüttes. Végül a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelem Kollégiumának vezetőjével, Deme Péterrel beszélgetünk arról is, hogy milyen eredményeket várnak a tavaly év végén digitalizálás és értékmentés témakörben kiírt meghívásos pályázatoktól.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-02-07 14:35:00A középkori magyar királyok koronázó és sokuk esetében temetkező temploma. A hajdani székesfehérvári bazilika már csak romkert, azonban ennél többet érdemelne és érdemelnénk mi is. Újabb tervpályázatot írtak ki hát a bemutatására – ennek tapasztalatairól, a hosszú távú tervekről és az építészek tennivalóiról is beszélgetünk Turányi Gáborral, a bírálóbizottság társelnökével. Ezután egy konferencia kapcsán a budapesti régészeti feltárások összehangolásáról, a tapasztalatok, eredmények megosztásáról lesz szó.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-01-31 14:35:00Hamarosan jócskán átalakul az egri vár. Ha nem is nyeri vissza teljesen a középkori arculatát, a tervek szerint mindent megtesznek majd, hogy egyes helyein Dobó István és a híres ostrom korában érezzük magunkat. Ezután Visegrádra, a Sibrik-dombra indulunk. A hajdan itt állt római erődből született meg a ma is ismert település és most nagyszabású terv készült, hogy miként lehetne itt lehetne bemutatni a Dunakanyar római kori határát.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-01-17 14:35:002018 a búvárrégészet nagy éve lehet, hiszen egy pályázatnak hála legalább tucatnyi helyszínen merülnek majd kutatók a Dunában, a Tiszában, de még a Balatonban is. Van mit megtalálni, hiszen a víz alatti lelőhelyeknek csak a töredékét ismerjük. A műsor második felében Észak-Komárom erődjében, az Öreg- és Újvárban járunk. Ennek a helyén állt Mátyás király palotája, ezt védte 1849-ben Klapka György. Tizenöt éve üzemelteti egy civil szervezet – megtudjuk azt is, mire jutottak másfél évtized alatt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2018-01-10 14:35:00Bár Ónod neve II. Rákóczi Ferenc országgyűléséről a leginkább ismert, majd ennyien hallottak már a Sajó parti váráról. Az elkövetkező hónapokban régészeti kutatásra, majd helyreállításra készülnek – itt járunk a műsor első felében. Ezután a Budapesti Történeti Múzeum új támogatói rendszeréről hallhatnak, amely jobban bevonná a látogatókat az intézmény életébe. Végül Kalocsa közelébe, Homokmégy határába indulunk. Itt a középkori templom maradványai mellett feltárták a temetőt, s a hajdani falu is mindinkább kibontakozik a kutatásoknak hála.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-12-20 14:35:00Ahol megérezhető Árpád-kor hétköznapjainak légköre. Az ősszel újították fel a középkori falu rekonstrukcióját Tiszaalpáron, a földvár tövében – itt járunk a műsor első perceiben. Merre tart az örökségvédelemben Európa és merre Magyarország? - erről is beszélgetünk az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága elnökével egy nemrég magyarul is megjelent uniós örökségvédelmi összefoglaló és stratégia ajánlás kapcsán. Végül Aquincumban járunk, ahol már épül a jövő év egyik legvonzóbb látványossága, egy Mithrász-szentély rekonstrukciója.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-11-29 14:35:00Magányos hun kori sír, hatalmas avar árokrendszer, teljes egészében feltárt szarmata és középkori magyar falvak. Annyi lelet és adat került elő a kecskeméti Mercedes gyár bővítését megelőző kutatás során, ami még évekig munkát ad majd a szakembereknek. A giga-feltáráson járunk a műsor első felében. Ezután egy most megjelent, Schulek Frigyesről szóló könyvről beszélgetünk a szerzővel. Végül Szolnokra indulunk, ahol az elmúlt hetekben megtalálták a város 16. század közepi, eddig láthatatlan várát.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-11-15 14:35:00Öveges professzor Heki kutyájától egy izzó kísértet kézzelfogható emlékéig. A fizika és a szellemvilág jól megfér egymás mellett azon a tárlaton, amely a piarista szerzetes rend történetét mutatja be a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában. Ezt járjuk be a műsor első felében. Ezután Egerbe indulunk, ahol az elmúlt évtizedek legnagyobb szabású feltárása zajlott a vár területén. A leletanyagnak hála már nem csak a híres 1552-es ostrom, de a középkori püspökség története is lebilincselheti majd a látogatókat.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-11-08 14:35:00Bár Zalavár története még korábban, a Karoling-korban kezdődött, 2019-ben lesz ezer esztendeje, hogy Szent István király apátságot alapított a várszigeten. Az évfordulóra végre elkezdődött a felkészülés: erről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután Visegrádra indulunk, ahol az iskola kertjében folytatódott a barokk kori temető feltárása. A műsor második felében elsőként Szombathelyen járunk, ahol a múzeumban egy római kori útkereszteződés idézi meg a város 1800 évvel ezelőtti hangulatát. Végül elgondolkodhatunk rajta, hogy van e élet a halál után. Mármint műemléki szempontból. Mogyoródon lebontották a barokk kálváriát és az újraépítését tervezik.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-10-11 14:35:00Az egykori Pannonia legimpozánsabb mozaikpadlója volt, amelynek csak egy része maradt fenn, s mostanra az is a pusztulás szélére került. Szombathelyen járunk a műsor elején a romkertben, ahol rövidesen elkezdődik a mozaik megmentése. Ezután Visegrád határába indulunk. A szentgyörgypusztai római őrtorony maradványait már csaknem teljesen feltárták, most az a kérdés, miként lehetne a megkapó panorámájú romot bemutatni a látogatóknak. Végül a nyírbátori múzeumban járunk. Küszöbön áll az intézménynek helyet adó kolostorépület felújítása: megtudjuk, milyen élményt kapunk majd a beruházás után.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-09-27 14:35:00Változik a múlt. Egyre inkább úgy tűnik, hogy új fejezetet kell írni a Kárpát-medence kora középkoráról, elsősorban a honfoglalást megelőző évtizedekről, illetve a magyar állam megalapításáról. A Karoling-kornak mind több emléke kerül elő a Dunántúlon, erről a korszakról rendeztek a napokban konferenciát a visegrádi királyi palotában. Ezután Pécsre, az ókeresztény sírkamrákhoz és temetőhöz indulunk. A sírépítmények feltehetően kulcsszerepet játszottak a város középkori újjáéledésében. Végül a hajdani szocialista nehézipar egyik egykori fellegvárában, Ózdon járunk majd. Megtudjuk, mit tud kezdeni a város az ipari örökséggel, s kiderül az is, hogy hamarosan a múzeumlátogatók szeme láttára gyártanak majd acélt.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-09-20 14:35:00Római út maradványa, elrejtett bronzkori edények. Egy nagyberuházáshoz kapcsolódó feltáráson járunk Sopron közelében a műsor első perceiben. Dupla évforduló. Százharminc éve alapították a Budapesti Történeti Múzeumot és ötven éve költözött a Vármúzeum a jelenlegi helyére, a budavári palotába. Farbaky Péterrel, a BTM főigazgatójával beszélgetünk múltról és jövőről. Amikor a múzeum megy a látogatókhoz. Vasárnap első ízben rendezték meg a Flórián téren a Római Fesztivált. Megtudjuk, hogyan sikerült. Végül Zalaegerszeg belvárosába, az egerszegi vár feltárására indulunk. Soha ilyen nagy területen nem kutathatták még a szakemberek az elveszett erősséget.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-09-06 14:35:00Egy erdélyi fejedelem, akinek utódai több mint egy évszázadon át a magyar történelem meghatározó alakjai voltak. Szerencsre, Rákóczi Zsigmond várába visz az utunk a műsor első felében és leereszkedünk a református templom kriptájába is a hamvaihoz, amelyeket hamarosan azonosítani szeretnének. Ezután Visegrádon, a Sibrik-dombon járunk. Az itteni római eredetű erőd jelentette egész a tatárjárásig a települést, s ennek korai történetét kutatják a régészek. Végül Dunaújváros mellé indulunk, ahol rejtélyes víz alatti építményt találtak és elveszett kolostort keresnek a kutatók.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-08-30 14:35:00Egy vár a Vértes északi oldalán, amelynek néhány éve elkezdődött a kutatása, ám mostanra életveszélyessé váltak az emeletnyi magas romfalak. Mire megismernénk, összedől? Vitányvárban járunk a műsor elején. Ezután Mosonmagyaróvárra, a magyaróvári várba indulunk. Jövőre lesz kétszáz éves a benne működő iskola, az épület felújítását már tavasszal bejelentették – megtudjuk, milyen titkokat rejthet az évszázadok óta folyamatosan használt vár. Végül Sólyban járunk majd. A település templomát hagyományosan Szent Istvánhoz kötik, történelmi emlékhellyé is nyilvánították, helyreállítása azonban évek óta várat magára.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-08-23 14:35:00Ki gépen száll fölébe, annak persze térkép e táj, de ami fontosabb, régészeti lelőhelyet talál. A légi régészetről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután Veszprém mellé, Balácára indulunk. A római villagazdaság kap némi költségvetési támogatást, hogy ne kelljen néhány erősen romló részletét lezárni a látogatók elől. A műsor második felében előbb Sátoraljaújhelyre vezet az utunk, ahol az első pataki várat tárják fel a szakemberek. Végül Kaposvár határában, Kaposszentjakabon járunk, ahol rövidesen megkezdődik az apátság bemutatásának korszerűsítése.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-08-16 14:35:00Egy épület, amely tanúja volt egy római császár halálának. Komárom-Szőnyben olyan falakat tárnak fel a szakemberek, amelyek Valentinianus korában épültek, s a katonai táborban elhunyt uralkodó valószínűleg maga is járt közöttük. Ezután a Balaton-felvidékre, Monostorapáti határába indulunk. Az almádi monostor feltárásán nem csak a templom maradványaira bukkantak rá, de érintetlen 12. századi sírokra is, amelyek a 900 évvel ezelőtti alapítók földi maradványait rejtették. Végül Dombóváron járunk. A kutatásnak hála van remény arra, hogy a látogatók számára is megidézzék a város egykori várának emlékét.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-08-09 14:35:00Faragott szerzetesfej után rejtélyes alapkő. Balatonszemesen járunk a műsor első felében, ahol az erdő közepén középkori pálos templom és kolostor maradványait kutatják a szakemberek. Ezután a Füzéri várba indulunk. Másfél évtizede rom volt csupán, ma újjáépült falakkal, berendezett belső terekkel várja a látogatókat. Hamarosan felvonó is épül a várhoz, amely az egyik legszélsőségesebb véleményeket kapta a magyar műemlékvédelem történetében.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-07-19 14:35:00Az emberiség történelmének leghosszabb korszaka, amiről mégis nagyon keveset tudunk. Nagyvadakra vadásztak és okkerrel festették a testüket – egy paleolit, vagyis őskőkori feltáráson járunk Feldebrő határában a műsor első perceiben. Ezután a budapesti Harsánylejtőre indulunk, ahol több korszak, így a kelták és egy Árpád-kori falu emlékeit kutatják a szakemberek. Végül Tomajmonostora határát vesszük célba. Mint a Tisza-tóhoz közeli település nevéből is sejthető, egykor kolostor állt itt – ezt keressük közösen.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-07-12 14:35:00Óbuda eltűnt középkori templomai, amelyek azonban nem lettek semmivé. Igaz, a maradványokat jó hat méter mélységben láthatjuk a mai járószint alatt. Az Óbudai Múzeum most megmutatja őket – itt járunk a műsor első felében. Ezután Esztergomba indulunk, ahol a vasúti töltés alá temetett templom mellett ezeréves temetőt tárnak fel a szakemberek. Végül Sárospatakon járunk, ahol szombaton az Ostromhétvégén befűtik a sütőházat is. A lőporszag mellé pástétomillat is jár.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-07-05 14:35:00Egy vár, amelyet egy ostrom, pontosabban az azt megörökítő regény miatt minden magyar ismer. Csakhogy Eger története sokkal színesebb, s korántsem csak Dobóék korszaka miatt fontos. Az elmúlt évtizedek legnagyobb feltárására került most sor – itt járunk a műsor első felében. Ezután a történelmi hagyományőrzőkről lesz szó. Vannak, akik a hajdani csatákat idézik meg, mások az évszázadokkal ezelőtti mindennapi életbe avatják be a látogatókat. Bepillantunk ebbe a világba is.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-06-21 14:35:00Feltehetően egy gyorsulási verseny lett a veszte pénteken este a Szentendrei úti római kori vízvezeték egyik pillérének és boltívének. A rommá tett romnál járunk a műsor első perceiben. Ezután a visegrádi fellegvárba indulunk. Bár évente háromszázezer látogatója van, ők csak a felét láthatják. Miként lehetne jobban megmutatni a korona egykori őrzési helyét? Megtudjuk. Végül maradva Visegrádon, egy több mint hatszáz éves épületben járunk. Volt lakóház, templom, kétszáz éve pedig iskola: a falai közt kutatnak a szakemberek.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-06-14 14:35:00Szenzációs tárgyat mutatnak be június 24-én Debrecenben a Múzeumok éjszakáján: először láthatják az érdeklődők Bocskai István fejedelem jogarát, más néven buzogányát. A Déry Múzeumban járunk a műsor első perceiben. Ezután megtudjuk, hogyan kezdődik a régészet, azaz mi van közvetlenül előtte. Az útépítések gépi földmunkájának világába avat be a Lekri Goup Balatonszentgyörgy határában. Végül a bélapátfalvai, felújítás előtt álló ciszterci apátsági templomhoz indulunk.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-05-17 14:35:00Az Év Múzeuma és az Év Kiállítása. Bár hagyományosan csak a hétvégi Múzeumok Majálisán hangzik el a győztesek neve, a műsorból már most megtudhatják. Vendégünk lesz Deme Péter, a Pulszky Társaság elnöke. Ezután a hétvégi Floraliáról, vagyis az aquincumi római tavaszünnepről beszélgetünk. Idén a kellőképp szakállas látogatók részt vehetnek egy Hadrianus hasonmásversenyen is. A műsor második felében Nyírbátorba indulunk. Az egykori minorita kolostorban lévő múzeumban hamarosan végeznek Magyarország egyik legértékesebb bútorának restaurálásával, sőt remény van arra, hogy megújul a teljes épület.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-05-03 14:35:00Hamarosan újabb látványossággal lesz gazdagabb az aquincumi rommező. Most még a feltárás folyik, ám rögvest indul a kivitelezés, hogy megmutassák, milyen volt az ókori város legnagyobb Mithrász-szentélye. Ezután Miskolcra indulunk. Egy rendhagyó tárlat kapcsán megtudjuk azt is, hogy a műkincsrablások történetében is akadt vígjátékba illő próbálkozás. Beszélgetünk a 13. század sorsdöntő ütközetéről, a muhi csatáról, amelynek kutatásában hamarosan komoly eredmények várhatók.
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-04-26 14:35:00Egy vár a Felvidék küszöbén, amely ugyan a határ túloldalán van, de így is több magyar látogatja, mint szlovák. Elsőként Füleken járunk a műsorban. Kiderül az is, milyen fejlesztésekre készül a város, amelynek polgármestere a vármúzeum korábbi igazgatója. Végül Kiskunfélegyházára indulunk, ahol a Haláldombnak is nevezett halmon sikerült feltárni a város legrégebbi emlékeit és napjainkra már takaros bemutatóhely fogadja az érkezőket.
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-04-05 14:36:00A középkori magyar királyok maradványait eddig nem sikerült azonosítani, ám rövidesen áttörés várható. A csontok DNS-vizsgálata már eredményt hozott – erről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután egy rézkori kincslelet kutatásáról és restaurálásáról lesz szó. A leletre tavaly év végén bukkantak rá, s a hatezer évvel ezelőtti világ páratlan emléke. Végül kiderül, hogy egy római kori szarkofágot ugyan találtak, de egy erődöt jó időre elvesztettek a Komárom-Esztergom megyei Környén.
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-03-29 14:36:00Egy több mint ötszáz éves fazekasműhely maradványai, kályhaszobrok töredékei, második világháborús holttestek – bár már véget ért a belbudai Csalogány utcában a feltárás, maradtak megfejtésre váró rejtélyek. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Aquincumba indulunk. Kiderül, hogy mit adtak nekünk a rómaiak – sokkal inkább őrzi ugyanis Budapest az emléküket, mint elsőre gondolnánk. Megtudjuk azt is, hogy miként tudja segíteni a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelem Kollégiuma a régészetet. Végül Szadán járunk majd, ahol egy kötetet mutattak be a napokban a nagyközség egyházi kincseiről. Aligha gondolnánk, hogy ennyi értéket rejt egy ilyen kis település is.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-03-22 14:35:00Magyarország talán legismertebb romtemploma, amelynek sajnos egyre romlik az állapota – szakértők szerint fél évszázadig állhat még. Zsámbékon járunk a műsor első felében, ahol ismét felmerült, hogy tetővel kellene védeni a középkori maradványokat. Ezután Szolnokra, pontosabban a szolnoki várba indulunk. A felszínen szinte nem maradt nyoma, ám arra készülnek, hogy elsősorban digitálisan megmutathassák majd a láthatatlan várat a látogatóknak.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-03-08 14:35:00A budai várkerület oda nem illő épülete, vagy éppen a 20. század második felének egy építészeti remeke: a volt Villamos Teherelosztót tavaly le akarták bontani, most megmenekülni látszik. Itt járunk a műsor első felében, s kiderül az is, hogy az NKA Örökségvédelem Kollégiumának tagja, Nagy Gergely mit gondol a műemlékvédelem jelenlegi helyzetéről. Ezután Kapuvárra indulunk és megtesszük azt, amit a Sopron felé utazók közül csak kevesen: megállunk a város múzeumánál. Az intézménnyel, sőt az egykori várral is cudarul bánt a történelem.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-02-22 14:35:00Tavaly a hősi várvédés 450. évfordulója emlékétől volt hangos Szigetvár. De milyen az ünnep másnapja? Hallhatnak az idei kutatási és fejlesztési tervekről és felkeressük az ország legépebb török kori lakóházát is. A műsor második felében Mosonmagyaróváron járunk majd. Megismerkedünk a középkort a falaiban őrző várral, a várossal és szó lesz egy szinte elfeledett építészről, akinek oroszlánrésze volt Magyaróvár arculatának kialakulásában.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-01-25 14:35:00Bács-Kiskun megye legértékesebb kincsleleteit láthatjuk hamarosan a kecskeméti múzeumban, ahol jelenleg a tárgyakat válogatják össze. Itt járunk a műsor első perceiben. S ha már nemesfém, Bugacra indulunk, ahol rövidesen kezdetét veszi az Aranymonostor-projekt. A tervek szerint a látogatók maguk is segíthetnek az Árpád-kori templom másának felépítésében. Ezután Aquincumban sétálunk, ahol idén kezdik a Mithrász-szentély rekonstrukciójának építését és megünneplik Hadrianus császár, a város első nagy építtetője trónra lépésének 1900. évfordulóját. Végül egy miskolci kezdeményezésről hallhatnak. A szakemberek régészeti lelőhelyekre kalauzolják az érdeklődőket – ha kicsit enged a fagy, remek szombati program lehet.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2017-01-04 14:35:00Falvak, amelyeknek még a nevük sem maradt fenn, s csupán a nyomaikat kutatják Kecskemét határában a szakemberek. Az Árpád-kor évszázadaiba indulunk a műsor első perceiben. Ezután a Budapesti Történeti Múzeum idei terveiről hallhatnak. Építeni fognak Aquincumban, Kiscellben, a Vármúzeumban – utóbbiban a híres Szent István terem rekonstrukciója kezdődik meg. Végül Szegeden járunk majd, a Móra Ferenc Múzeum csupa arany kiállításán.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-12-21 14:36:00Egy évtizede a csúcson volt, néhány éve majdnem bezárták, most ismét emelkedik a csillaga. Egy Magyarországon páratlan ipartörténeti emlékben, a pápai kékfestő múzeumban járunk a műsor első felében. Ezután a Budapesti Történeti Múzeumba indulunk. Felidézzük a múlóban lévő esztendő emlékezetes kiállításait és beszélgetünk arról is, hogy miként lehet a budavári palotában, azaz a Vármúzeumban olyan tárlatot rendezni, hogy a magyarokat és a külföldieket is becsalogassák
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-12-14 14:35:00Gyakran rejtenek fantasztikus kincseket a vidéki múzeumok. Ilyen például a több mint hatezer éves sarlós isten szobra is, amelyet talán jobban ismernek világszerte, mint idehaza. Szentesen járunk tehát, ahol a sok álló kiállítás mellett megismerkedünk egy épülővel is: egy olyan konyháéval, amely egyedülálló lesz az országban. Hallgatnak a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelem Kollégiumának elmúlt egy esztendejéről és jövőbeli terveiről is.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-11-16 14:35:00Egy csaknem ezeréves templom, amelynek nagy része fölött vonatok járnak-kelnek. A töltés alól kinyúló részeit pedig fel akarták robbantani az ötvenes években, mert nem tudták kibontani a középkorban rakott alapozást. Ám az Esztergom-Kovácsi templomrom ma is megvan, sőt a vasútvonal és állomás fejlesztése keretében feltárják – itt járunk a műsor első felében. Ezután a turizmus és a múzeumok, azon belül is a római kori romterületek kapcsolatáról beszélgetünk. Hogyan lehet látogatókat vonzani, milyen hívószavakra indulunk el egy kiállítást megnézni, mi az üzlet a kulturális turizmusban – kiderül.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-11-02 14:35:00Középkori lakóház maradványára bukkantak a régészek az egri várban, Dobó István föld ágyúdombja alatt. Vajon valóban olyan jól ismerjük a leghíresebb ostromot megélt erősséget? Erre keressük a választ a műsor első perceiben. Ezután Nyíregyháza-Sóstón, a múzeumfaluban járunk. Kezdődik ugyan a téli szezon, de még várják több rendezvényre is az érdeklődőket a népi lakóházakhoz és az Árpád-kori faluba egyaránt. Végül Szigetvárról hallhatnak. Idén volt 450 éve, hogy Zrínyiék a végsőkig védték, míg csak hősi halált nem haltak – de vajon mit lát az akkori várból a mai látogató? A részletek kiderülnek a műsorból.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-10-26 14:35:00Rejtélyes süllyedések, feláramló nedves levegő, esetleg beszakadt aszfalt, kockakő. Bármennyire is furcsa, a budai vár alatti pincéknek csupán a kétharmadát ismerik a szakemberek, lehetnek olyan járatok, ahová évszázadok óta senki nem lépett be. Ebben a rejtélyes föld alatti világban járunk a műsor első felében. Ezután Dunaújvárosba indulunk, ahol a római kori kőemlékek mellett titokzatos alakzatokat találtak a szakemberek a Duna medrében.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-10-19 14:35:00Hamarosan kezdetét veszi a Múzeumkert felújítása. A kutatás és a fák állapotának felmérése már folyik – utóbbinak tanúi is lehetnek az érdeklődők. Erről a történeti kertről hallhatnak a műsor első perceiben. Ezután Debrecenbe, a Déri Múzeumba indulunk. Néhány héttel ezelőtt egy nagyon szép, csaknem ezernégyszáz éves avar pártát találtak egy sírban az intézmény régészei. Végül a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában, a Gyerek kor/kép című kiállításon járunk. A rendezők azt remélik, hogy a tárlat segít a látogatóknak is visszaidézni saját gyermekkorukat.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-10-12 14:35:00Több mint kilencven éve írt múzeumigazgatói bakancslistát Móra Ferenc. Az azon szereplő három kiállításból kettő már megvalósult, a Pompeji emlékeit és tragédiáját bemutató most is látható Szegeden. De vajon hogyan került egy ilyen nagyszabású tárlat egy magyarországi vidéki múzeumba? Helyszíni riportunkból kiderül. A műsor második felében Pécsett járunk majd, ahol immár az ókeresztény sírkamrák és a székesegyház mellett a püspökség is várja a látogatókat. Sőt igyekeznek eligazítani a város épített örökségének kínálatában.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-10-05 14:35:00Honfoglalás kori temető, a régi budai városháza, a pesti belvárosi templom, a budavári karmelita kolostor – a tavalyi év legizgalmasabb ásatásaiból nyílt kiállítás a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában. Itt járunk a műsor első perceiben. Ezután Szombathelyre, az egykori Savariába indulunk. Itt született Szent Márton, a kereszténység egyik legnépszerűbb szentje, akinek koráról egy kiállítást láthatnak az emlékév kapcsán az Iseumban. Végül kiderül, miért és milyen iratokat adományoznak a Levéltárnak az emberek.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-09-28 14:35:00Egy történelmi belváros, amely a magyar műemlék-helyreállítások valóságos ékszerdoboza, mostanra azonban kicsit megkopott a fénye. Ezt a fényt szeretnék visszaszerezni Sopronban, ahol a homlokzatok nagyszabású helyreállítását tervezik. Itt járunk a műsor első felében. Ezután Paksra indulunk, ahol a hétvégén adták át a múzeum új kiállítását és kiállítóhelyeit. A hely megtízszereződött, s mi végigjárjuk, mit kínálnak a látogatóknak abban a kúriában, ahol Deák Ferenc is gyakran vendégeskedett. Hiszen Paks nem csak az atomerőművet jelenti.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-09-21 14:35:00Kilométerenként erőd, vagy őrtorony. Visegrád és Esztergom között csaknem 1700 évvel ezelőtt a rómaiak megmutatták, milyen az igazi határzár. Egy ilyen torony feltárásán járunk Visegrád – Szentgyörgypusztán a műsor első felében és kiderül az is, miként kellene vonzóvá tenni az érdeklődők számára a limes emlékét. Ezután a budai vár aljába, a Csalogány utcába indulunk. Bár a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei egy sok évszázad emlékeit rejtő telket tárnak fel, jó néhány hevenyészett sírra is rábukkantak, valószínűleg Budapest világháborús ostroma idejéből.
- Belehallgatás:
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-09-07 14:35:00Bő két hete jelentek meg a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelem Kollégiumához benyújtott pályázatok eredményei. Mire számíthatnak a pályázók a jövőben, változnak-e a finanszírozás lehetőségei – erről is beszélgetünk a kollégium vezetőjével a műsor első perceiben. Ezután Gyöngyösre indulunk majd, hogy megismerkedjünk a város majdchr(39) évezredes történelmével. Ami ráadásul néhány évtizeddel ki is tolódhat, hiszen egy roppant érdekes feltárásra készülnek az egykor külön településként álló Gyöngyöspüspökiben. Végül az Aquincumi Múzeum vasárnapi rendezvényéről hallhatnak. A Vinalián minden a borról szól majd, s kiderül az is, miért csak tizennyolc éven felettiek nézhetik meg az egyik előadást.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-08-31 14:35:00Lepaktáltak az ördöggel az orosházi múzeumban? Elsőre bizony úgy tűnhet, hiszen a korábban országszerte jobbára üldözött fémkeresősökből verbuváltak az intézményt segítő csapatot. Tavaly tavasztól 13 ezer tárgy, régészeti lelet került be a közreműködésükkel a múzeumba – erről és középkori magyarországi muszlimokról is hallhatnak a műsor első felében. Ezután Zalaegerszegen járunk majd, ahol nemrég feltárták a mai belváros közepén egykor álló vár egyik falát. Szó lesz Zrínyiújvár kutatásáról is, amelynek következő szakaszát az NKA támogatásából finanszírozzák.
- Belehallgatás:
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-08-17 14:35:00Hun kori leletegyüttessel gyarapodott a Magyar Nemzeti Múzeum egy megtaláló bejelentésének köszönhetően. Erről, s új kiállítóterekről, az intézmény megújításáról is beszélgetünk Varga Benedek főigazgatóval a műsor első perceiben. Ezután a pesti belvárosi templomba indulunk, amely a hétvégétől ismét nyitva áll több mint két éves kutatás, bővítés és helyreállítás után. Ezerhétszáz év épített emlékei láthatók az épületben. Végül egy középkori konyha feltárásán járunk a visegrádi királyi palota területén. Ha minden jól megy, ötszáz év után ismét vendéglátóhely, múzeumi büfé lehet majd idővel belőle.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-08-10 14:35:00Gyermekcsontok a cseppkövek között. A titokzatos temetkezésekre csak nemrég figyeltek fel az aggteleki Baradla-barlangban. Dacára a másfél évszázada tartó ásatásoknak, a barlang még mindig valóságos csontbánya: itt járunk a műsor első felében. Ezután ismét Aquincumba, ezúttal az egykori polgárvárosba indulunk. Megtudjuk azt is is, hogy az ókori amfiteátrumok nézőterén is elszabadult néha a pokol, ezért építették az arénákat a városfalon kívülre.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-07-13 14:35:00Több mint húsz éve fedezték fel a már világhírűvé lett váci múmiákat. Néhány napja pedig új állandó kiállításon mutatják be, nem csak a halál, de az élet birodalmát is. Vácott járunk a műsor első felében. Ezután az aquincumi római katonai tábor felfedezésére indulunk. Az Árpád-híd budai oldalán, a Flórián téren még csak jegyet sem kell vennünk, hogy megismerjük a legiósok mindennapi életét.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-07-06 14:35:00Egy ősrégi templom, ami már az államalapítás után fél évszázaddal romos volt, és most megtalált, valószínűleg a kilencedik században emelt erődítés: a kaposszentjakabi apátság leletei alapján úgy tűnik, hogy a honfoglaló magyarok egy korántsem üres Kárpát-medencébe érkeztek. A feltáráson és Kaposvár váránál járunk a műsor első felében. Ezután Balácára indulunk. A római villagazdaság az északi Balaton-part egyik népszerű látványossága lehetne – a tervezett fejlesztésekkel élő régészeti parkká szeretnék tenni.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-06-29 14:35:00Nem csak dicsőséget hozott több mint ötszáz éve a törökverés, hanem a győztesnek gazdagságot is. Nyírbátorban járunk majd, amelynek legszebb megmaradt emlékeit a kenyérmezei csata zsákmányából kezdték építeni. Hallhatnak egy fél évezredes hatalmas bútorról is, amelynek ugyanitt a lehető legrosszabbkor maradt félbe a restaurálása. Ezután az egri várba indulunk, ahol egy olyan épület maradványait találták meg, amely páratlan Magyarországon.
- Belehallgatás:
-
-
-
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2016-06-01 14:30:00Budapest egyik rejtőzködő temetője, amit szeretnének majd Világörökséggé jelölni, ám most éppen be kellett zárni ideiglenesen balesetveszély miatt. A Salgótarjáni úti zsidó temetőben beszélgetünk a Nemzeti Örökség Intézete elnökével a műsor első perceiben. Ezután a budai várban járunk, a karmelita kolostor feltárásán. Milyen volt az egykor itt álló középkori város és a pasák palotája? Megtudjuk. Végül Abasárra indulunk, ahol az elmúlt években nem jutottak közelebb ahhoz, hogy bemutassák Aba Sámuel, a harmadik magyar király páratlan épségben megmaradt egy évezredes udvarházát.
- Belehallgatás:
Közösségi oldal
A műsorvezető
