Közkincskereső Kovács Olivérrel
Utolsó adás
Korábbi adások
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2024-10-30 13:35:00Új fegyverekkel bővült A kard öt évezrede című kiállítás Visegrádon, a királyi palotában. A most bemutatott darabok egy magánember gyűjteményéből, a Kardok Házából érkeztek. A riportban hallhatnak arról is, hogy többnyire mi lesz a sorsuk állami figyelem nélkül a magángyűjteményeknek. A műsor második felében a Market Építő Zrt. ROM Vándor programjáról beszélgetünk annak apropóján, hogy a napokban immár a negyedik helyreállított romemléket, vagyis középkori templommaradványt adták át, ezúttal Somogy megyében.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2024-10-02 14:35:00Bükkábrány több mint másfél évtizede lett tudományos berkekben világhírű a mocsári ciprusok felfedezésével. Azt azonban kevesen tudják, hogy azóta is szinte folyamatosan dolgoznak a régészek a térségben, megelőzve a bánya terjeszkedését. Jelenleg már Vatta határában jár a külszíni fejtés: egy több korszakot érintő lelőhelyen járunk a műsor első perceiben. Ezután Ráckeve János vitézéről, azaz Nepomuki Horváth Jánosról beszélgetünk, akinek az életet egy kiállítás mutatja be az Árpád Múzeumban. A műsor második felében egy most megjelent könyvről, vagyis A középkori építészet története Magyarországon első kötetéről beszélgetünk a szerzővel, Buzás Gergellyel.
- Belehallgatás:
-
Közkincskereső Kovács Olivérrel
2024-10-02 14:35:00A kínai Sárkány Évéhez ugyan semmi, ám az általa alapított Sárkány lovagrendhez annál több köze van Luxemburgi Zsigmondnak, aki Magyarország egyik ugyancsak alulértékelt uralkodója. Az ő emléke áll a Középkori Vár Napja középpontjában, amelyet szombaton rendeznek meg a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában – erről beszélgetünk a műsor első perceiben. Ezután egy ötezer évvel ezelőtt élt jamnaja férfiről hallhatnak, aki azoknak a keleti sztyeppékről érkezett bevándorlóknak a tagja volt, akik átrajzolták az európai népesség genetikai térképét. A Hajdúböszörmény közelében feltárt maradványok alapján arcrekonstrukció is készült és a férfi a kutatóktól a Taran nevet kapta. Végül a Határtalan Régészet című lapról, annak az elmúlt csaknem tíz évéről és a tudományos ismeretterjesztésről beszélgetünk a magazin főszerkesztőjével.