Az MKB ismét fenntartható növekedési pályán van, működése stabil. Ez az időszak meghatározó volt az MKB Bank történetében, hiszen sikeresen zárult le a szanálási eljárás és új tulajdonosok vették át a bankot.

A nemzetközi számviteli sztenderdek (IFRS) szerint az MKB bankcsoport mérlegfőösszege 2016 első félévének végén 1941,6 milliárd forint volt, 0,6 százalékkal alacsonyabb, mint az elmúlt év utolsó napján. A csoport tőkehelyzete stabil, saját tőkéje 2,4 százalékkal, 110,5 milliárd forintra emelkedett, Basel III. szerinti tőkemegfelelési mutatója 11,64 százalék volt félévkor.

A reorganizáció során meghozott költségoptimalizáló és hatékonyságnövelő lépéseknek, valamint a középtávú növekedési stratégiának köszönhetően az MKB bankcsoport stabil működési pályára állt. Ez a pénzügyi eredményekben is tükröződik: 2015 első félévéhez képest 9,4 százalékkal emelkedett a nettó jutalék- és díjbevétel, míg a banküzemi költségek 7,2 százalékkal csökkentek.

A megtett intézkedések hatására az adózás előtti eredmény a tavalyi első hat hónap mínusz 4 milliárd forintjából plusz 3,7 milliárdba fordult át.

Az MKB Bank jelentősen javította piaci pozícióit számos szegmensben az első félév során. Kiemelkedő volt a teljesítménye például a jegybanki növekedési hitelprogram harmadik fázisában: a leszerződött összegek esetében 17,3 százalékos piacrészt ért el, míg a Széchenyi Programban 18 százalék a részesedése a kihelyezett állomány alapján. Az egy főre jutó vagyon alapján az MKB Private Banking vezeti a hazai privátbanki rangsort. Lakossági fronton is mozgalmas első félévet zárt a bank: új termékek és szolgáltatások piacra vezetésével mind inkább megerősíti retail üzletágát, emellett intenzív munka folyik a digitális banki piacformáló szerep megalapozására. Jó első félévet zártak az MKB leányvállalatai is, közülük is kiemelten az MKB-Euroleasing: a cég év elején indult mezőgazdasági gépfinanszírozás üzletága hat hónap alatt 3 milliárd forintos volument ért el.

Sikeres volt a szanálás és a bank értékesítése, a további növekedési kilátások pedig igen kedvezőek – ezt erősítette meg a Moody’s Investors Service, miután javította az MKB Bank besorolását. Az unió felé tett vállalások teljesítésében is jelentős lépéseket tett meg a bank: ezen feladatok elvégzése a Monitoring Trustee szoros felügyelete mellett zajlik.

A jövő szempontjából kulcsfontosságú volt a bank értékesítésének sikeres lezárása. Az MKB Bank új tulajdonosai évtizedes bankszakmai tudással és globális know-how-val rendelkező hazai és nemzetközi szakmai befektetői kör, támogatásukkal új növekedési lehetőségek nyílnak meg. A tulajdonosváltás óta lezajlott első közgyűlésen némileg átalakult a bank testületi felépítése; dr. Balog Ádám vezérigazgató vezetésével a csoport folytatja a 2015-ben elfogadott üzleti stratégiájának megvalósítását. Ez a még nagyobb kiszámíthatóság és stabilitás mellett az ügyfeleink számára új, modern termékeket és szolgáltatásokat jelent. A tulajdonosok és a menedzsment egyik legfontosabb célkitűzése a digitális pénzügyi szféra meghódítása: a bank együttműködési programot indított a fintech szektor szereplőivel, valamint megújítja és egyben felkészíti a digitális bankolás jelentette kihívásokra informatikai alaprendszerét.