Kiegyensúlyozott hetet zár a forint

A forint az euróhoz képest ezen a héten nagyrészt a 308,7 – 310,4 HUF/EUR árfolyamsávban mozgott. Csütörtök délután (15:00 óra körül) a 309,0 HUF/EUR árfolyamszint közelébe ért. Az MNB ülése az árfolyamok alakulását nem befolyásolta jelentősen.

A forint az amerikai dollárral szemben hétfőn először 283,9 HUF/USD szintre erősödött, majd kedden, a főbb piacokon a dollár kezdett nyereségre szert tenni, és a HUF/USD árfolyam elindult magasabb értékek felé. Csütörtök délelőtt felkúszott a 288,7 HUF/USD árfolyamszintre, mintegy 15:00 óra körül pedig valamivel 288,0 HUF/USD érték alatt jegyezték.

További lazítások jönnek a monetáris politikában

A hét legfontosabb eseménye az MNB szerdai ülése volt, amelynek döntése értelmében változatlanok maradtak a kamatok és a legfontosabb hitelkamat. A Lombard kamat (a biztosított hitelek kamatlába) tehát továbbra is 0,9%, és a betéti kamatláb -0,5% negatív tartományban marad.

Az MNB „félretette a monetáris politikát”, és az úgynevezett nem hagyományos monetáris intézkedéseket alkalmazta a monetáris politika további lazítására. Tovább csökkentette ugyanis a letéti eszközök küszöbértékét a 3 hónapos betéti eszközök tekintetében, az első negyedévben alkalmazott 750 milliárd forintról 500 milliárd forintra a második negyedévre vonatkozóan. A változtatás határozott volt, az Akcenta CZ az MNB részéről ezt viszonylag meglepő lépésnek tartja. A központi bank ráadásul úgy döntött, hogy bővíti a rendelkezésre álló 6 hónapos és 12 hónapos futamidejű deviza swap eszközök hozzáférését. „Az MNB valószínűnek tartja, hogy a bankrendszer likviditása a második negyedévben gyorsabban csökken a swap szerződések lejáratának köszönhetően, amelyek megkötése a lakossági devizahitelek átváltásával, illetve a magyar államkötvények elszámolására kijelölt határidő meghosszabbításával van összefüggésben.” – mondta az Akcenta CZ szakértője. Az ún. swap facility kiterjesztésével az MNB el akarja kerülni a banki likviditás átmeneti korlátozásából eredő kockázatokat.