Aligha kell bizonygatni, hogy annak a világnak vége, amikor hétköznap reggelente elözönlötték a munkahelyeket az „irodisták”, hogy a munkaidő lejártát követően tömegesen induljanak haza. A home office alkotmányos joggá vált, ráadásul sokkal gyorsabban, mint arra bárki is számíthatott. Persze már a világjárvány előtt is akadtak munkahelyek, ahol a rugalmas munkavégzés népszerű és viszonylag elterjedt megoldásnak számított. A történet azonban nem állt meg itt: a COVID-19 világméretűvé válása óta lényegesen többet változott a munka világa, mint az elmúlt három évtizedben.

Egymást érik a céges felmérések, amelyek szerint a munkatársak négyötöde már legfeljebb két napot hajlandó hetente az irodában tölteni, a többit otthonról abszolválná. Mindezt úgy, hogy az emberek többsége saját bevallása szerint megőrült attól, hogy a lezárások idején heteken keresztül nem láthatta a kollégáit, akikkel korábban éveket töltött el együtt. Vezető legyen a talpán, aki könnyen elnavigál a kissé kamaszos elvárások tengerén.

Távvezetők

Az irányító pozíciókat betöltők amúgy is lényegesen nyugodtabbak, ha saját szemükkel látják, hogy a beosztottjaik elvégzik a rájuk bízott feladatokat. Mivel az otthoni munkavégzés iránti igény egyre élénkebb, a vezetőknek ki kell fejleszteniük távvezetési képességeiket. „Szerencsére számos eszköz létezik arra, hogyan tehetik a menedzserek hatékonyabbá az otthoni munkát” – mondja Rózsa Tímea Ágota, az Integrated Consulting Group ügyvezető partnere. Szerinte ehhez komoly transzformációra van szükség gondolkodásmódban és vezetői hozzáállásban, ezért is szentel ennek a témának egy teljes workshopot azon a novemberi konferencián, amely azt a cél tűzte ki maga elé, hogy segítsen átgondolni, újratervezni, a jövő igényeire szabni a munkát a vezetők új generációjának elvárásai és elképzelései szerint.

„A vezetőknek meg kell változtatni a gondolkodásukat, hogy elfogadják az otthoni munkavégzés növekvő népszerűségét” – állítja Rózsa Tímea Ágota, az Integrated Consulting Group ügyvezető partnere.

Sokszor az sem feltétlenül elég, ha a döntéshozók megértik, hogy a pandémia okozta radikális változások a munka világában sem pusztán fenyegetések, hanem kihívások és a lehetőségek is. Még ha le is zajlik a változás a gondolkodásmódban, előfordulhat, hogy a szervezeti átalakulás egy elavult, a távmunkaigények kiszolgálására képtelen informatikai infrastruktúrán, esetleg egy minden változásnak ellenálló, poros vállalati kultúrán fut zátonyra. A novemberi konferencia ezekre az elakadásokra is megoldásokat, jó példákat szállít, azzal együtt, hogy univerzális receptek vagy dobozos megoldások nincsenek: a vállalatoknak és intézményeknek magukra szabottan kell megtalálniuk a számukra optimális megoldást.

Bevonási tünetek

A gondolkodásból immár az adott helyen dolgozókat sem lehet kihagyni. Különösen az ifjabb generációkra érvényes, hogy már nem is érik be a véleményük elmondásával, érvényre is juttatják az elvárásaikat. És nem is elégszenek meg ennyivel: ha nincs megfelelő reakció elvárásaik artikulációjára, szedik a sátorfájukat, és keresnek egy jobb fej munkaadó – és ez a tehetségek esetében rettentően tud fájni egy vállalatnak.

A novemberi konferencián a bevonás lehetséges útjairól is sok szó esik. Hlavay Richárd Certified LEGO Serious Play (LSP) Facilitator bemutatja majd ennek a különleges, játékos, őszinte, az eltérő, gyakorta egymással ellentétes szempontokra a személyes érzékenység sérülése nélkül rávilágítani képes módszert. „Az LSP úgy szabadítja fel a kreatív energiákat, hogy közben merész és egészen új megoldásokhoz vezet” – foglalja össze a megközelítés lényegét Richárd, aki azokra a játékkal eredetileg szkeptikus vezetőkre a legbüszkébb, akik ma is az irodájukban őrzik a LEGO Serious Play programokon épített modelljeiket.

„A LEGO Serious Play (LSP) ideális eszköz a mostanihoz hasonló helyzetekben, amikor egynél több jó válasz is lehetséges, és érdemes a csapatban lévő tudást felszínre hozni a legjobb döntés érdekében” – mondja Hlavay Richárd Certified LSP Facilitator.

Ha nem mi magunk alakítjuk, formáljuk a világot, a legfontosabb változásaiból maradunk ki. Ezért a W°RK konferencián segítünk megismerni és megérteni az újgenerációs vezetők igényeit, elvárásait, és elképzeléseit.

Earlybird jegyek már csak október 10-ig érhetőek el. Az előadók és programok listája itt található, előregisztrálni pedig itt lehet a konferenciára.