Az elmúlt napok legnagyobb sikere az észak-afganisztáni Kunduz tartomány fővárosának bevétele volt. Sok szakértő arra számít, hogy a kabuli kormányzatnak nem sok ideje maradt hátra az amerikai csapatok kivonulása miatt. Kaiser Ferenc hadiipari szakértő viszont úgy gondolja, hogy az afganisztáni helyzet nem fog egyik napról a másikra véget érni. Szerinte a nagyobb városok bevételéhez nincs megfelelő fegyverzete a táliboknak, így nemzetközi beavatkozás nélkül a harcok még hosszú ideig eltarthatnak.

A szakértő hozzátette, hogy a tálibok egyelőre főként ritkásabban lakott területeken harcoltak, ahol a gerilla harcmodor kifizetődő taktika volt. Fontos viszont azt látni, hogy az üss és fuss stratégiával ugyan fájdalmas csapásokat lehet mérni az ellenségre, viszont az elfoglalt területek megtartására ez a megoldás alkalmatlan. A tálib haderő minél több terület felett veszi át az ellenőrzést, annál nehezebben tudja majd az irányítást fenntartani.

Kaiser Ferenc beszélt arról is, hogy az USA bár kivonult a térségből, teljesen nem fogja magára hagyni a kabuli kormányzatot. Mivel a tálib haderőnek nincs légvédelmi, így még a nagyobb városok ostroma esetén is az amerikaiak tudnak szállítmányokat és ellátmányt dobni az afgán kormány megsegítésére. Bár mára már egy országnak sincs kapacitása és kedve belefolyni az afgán helyzetbe azt is meg kell említeni, hogy teljesen nem hagyhatja magára az országot a nemzetközi közösség. Afganisztánban megerősödőben vannak az iszlám államhoz hasonló globális dzsihadisták, miattuk pedig Moszkva és Kína is a beavatkozás mellett dönthet.

Az afganisztáni háborúról Kaiser Ferenccel Péller András beszélgetett. Az interjú itt meghallgatható: