2005-ben a 15 dolláros magasságba repült az árjegyzés, majd egy év múlva már csupán 5 dolláron cseréltek gazdát a kontraktusok. 2008-ban ismét 13 dollár fölé emelkedett az árfolyam, bő egy év múlva ismét új mélységbe zuhant a kurzus, egészen 3 dollár alá. Azóta már az elmúlt három évben sokkal visszafogottabb, mondhatni ezek után lagymatag hullámokat lehetett csak kifogni. 2012 első felében 2 dolláron találta meg a mélypontját az árjegyzés, viszont az onnan tapasztalható 100 százalékos emelkedés is, de csupán a korábban megszokott árszintekig juttatta a földgáz tőzsdei árát.
Ha csupán ezt az időszakot vizsgáljuk, akkor egy nagyon szimpatikus emelkedő chart tárul elénk. Több hullámban történő intenzív emelkedő időszakok jellemezték a tavalyi év emelkedését. Idén tavasszal is erős emelkedésbe kezdett a földgáz, mikor is jó előre prognosztizálták a nagyon meleg nyarat. Aztán nyár eleje óta inkább egy csökkenő trend alakult ki, mikor is a vártnál kicsit enyhébbre fordult az időjárás. Július 26-án négy hónapja nem látott mélységben jött ez a zárás. A következő 5 napban az átlagos középhőmérséklet alatti értékig kúszik csak a hőmérő higanyszála, így további árfolyamesés sem kizárt.
Viszont a kereskedők fél szemmel felfelé kacsintgatnak, mivel a múlt heti friss készletadatok kisebb mértékben növekedtek, mint az átlagos elemzői várakozások mutatták. Így a készlet 41 milliárd köblábnyi csökkenése akár meg is támaszthatja az esést, hisz okot ad az emelkedésre történő spekulációra. Technikailag megvizsgálva is jó vételi szint lehet a 3,45-3,20 dolláros ársáv, ahol a legutolsó télen majdnem 3 hónapig oldalazott az árfolyam. A rövid távú eső trendcsatorna is nagyjából azokra a szintekre mutat. Ha ehhez további készlet csökkenés is párosul, akkor akár a hosszabb távú emelkedő trend újra kialakulhat.
A nem rövid távú spekulációt illetően már több helyen lehetett találkozni olyan írásokkal, hogy az amerikai kormány nem titkolt célja, hogy a drága üzemanyag árak miatt helyettesítő megoldást találjanak. Ennek egyik alternatívája lehet, hogy a szárazföldi fuvarozásban mindennapi használatban lévő 20 millió tehergépkocsi meghajtását gázüzeműre átalakítsák. Hiszen az olcsón és nagy mennyiségben kitermelhető palagáz sokáig képes lenne ellátni az igényeket. Másik óriási fegyvertény volna, ha végre nagy mennyiségben is elkezdenék a gáz cseppfolyósítását. Ezáltal szállíthatóvá válna az olcsó észak-amerikai földgáz. Viszont egyelőre még nem forrt ki az erre nagy mennyiségben alkalmazható technika. A következő néhány évben, ha ezen a téren lesz áttörés, akkor ismét kétszámjegyű értékre emelkedhet a jelenleg nevetségesen olcsó Henry Hub gáz árfolyama.
Horváth Dávid, Solar Capital Markets Zrt.