Steffen Seibert német kormányszóvivő hétfőn Berlinben kiadott közleményében a G7-csoport pénzügyminisztereinek nyilatkozatára utalva kiemelte, hogy Ukrajna a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) együttműködve az IMF forrásai mellett további támogatást is kaphat, egyebek között a Világbanktól, más pénzügyi szervezetektől és az Európai Uniótól.

Még ebben a hónapban

"Konkrétan egy Gazprom-számla kiegyenlítéséről van szó, még márciusban" - mondta a kormányszóvivő, hozzátéve, hogy az egyeztetések ebben az ügyben már a héten elkezdődnek.



A német kormány szerint "még nincs késő a válság békés, politikai rendezéséhez", de ehhez Oroszországnak el kell mozdulnia "a csapatmozgások logikájától" a tárgyalás felé - emelte ki a szóvivő. 

Oroszország tevékenysége a Krím félszigeten elfogadhatatlan és nemzetközi egyezményeket sért, különösen az Ukrajna függetlenségét és szuverenitását garantáló 1994-es budapesti memorandumot és a Fekete-tengeri Flotta támaszpontjának elhelyezéséről szóló 1997-es orosz-ukrán egyezményt. 

Németország ezért csatlakozott a G7 csoport, az Európai Bizottság és az Európai Tanács vezetőinek nyilatkozatához, amelyben nem csupán elítélték a jogsértő orosz magatartást, hanem felszólították Moszkvát, hogy kezdjen tárgyalásokat Ukrajnával, és felajánlották a nemzetközi közvetítés lehetőségét az az ENSZ vagy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) égisze alatt - fejtette ki Steffen Seibert.

Hangsúlyozta, hogy a válság politikai megoldásának kidolgozása során nemcsak Ukrajna területi egységét kell tiszteletben tartani, hanem azt is, hogy a Krím félsziget lakosságának többsége "oroszul beszél és érez", aminek lehetőségét és jogát az ukrán állam keretei között is biztosítani kell.