Hátterében az a felismerés húzódik meg, hogy a ma rendelkezésre álló rendszerek és adatbankok hamarosan nem tudnak megbirkózni az adatáradattal. Ugyanis manapság számtalan technológia produkál hatalmas adatmennyiségeket: biztonsági kamerák, összetett termelési folyamatok és létesítmények felügyelete, intelligens energiahálózatok, klímakutatás, részecskefizika, szociális hálózatok és genetikai információk növekvő tömege. Mindezen adatokat nemcsak rögzíteni és tárolni kell, hanem gyorsan ki is kell értékelni, orvosi diagnózisokat felállítani, veszélyhelyzeteket felismerni és az energiahálózatok stabilitását előre jelezni. A Big Data az egyik top-téma volt nemrégiben Dublinban, a European Data Forum 2013 című rendezvényen is.

 

adatok1

A Big Data projektben részt vevő partnerek adatelemzési technológiákat azonosítanak, és új üzleti modelleket fejlesztenek ki, hogy három terület – egészségügy, közlekedés, energetika – új technológiái szállította növekvő adatmennyiségeket fel lehessen használni. Ehhez kikérik nagyszámú adathasználó véleményét is arról, hogy milyen igényeket látnak Big Data technológiák tekintetében a 2020-ig terjedő időszakra. A két év futamidejű EU projektben a Siemens és az Atos IT-szolgáltató mellett további kilenc ipari és tudományos partner vesz részt. A Siemens központi kutató részlegének, a Corporate Technology-nak a tudósai arra törekednek, hogy áttekintést nyerjenek a nagy adatmennyiségek elemzésének aktuális lehetőségeiről és a szükséges fejlesztésekről.

 

A jövőben például a genetikai információk gyarapodása miatt szinte robbanásszerűen fognak növekedni az orvosi adatmennyiségek. Az energiahálózatok intelligens vezérlésére szolgáló smart grid technológiák keretében sok energiatermelőt és -fogyasztót kell egyidejűleg megfigyelni és vezérelni. Ehhez az intelligens mérőket („villanyórákat”) évi egyszeri helyett 15 percenként kell leolvasni. Ilyen és ehhez hasonló sok más Big Data-probléma tárgyában a tudósok szakértői interjúkat folytatnak. Például az egészségügy területén az orvostechnikai berendezések fejlesztői mellett orvosok, páciensek és gyógyszercégek véleményét is kikérik.

Mivel a Big Data témával az USÁ-ban is intenzíven foglalkoznak, az EU-projekt főleg európai sajátosságokra koncentrál, mint például a sok különféle nyelvre, vagy az erőteljesen kiépített nyilvános közlekedési hálózatra.