A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az ausztrál jegybank az alapkamat szintjét. Az irányadó ráta jelenleg így 0,75 százalékon áll. Valójában nem egyszeri lépésről volt szó, hanem egy kamatvágási ciklus újabb fejezetéről van szó, tavasszal még másfél százalékon állt az alapkamat- mondja az Equilor Befektetési Zrt. üzletkötője. Ritók Lajos szerint az sem kizárt, hogy további három lépésben nulláig viszik az irányadó rátát, ott pedig nem konvencionális eszközökkel, vagy éppen az EKB példájához hasonlóan egy eszközvásárlási programmal is tovább lazíthatnak a kondíciókon.

A hírre ellentétesen reagált az ausztrál dollár és a részvénypiac: előbbi a dollárral szemben 0,6 százalékot veszített értékéből és egyébként is hosszú távú csökkenő trendben van az ausztrál fizetőeszköz a tengerentúlival szemben. A tőkepiacok viszont örültek a kamatcsökkentésnek, hiszen annak vélhetően gazdaságélénkítő hatása lesz majd. Az irányadó ausztrál tőzsdeindex 0,8 százalékot tudott erősödni a hírre.

Tovább kell fűteni a gazdaságot

Ausztráliával kapcsolatban az elmúlt időszakban a legnagyobb kockázatot az ingatlanpiac túlfűtöttsége jelentette. A jegybank mostani kamatdöntő ülése után kiemelte, hogy némiképp sikerült stabilizálni a szektort és megállítani a rohamos drágulást. A kamatcsökkentés hátterében ezért inkább az alacsony infláció és a gyengélkedő belső fogyasztás állnak.

A pénzromlás üteme 1,6 százalék, ami alatta marad a kettő százalékos jegybanki célnak. Valószínűleg ezt az értéket csak 2021-ben érik el Ausztráliában. A másik fontos tényező, hogy gyengén alakul a belső fogyasztás, amit mindenképpen fűteni kell a jegybank részéről. Az ausztrál háztartások kellőképp el vannak adósodva, szinte mindenkinek van valamilyen ingatlanhitele, a kamatcsökkentéssel viszont jelentős kamatmegtakarításhoz juthatnak a háztartások. A jegybank azt várja, hogy az így keletkező megtakarítások a fogyasztás élénkítésébe csapnak át.

A teljes beszélgetést itt hallgathatják meg. Ritók Lajossal Nagy Károly beszélgetett.