Utolsó adás
Korábbi adások
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel
2015-12-04 06:35:00A várakozásoknak megfelelően 10 bázisponttal, mínusz 0,3 százalékra módosította az Európai Központi Bank a betéti rátát, ezt jelentette be Mario Draghi jegybankelnök. Az eszközvásárlási programot illetően azonban elmaradt a befektetők által várt 15 milliárd eurós bővítés, ehelyett időben, 2017-ig hosszabbították meg a programot. Az euró száguldott, a DAX és a párizsi tőzsdeindex is több mint 3,5 százalékot zuhant. Lassan, de biztosan javul a hazai cégek számlafizetési fegyelme, ez derült ki a Bisnode felméréséből. Tavaly a vállalkozások a számláik mindössze 67 százalékát fizették ki időben, ez az arány 2015-re 70 százalékra nőtt. A legnagyobb csúszások a papíripari cégek esetében látható. Már nem zárkóznak el a pénzintézetek a hitelezéstől – mondta a KPMG Vállalathitelezési Hangulatindexért felelős igazgatója. Palotai Zsolt a Trend FM-nek arról is beszélt, hogy a finanszírozási hajlandóságban tapasztalható kedvező folyamatok továbbra is kitartanak. Évente megközelítőleg 40 ezer panasz érkezik a Magyar Államvasutak Zrt.-hez. A problémák sokrétűek, lehet szó késésről, a jegykezelő modortalan viselkedéséről, vagy épp a fűtés hiányáról a vidéki vonalakon. A Magyar Államvasutak Zrt. sajtófőnöke, Lőcsei Virág elmondása szerint a késések általában rajtuk kívül eső okokból történnek. Kikerült, és már nem is lesz része a meghatározó technológiai cégek sorának a Yahoo – mondta rádiónknak a HWSW szakportál főszerkesztője. Gáti Csaba a Yahoo eladásáról szóló sajtóhíreket kommentálva úgy fogalmazott: a cég három éve kinevezett vezérigazgató lényegében megbukott. Ezekről és más témákról is szó lesz a pénteki Reggeli Monitorban. A két műsorvezető: Szűcs Péter és Sarkadi-Szabó Kornél.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel
2015-11-30 06:36:00Tízéves mélypontra, 6,4 százalékra csökkent itthon a munkanélküliség. Ugyanebben az időszakban a foglalkoztatottság 115 ezer fővel bővült. Közfoglalkoztatottak nélkül kétszámjegyű lenne a ráta - mondja az elemző. De nemcsak nálunk, Japánban is, ahol ugyancsak történelmi mélységbe, 3,4 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta októberben. Fél százalékkal bővült a brit gazdaság a harmadik negyedévben, köszönhetően a lakossági fogyasztás növekedésének A harmadik negyedévben 7.4 százalékkal bővült az indiai GDP. Már látszik a Make in India program. Keddtől teszteli az elektronikus jegyrendszert a Budapesti Közlekedési Központ. Első körben a vállalat 1500 dolgozóját látják el e-kártyákkal. Közeleg a karácsony, emelkedhet a fenyőárusok bevétele az idei szezonban. Mindezekkel Szűcs Péter várja Önöket hétfő reggel.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-09-21 06:38:00Tovább nőttek a bruttó és a nettó átlagkeresetek és az elemző szerint ez folytatódni fog. Jó híreket kapott a Richter: az amerikai hatóságok engedélyezik új készítményüket. Nagy üzlet lesza jövőben, jót is tett mindez a papírnak. A FED nemdöntése jót tett az aranynak is - a szakértő úgy látja legalábbis az emelésig erősödhet az árfolyam. Haladékot kaptak a kazánkereskedők - jövő júniusig van idejük cserélni és beépíteni a hagyományos kazánokat. Egyébként se olcsó, de még drágább lehet, ha a legmodernebb eszközöket választja valaki és az épület ahhoz nem elég modern. Gond volt a Balatonnál a pincérhiányból. Vajon ki lehet-e váltani a képzett munkaerőt vagy ezt a kedvesség kompenzálhatja - a Barátságos Szállodák nagykövetét kérdeztük. Vasárnap választ Görögország, ez sem maradhat ki a programból. Hétfőn Szűcs Péter várja Önöket!
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-09-07 06:38:00Hétéves mélyponton az amerikai munkanélküliség, ami jó hír, kisebb lett viszont a nem mezőgazdasági szektorok munkahelyteremtő képessége. Itthon nem változott a GDP második negyedéves adata az első becsléshez képest, maradt 2,7 százalék. A mezőgazdaság rosszul teljesített. Németországban csökkentek a feldolgozóipari megrendelések, azt még nem tudni, hogy átmeneti vagy tartós trendről van szó. Ugyanakkor Németország sok menekültnek tudna munkát adni, és nemcsak a képzetteknek. Az MNB növelné tulajdonrészét a tőzsdében és a Keler elszámolóházban - írta a portfolio. Újságírójukat kérdeztük. A nagy meleg miatt a minőség tökéletes lesz Tokaj-hegyalján, ám az aszú termés pont emiatt került veszélybe. A többi között ezekről lesz szó hétfő reggel, amikor Szűcs Péter várja Önöket!
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-08-28 06:37:00A pénteki Reggeli Monitorban a heti eseményeket foglaljuk össze. Pénteki vendégként Sarkadi Szabó Kornél elemzi a fejleményeket. A fő témáink a kínai gazdaság és a részvénypiaci pánik. Hatása a magyar a magyar gazdaságra. Szó lesz az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várható őszi lépéseiről, a tegnap publikált friss GDP adat fényében, továbbá az amerikai jegybankárok a napokban tartják szokásos éves konferenciájukat Jackson Hole-ban, az eseményen részt vesz Mario Draghi az Európai Központi Bank elnöke is. További külföldi témánk az Ukrajna és hitelezői közötti megállapodás, az adósságleírás részletei. Hogyan állnak a finanszírozási tárgyalások Oroszországgal? Foglakozunk a hazai távközlési szolgáltatókkal, fogyasztói szemszögből. A magánegészségügy hazai helyzetéről, szerepéről kérdezzük Dr. Bazsó Gábor, orvost. Várjuk kérdéseiket sms-ben és Facebook oldalunkon.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-07-29 06:35:00Majdnem 50 éves egy átlagos magyar lakás. A lakásfelújítások és lakásépítések számának növekedését az új otthonteremtési kedvezmény is segítheti, de ez önmagában kevés – mondta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke. Koji László hozzátette: a bankoknak a jelenleginél jóval kedvezőbb hitelkonstrukciói javíthatnának érdemben a helyzeten. Hasított a brit gazdaság a második negyedévben, 2,8 százalékkal bővült a GDP a szigetországban az áprilistól-júniusig tartó időszakban. Ezzel Nagy-Britannia visszajutott a válság előtti gazdasági szintre. Alulmúlta az elemzők várakozásait a Baidu. Bár a „kínai Googleként” is emlegetett vállalat árbevétele több mint 38 százalékkal 16,5 milliárd jüanra nőtt a korábbi évhez képest, a kutatás-fejlesztési kiadások és az adminisztratív költségek megugrása miatt csúfosan alakult a második negyedév a társaság számára. Nem nézi jó szemmel az amerikai autóipari hatóság a visszahívásokat, rekordméretű, 105 millió dolláros, nagyjából 28 milliárd forintnak megfelelő büntetést szabtak ki a Fiat Chrysler csoportra. Mindezek ellenére erős év vár az amerikai autópiacra, az idei első félévben már 4,4 százalékos volt a bővülés mértéke. 3%-kal nőtt a borfogyasztás Magyarországon az előző évhez képest, ami jelentős emelkedésnek tekinthető. Ebben szerepe van annak is, hogy hogy a fiatalok egyre többször keresik a magyar borokat - mondta a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke. Tornai Tamás a Gazdasági Rádiónak elárulta: a magyarok körében a kékfrankos és a furmint a legnépszerűbb. Boston visszalépett, azaz mégsem száll versenybe a 2024-es nyári olimpiai játékok rendezési jogáért. Boston nem kapott volna állami támogatást az olimpia rendezéséhez, ez állhat a visszalépés hátterében – mondta a Gazdasági Rádiónak Szabados Gábor sportközgazdász. Hozzátette: 2024-ben nagy valószínűséggel európai ország rendezheti az ötkarikás játékokat. Budapest és a Magyar Olimpiai Bizottság a hónap elején küldte el a 2024-es olimpiára és paralimpiára vonatkozó pályázati szándéknyilatkozatát a NOB-hoz.
- Belehallgatás:
-
-
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával és Sarkadi Szabó Kornéllal
2015-07-03 06:35:00Egyedi sztorik és a gazdasági teljesítmény is segített a Budapesti Értéktőzsde első félévi teljesítményében. A BUX a világ harmadik legjobban teljesítő részvényindexe lett, miután több mint 30 százalékot emelkedett. Az első kettő a világon a venezuelai és az argentin mutató. A jól sikerült finomítói marginok miatt megemelte az év végi célárat a Concorde a Mol-csoportnál, 14.000 forintról 15.570 forintra. A kedvező helyzet elsősorban az olaj iránti jelentős kereslet miatt alakult ki, köszönhetően a tavaly csaknem felére csökkent olajáraknak. Az OPEC kitermelése három éves csúcsra emelkedett. Több intézkedéssel is készül a svéd jegybank arra, hogy megállítsa a korona erősödését. A svéd jegybank kilátásba helyezte, hogy beavatkozik, ugyanis szeretné elkerülni a magasabb infláció és a görög válság okozta további árfolyam emelkedést. A Riksbank bővíti mennyiségi enyhítő programját is szeptember végétől. Meglepetést okozott a kamatdöntő ülés eredménye is, ugyanis tovább vágták a svéd alapkamatot, mínusz 0.35 százalékra. Újabb bejelentés érkezett a PayPaltól, 890 millió dollárért felvásárolná az online pénzátutalással foglalkozó Xoomot. A PayPal a tervek szerint leválna az eBayről és tőzsdére lépne, emellett terjeszkedne Kínában, Indiában és Mexikóban is, így ez a felvásárlás pont kapóra jönne a tervek megvalósításában. Megkezdte az első üzemanyagcellás autó tesztelését a BMW. A német autógyártó vállalat már korábban bejelentette, hogy a hagyományos lítiumion akkumulátorok mellett a hidrogén meghajtású „zöld” autók piacára is be akar törni. Ezekkel és más témákkal is, például a görög helyzet legfrissebb fejleményeivel várja a Gazdasági Rádió hallgatóit a két műsorvezető: Szűcs Péter és Sarkadi Szabó Kornél.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-05-21 06:35:00A csütörtöki Reggeli Monitorban szó lesz a hazai vállalati hitelezési helyzetről, a márciusi adatok szerint mélyponton a hitelállomány. Az okokról és a várható helyzetről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét Parragh Lászlót kérdeztük. A Magyar Bankszövetség ismertette a devizahitelek forintosításának eddigi hatásait. Becsei András alelnök nyilatkozott a Gazdasági Rádiónak erről és a bankszektorra váró feladatokról. Foglalkozunk az ukrán gazdasággal, államcsőd közelben az ország. Mit tesz a kormány? Mit lépnek a hitelezők? Az aktuális piaci fejleményekről és árfolyamokról kérdezzük állandó vendégeinket. 8 és 9 óra között Pallag Róbertet, a Generali Alapkezelő befektetésekért felelős vezetőjét, majd 9 és 10 között Fekete Ákost, az OTP treasury munkatársát kérdezzük. Várjuk kérdéseiket sms-ben és Facebook oldalunkon.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-05-04 06:37:00Nem a gazdasági mutatók, hanem a kockázati tényezők; így a gazdasági környezet kiszámíthatatlansága, a szabályozással összefüggő bizonytalanságok miatt nem minősíti fel Magyarországot a közeljövőben két hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard and Poor’s - mondta Csaba László akadémikus a Nap vendége című műsorunkban. A CEU és a Budapesti Corvinus Egyetem közgazdász professzora hangsúlyozta: ha a befektetői kategóriába kerülne Magyarország, az megkönnyítené a forráshoz jutást, segítené a növekedést. Stagnált az infláció mértéke Európában áprilisban, ezzel negyedik hónapja tart az emelkedő trend. Márciusban még mínusz 1 tized százalék volt az infláció. Az Erste Befektetési Zrt. junior elemzője, Barczel Vivien elmondta: ez elsősorban annak köszönhető, hogy az olajválság negatív hatása megszűnt. Az orosz jegybank idén harmadszor csökkentette az irányadó rátát. Ezúttal 150 bázisponttal, 14 százalékról 12,5 százalékra módosították az alapkamatot. Az elemzők 100 pontos vágást vártak. Pakson és a szomszédos országokban is közmeghallgatások lesznek a paksi beruházással összefüggésben - jelentette be Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy a kormány tervei között szerepel egy új híd építése a Dunán, hogy a Bács-Kiskun megyeiek is eljuthassanak az erőműhöz. A miniszter hangoztatta: megkezdték a hazai vállalkozások felkészítését, hogy minél többen bekapcsolódhassanak a 12 milliárd eurós beruházásba. Egyesül az olasz tulajdonban lévő cseh Kalovánské Minerální Vody és a magyar Szentkirályi Ásványvíz, így mostantól a Central European Mineral Water Holding néven működnek tovább. A két vállalat a Kékkúti felvásárlásakor találkozott először, ennek kapcsán döntöttek úgy, hogy a jövőben közös tőkéből fejlesztenek. A Szentkirályi Ásványvíz tavaly húsz százalékos piaci részesedést ért el Magyarországon. Ezekkel és más témákkal is várja a Gazdasági Rádió hallgatóit Szűcs Péter, a hétfői Reggeli Monitor műsorvezetője.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-04-22 06:35:00A szerdai Reggeli Monitorban a hazai hírek lesznek fókuszban. Az adócsökkentés évének nevezte 2016-ot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, aki benyújtotta a költségvetési tervet. 15 százalékos szja kulcs, csökkenő bankadó szerepelnek egyebek között a dokumentumban. A monetáris tanács keddi ülésén a vártnak megfelelően, 15 bázisponttal 1,8 százalékra csökkentette az alapkamatot. Mire lesz elég az eddigi monetáris enyhítés? Tegnap tartották a Felsőoktatási Kerekasztal ülését, melyen eldőlt, hogy megmarad a nemzetközi tanulmányok és a kommunikáció szak a jövőben is. Hétfőn több száz hallgató és oktató tiltakozott a tervezett felsőoktatási változtatások, például szakok megszüntetése ellen. Lesznek még tárgyalások a témában. Erről is kérdezzük élőben az ELTE rektorát, Mezey Barnát a 8 órás hírek után. Szó lesz arról is, hogy milyen, újabb technológiai megoldások segítik a fuvarozókat. Az aktuális piaci fejleményekről kérdezzük állandó szakértőinket. Várjuk kérdéseiket sms-ben és Facebook oldalunkon.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-04-17 06:36:00Aggályos a Quaestor-kötvény károsultjainak egyedi kártalanításáról szóló törvény a Generali Alapkezelő elnök-vezérigazgatója szerint. Schuszter Péter a Gazdasági Rádiónak azt mondta: a pénzügyi tudatosság, a pénzügyi kultúra alapján látni kell, hogy nem a véletlen művei a jelenlegi banki betéti kamatok, 6-7 százalékos kamatot ezen a piacon, biztonsággal, nem lehet elérni. A forintosításból kimaradt autóhiteleket és a személyi kölcsönöket is forintosítaná a Magyar Nemzeti Bank - mondta Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója a Heti Válasznak. Az intézkedés nagyjából 500 milliárdos hitelállományt és megközelítőleg 290 ezer szerződést érintene, nyilatkozta a Bankráció.hu hitelszakértője, Gergely Péter a Gazdasági Rádiónak. Hozzátette: bár egyelőre még nem ismert, hogy milyen árfolyamon forintosítanák ezeket a hiteleket, a legoptimálisabb egy, a jelenlegi árfolyamnál 10 százalékkal alacsonyabb árfolyam lenne. A drasztikus olajáresés és az olajipar ciklikus változásai ellenére jól teljesített a Mol-csoport, így összegezte Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató a csütörtöki közgyűlésen a tavalyi teljesítményt. A közgyűlés megszavazta az 50 milliárd forint osztalék kifizetését a tavalyi eredmény után, ez részvényenként 500 forintot jelent. A korábbi évekhez hasonlóan idén sem fizet osztalékot a Rába - erről döntött a csütörtöki közgyűlés. Pintér István elnök-vezérigazgató elmondta: a Rába tavaly az elmúlt tíz év második legjobb üzemi évét produkálta, a legeredményesebb a jármű üzletág volt. A Google a saját hasznára manipulálta a keresési eredményeket, és előnyben részesített bizonyos okostelefon-gyártókat, ezzel az indokkal bírságolja meg az Európai Bizottság az amerikai céget. Az ilyen típusú ügyek esetében az európai bizottság az éves árbevétel 10 százalékát is kiszabhatja büntetésként, a Google esetében a várható bírság elérheti a 6,6 milliárd dollárt is. Négy év óta először várhatóan 5 millió alatt lesz az autóvásárlások száma Japánban. Erre reagál a Toyota új terjeszkedési tervével: Mexikóban és Kínában tervez egy-egy gyárat építeni. A világ legnagyobb autógyártójának a két új piac újabb lendületet adhat. Ezekkel és más témákkal is várja a Gazdasági Rádió hallgatóit a pénteki Reggeli Monitor két műsorvezetője; Szűcs Péter és Sarkadi Szabó Kornél.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel
2015-04-16 06:35:00A csütörtöki Reggeli Monitorban szó lesz az EKB kamatdöntéséről és az utána elhangzottakról. Mario Draghi jegybankelnököt, bár kisebb atrocitás érte a sajtótájékoztatón, mégsem zökkent ki és jelezte, hogy nem tervezik idő előtt felfüggeszteni, vagy esetleg visszafogni az eszközvásárlási program keretét, ha a 2016. szeptemberi határidő előtt elérnék a 2 százalék közeli inflációs célt. Az irányadó rátát változatlan szinten, 0,05 százalékon hagyta az euróövezeti jegybank. Foglalkozunk a három hazai brókercég körüli botrányok eddig tapasztalt hatásaival, a Questor-kötvényesek kártalanításával. Az OTB bank regionális treasury igazgatóságának ügyvezető igazgatója, Barlai Róbert mondta el véleményét. Foglalkozunk azzal is, hogy az Európai Bizottság felfüggeszt gazdaságfejlesztési forrásokat, ez innovációs pályázatok, gazdaság-, illetve üzleti infrastruktúra fejlesztési programokat érint, ezek teljes összege 700 milliárd forint. Céges témáink között foglalkoztunk a WizzAir pozitív eredményével és a Nokia - Alcatel egyesüléssel. A 8 órás hírek után a stúdióba várjuk Schuszter Pétert, Generali Alapkezelő elnök vezérigazgatóját, 9 óra után pedig Meichl Mártont, OTP treasury munkatársát. Várjuk kérdéseiket sms-ben és Facebook oldalunkon.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-04-10 06:35:00A kormány döntése alapján kétmilliárd forint segítséget kap a brókerbotrány miatt hátrányos helyzetbe került 84 önkormányzat. A kormány támogatja az jegybank azon javaslatát is, miszerint a Befektető-védelmi Alap által nyújtott biztosítás összeghatárát emeljék a jelenlegi 20 ezerről 100 ezer euróra. Kötelezővé tenné a Nemzeti Bank a jelzálogkötvények kibocsátását a kereskedelmi bankok számára. A jegybank elképzelései szerint a forinthitelek 15 százalékát kellene ezzel a megoldással fedezni, mert drasztikusan megemelkedhet a bankrendszer forrásai és jelzáloghitelei közötti lejárati idő a devizahitelek forintosítása után. Több éves futamidejű jelzálogkötvényt Magyarországon egyelőre 3 pénzintézet: az OTP, az FHB és az UniCredit Bank bocsát ki. Az új rendszer működtetéséhez jelzálogbankok alapítására is szükség van. A Lombard Kézizálog 4 milliárdos sikkasztási ügye miatt bajba kerülhet az NB 1-es Lombard Pápa futballklub is. A legfrissebb tőzsdei- és devizapiaci árfolyamokkal és aktuális gazdasági információkkal várja Önöket Szűcs Péter és Ivády Zsuzsa.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-04-09 06:36:00Márciusban is kitartott a defláció, éves szinten 0,6 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, adta közre a Központi Statisztikai Hivatal. Csekély mértékben, 0,3 százalékkal lassult az ipari termelés volumene februárban az év első hónapjához képest, adta közre a Központi Statisztikai Hivatal. A külkereskedelmi mérleg aktívuma azonban 935 millió euróra nőtt februárban, az egy évvel ezelőtti adathoz képest; az export volumene 7,4 százalékkal, az importé 6,3 százalékkal bővült. 0,1% -on marad a japán jegybanki alapkamat. A Bank of Japan továbbra is évi 80 ezermilliárd jent, nagyjából 681 milliárd dollárt akar költeni pénzügyi eszközvásárlásokra. Óriási felvásárlásba kezd a Shell, összesen 47 milliárd fontért, megközelítőleg 70 milliárd dollárért vásárolja fel a British Gas Groupot. Ez az összeg nagyjából a magyar államadósság nyolcvan százalékát teszi ki. Történetének legjobb márciusi és első negyedévi eladásait tudhatja maga mögött a Mercedes-Benz: csak márciusban a német márka 183 ezer autót értékesített, 15,7 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A Mercedes több mint 10%-os növekedést vár Kínában, és a Daimler egytonnás kisteherautókat épít a jövőben a Nissannal együttműködve. Ezekkel és más témákkal is várja a Gazdasági Rádió hallgatóit Szűcs Péter, a csütörtöki Reggeli Monitor műsorvezetője.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-04-08 06:36:00A Magyar Nemzeti Bank törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy a Befektető-védelmi Alap által nyújtott biztosítás összege legfeljebb 100 ezer euróra, azaz mintegy 30 millió forintra emelkedjen a jelenlegi 20 ezer euróról, azaz 6 millió forintról - nyilatkozta a Gazdasági Rádiónak Binder István. A jegybank felügyeleti szóvivője szerint a javaslat alapján megvizsgálható, hogy a Quaestor-ügy károsultjaira vonatkozhat-e majd a törvénymódosítás. 17.500 forintra emelte a MOL célárfolyamát az HSBC. A magasabb olajárak mellett az is erősítheti a cég árfolyamát, hogy a márciusi finomítói árrések 7,7 USD/hordóra tágultak ki. A keddi kereskedésben szárnyaltak a MOL-részvények, több mint 5,5 milliárd forintos forgalomban mintegy 4,3 százalékkal emelkedett az olajcég árfolyama, a záróár 13 290 forint volt a BÉT-en. Nagy a bizonytalanság a piacon, hogy Görögország ki tudja-e fizetni adósságát a Nemzetközi Valutaalapnak. Csütörtökön majdnem 500 millió, május közepéig pedig további csaknem egymilliárd eurós tartozást kell rendeznie az országnak. A Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető professzora, Magas István szerint engedményt kaphatnak a görögök Brüsszeltől a visszafizetésre. Megugrott az infláció Oroszországban és Ukrajnában is: Oroszországban a pénzromlás éves mértéke 16,9 százalék volt márciusban, ez 13 éve a legmagasabb szintet jelenti, az élelmiszerek 23 százalékkal drágultak 12 hónap alatt. Ukrajnában csaknem 46 százalék volt az infláció éves mértéke, márciusban. A Samsung számára folytatódik a visszaesés, a hatodik negyedéve csökken zsinórban az okostelefon-gyártó profitja. Az idei első negyedévben 30 százalékkal esett a nyeresége a dél-koreai cégnek a megelőző évhez képest. A teljes árbevétel még így is elérte a 47 ezer milliárd wont az év első három hónapjában.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2015-02-09 06:36:00Jobb lett az amerikai nonfarm payrolls, vagyis a mezőgazdaságon kívüli szektorok munkahelyteremtő képessége. Miközben a munkanélküliség kicsit emelkedett. A dollár erősödött és az amerikai indexek is erőre kaptak az adatok után. Decemberben 7,1 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene, ami 2014-ben összességében hullámzóan teljesített a szektor. Márciusig biztosan zárva lesz a Déli pályaudvar a támfal megcsúszása miatt. Nem úgy a magyar légtér: ahol a légitársaságoknak már nem kell igazodniuk a légi folyosókhoz. Európában mi tettük elsőként szabaddá a légteret. Egyre több pénz keresnek a zeneszerzők - mondja az Artisjus Egyesület. Vasárnap véget ért az Afrika Kupa. Hajdu B. Istvánnal elemezzük a kontinens bajnokság eseményeit. Szűcs Péter várja Önöket!
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-10-14 06:35:00Négy éves mélypontra süllyedt a Brent, és két évesre a WTI árfolyama. Az OPEC országokban kialakult árháború hosszabb távon próbára teheti az olajár nyolcvandolláros támaszát. Összesen 5,4 milliárd dollárt ajánlottak fel Gáza újjáépítésére a mintegy harminc ország képviseletével megrendezett kairói donorkonferencián. Előzetesen legalább négy milliárd dollárt igényeltek a helyreállítási munkálatokra. Rendezni kell az amerikai-kubai kapcsolatot. A The New York Times szerkesztőségi cikkben szólította fel az amerikai elnököt, hogy vessen véget az értelmetlen gazdasági embargónak. Magyar cég aratott sikert az International Business Awards díjkiosztóján, a navigációs rendszereket fejlesztő NNG-nek az európai régióban sikerült aranyérmet szereznie.Ezekkel és más témákkal is várja Önöket a kedd Reggeli monitorban a műsorvezető, Szűcs Péter.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-10-03 06:35:00Radikális váltásra szánta el magát Mario Draghi -értékelt az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa. Rácz Margit azután fogalmazott így, hogy az Európai Központi Bank lnöke bejelentette: az eszközvásárlási program heteken belül elkezdődhet. Az amerikai jegybank intézkedéseivel tudatosan kerülte el a deflációs veszélyt - mondta Surányi György közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke a Portfolio.hu Gazdasági Fórumán. Szerinte az elmúlt években a FED és az Európai Központi Banki politikája teljesen ellentetje volt egymásnak. A jegybankok hatásköre jelentősen kiszélesedett a válság kezelése alatt - hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Balog Ádám szerint ez nem csak Magyarországon, hanem a világ legnagyobb egybankjainál, így az amerikai FED és az Európai Központi Bank lépéseiben is megfigyelhető. Az Iszlám Állam rendelkezésére álló tőke már meghaladhatja a többmilliárd dollárt - mondta a Corvinus Egyetem rektora a Gazdasági Rádiónak. Rostoványi Zsolt jelezte, a legfontosabb bevételi forrás az elfoglalt olajmezőkből származik, a nyersanyagot ugyanis a piaci ár alatt tudják értékesíteni. A gázellátás szempontjából Magyarország jobban felkészült a közelgő télre, mint több környező ország. A magyar gáztározók többsége ugyanis már hatvan százalékos telítettségű - nyilatkozta a Gazdasági Rádiónak az Erste Bank közép-kelet-európai olaj- és gázipari elemzője, Pletser Tamás. Ezekkel és más témákkal is várja Önöket pénteken a Reggeli Monitor műsorvezetője, Szűcs Péter.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-10-01 06:35:00Az informatika jegyében telik a szerda reggel. 1. Feldarabolják az e-Bayt. Önálló üzletág lesz a Paypal. 2. A repülőgépeken néhány éven belül természetes lesz a mobilhasználat, így az internet is. 3. Nagyságrendileg mintegy 1000 Milliárd forint jut a hazai IT szektorra az uniós fejlesztési pénzekből. 4. A felhasználói felelőtlenség is hozzájárul, hogy sok bizalmas és személyes adat kerül ki a felhő alapú szolgáltatásokból. 5. Kiderül, hogy mi az a szabadfogású számítógép verseny. 6. Gyerekek és internet. Október 2-án konferencia a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat szervezésében. De szó lesz ezeken kívül nyersanyag árakról és természetesen elemzők élőben reagálnak a legfrissebb eseményekre. Szűcs Péter várja Önöket!
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-08-05 06:35:00Kimentik a Banco Espirito Santo-t. A portugál állam 4,9 milliárd eurós tőkeinjekcióval siet az ország második legnagyobb bankjának a segítségére. Az elmúlt száz évben csupán kétszer hullott júliusban annyi csapadék, mint az idén. Átlagosan közel kétszer, de voltak olyan régiók ahol háromszor több eső esett, mint az éves átlag. A szakemberek szerint azonban ez nem a globális klímaváltozás következménye. Az elmúlt 4 évben 90 ezerrel csökkent a biztosított lakások száma idehaza. Ennek ellenére régiós összehasonlításban továbbra is jól áll Magyarország. Egyre több a káreset és a műszaki cikkek miatt egyre magasabbak a kárösszegek is. Átfogó ellenőrzésbe kezd az adóhatóság a fővárosban. A NAV más régiók revizorait is mozgósítja, és egy 24 órás akció keretében próbál fellépni ellen. Az ellenőrzés akár milliós bírságokat is kiszabatnak, ha nem kapnak nyugtát. Szűcs Péter várja Önöket!
- Belehallgatás:
-
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-08-01 06:35:00Az orosz-ukrán konfliktus több szempontból is negatívan érintette a Richter féléves eredményét. A gyógyszergyár az első hat hónapban 175 milliárd forint árbevétel mellett 23 milliárd forint nyereséget ért el, a bevétel 1,7 százalékkal, a nyereség 19 százalékkal marad el a tavalyi első fél év számaitól.Jelentősen csökkentette idei évi profitvárakozását az Adidas. A világ egyik legnagyobb sportszergyártó cége a korábbi 830-930 millió euró helyett már csak 650 millió euró nyereséggel számol. Nem tudott határidőre megállapodni a hitelezőivel Argentína egy korábbi, 13 évvel ezelőtti tartozásról. Dél-Amerika harmadik legerősebb gazdasága így újra technikai államcsőddel néz szembe. Súlyosbodik az Ebola-járvány Nyugat-Afrikában, ezért Libéria után Sierra Leone-ban is egészségügyi szükségállapotot rendeltek el. Karantén alá helyezik azokat a városokat, ahol leginkább tombol a vírus. Várja Önöket Szűcs Péter!
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-07-09 06:36:00Jelentős nehézséget okoz az orosz húsembargó a magyar és az európai feldolgozóknak. Becslések szerint 580 millió euró kár érte eddig összesen őket. Kicsit csökkent a jegybanki devizatartalék. Most mintegy 36 milliárd euró. Egy része puffer összeg a devizahiteles ügyek jövőbeni rendezésére. A Kopint-Tárki szerint idén 3 százalékkal nő a hazai bruttó össztermék, ezzel ismét jó pozícióban Magyarország régiós összevetésben. A Samsung rosszabb eredményeket közölt a vártnál - egyre jobban jönnek fel telefon eladásban a konkurens ázsiai cégek. Hasonló a helyzet az Air France - KLM légitársaság esetében is. Idén 12 százalékkal alacsonyabb nyereséget prognosztizálnak. A szolgáltatások és a kereskedelem területén jelentkezik a legtöbb fogyasztói panasz, ám nem velük van a legnagyobb baj: a vásárlással egybekötött termékbemutatók okozzák a legtöbb bosszúságot, pillanatok alatt eltűnnek. Ezen túl elemzők élőben, a legfrissebb nemzetközi adatokról. De nem megyünk el a foci vébé első elődöntője mellett sem. Szűcs Péter várja Önöket!
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-06-13 06:36:00A pénteki Reggeli Monitor egyik fő témája a foci vb lesz. A fél 8-as hírek után vendégeinkkel értékeljük a csütörtöki nyitómérkőzést és természetesen lesz esélylatolgatás is. Lapostévé, tablet, futballmez, labda, focicipő, sör, üdítő, rágcsálnivaló, törülköző – ki győzné felsorolni, hányféle cég és mi mindent kínál a foci VB színeivel, logójával. A „kampány” hónapokkal ezelőtt elkezdődött már. Milyen feltételekkel lehet használni a VB-t jellemző színeket, az emblémákat? Erről kérdeztük a Magyar Reklámszövetség főtitkárát, Dr. Balogh Virágot. Ezekben a hetekben nem unatkoznak a fogadóirodák sem. Magyarországon a Szerencsejáték Zrt. úgy kalkulál, hogy milliárdos forgalmat bonyolítanak majd le a következő pár hét alatt. Londonban, ahol szinte mindenki, mindenre fogad, egy milliárd font is lehet a tétek összesített nagysága. Ha tuti tippet nem is, helyzetképet kapunk arról mennyiért és kire fogadnak a legtöbben. Brazília után Törökországgal is foglalkozunk, egy rövid isztambuli idegenvezetés előtt a török-magyar kereskedelmi gazdasági kapcsolatokat Kiss Gábor, isztambuli főkonzul értékelte a Gazdasági Rádiónak. Az aktuális részvény, és devizapiaci árfolyamokról kérdezzük elemzőinket. Várjuk kérdéseiket sms-ben és Facebook oldalunkon.
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-06-10 06:35:008 óra helyett 3, esetleg 3 és fél. Nem mindegy, ha vonatozunk. A Belgrád-Budapest vonal menetideje csökken majd ennyire, ha megépül az új nyomvonal. Kínában erről is tárgyalt a külgazdaságért felelős államtitkár. Valamelyest csökkent a magyar külker mérleg, de még mindig pozitív a szaldó. Az importot a beruházások és a fogyasztás növekedése húzhatta - mondja az Erste elemzője. Július elsejével lépne életbe, most úgy tűnik sikerül módosítani az ÁFA törvényt, amely adminisztrációs nehézséget okozhat egyes szektorokban: ilyen például az irodák piaca. A részleteket a KPMG adótanácsadó üzleti partnere mondja. Nőtt a német külkereskedelmi többlet, ami jó hír itthon is - mondja a Kopint Konjunktúrakutató szakértője. Jó hírek jöttek pénteken az amerikai munkaerő piacról: csökkent a munkanélküliség és több új munkahely jött létre a nem mezőgazdasági szektorokban. De szó lesz a Duna House ingatlan barométeréről és beszélgetünk Gereben Ágnes külpolitikai szakértővel is. Szűcs Péter várja Önöket kedd reggel!
- Belehallgatás:
-
Reggeli Monitor Szűcs Péterrel és Ivády Zsuzsával
2014-02-12 06:40:00A Reggeli Monitor témái: hogyan alakul a hazai állatállomány, igaz-e, hogy csak növénytermesztés mellett lehet versenyképesen tenyészteni szarvasmarhát. Az Adidas ellen nyert egy magyar feltaláló, aki David Beckhamet is segítette az általa fejlesztett stoplissal. Bár ezt a német cég eddig nem így gondolta. De szó lesz arról is, hogy mit tehet a szülő, hogy a gyerek ne nézegessen számára káros tartalmakat. És természetesen elemzők minden mennyiségben, minden fontos piac alakulásáról.
- Belehallgatás:
Közösségi oldal
Kapcsolódó cikkek
-
A forint nem gyengült a csökkenő ipari termelésre
Tartósan egyelőre nem tudott felülkerekedni a magyar ipar a járványügyi helyzeten. A KSH adatai szerint decemberben 2,4 százalékkal alulmúlta a novemberi szintet az ipari termelés. Így már két egymást követő hónapban esett a szektor teljesítménye. A forint a múlt heti 355-ös átlag eurószint után a hét elején gyengül.
-
Elindultak a motorvonatok
Hétfőtől a Budapest környéki agglomerációs vonalakon elindultak az emeletes motorvonatok is. Egyelőre 4 ilyen közlekedik a váci, 2 pedig a ceglédi vonalon. A járványhelyzet ellenére december 13-tól új, összehangolt menetrenddel áll elő a MÁV és a Volánbusz.
-
A budapestiek új HÉV-eket és együttműködést szeretnének
55 éves a legrégebbi, Budapesten közlekedő HÉV-szerelvény. Így nem csoda, hogy egy a Portfolio.hu által végzett közvéleménykutatás szerint, ezeknek a lecserélését támogatnák leginkább a budapestiek. A fővárosban és az agglomerációban közlekedő vonatok leváltása 3 év alatt történhet meg, és 2-300 milliárd forintba kerülhet. A felmérésből kiderült az is, hogy a korábbi közlekedési fejlesztések, így a budai fonódó villamos projekt és az 1-es villamos vonalának meghosszabbítása is népszerűek voltak. A kormány és a főváros vezetése jövő héten ül le újra tárgyalóasztalhoz.
-
Még 1000 milliárd Ft-ot hitelezhet a jegybank
A Magyar Nemzeti Bank tartotta 0,6 százalékos alapkamatát, de nem nyúlt hozzá a jegybanki betét -0,05 százalék és az egyhetes és az overnight fedezett hitel 1,85 százalékos kamatfolyosójához sem. Megemelte viszont 2000 milliárd forintra a Növekedési Hitelprogram Hajrá keretösszegét.
-
Kiállítják a Moholy-Nagy Formatervezési Ösztöndíj győzteseit
Bejelentették a Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj idei nyerteseit. Nyolc innovatív designötlet megvalósításához adnak szakmai, és nem utolsó sorban, fejenként bruttó 1,2 millió forint anyagi támogatást.
-
Egyre tudatosabbak a fejlesztő vállalkozások
Egyre tudatosabbak a hazai vállalkozások a kutatás-fejlesztés terén: a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál idén eddig közel 60 százalékkal nőtt a K+F minősítéssel kapcsolatos megkeresések száma. Előzetes adatok szerint elsősorban az információs technológia, az egészségügy és a járműipar területén nagy az érdeklődés a cégek és konzorciumok részéről. Az innovációs környezet szereplőinek aktivitását ösztönzi az is, hogy 2020-ban jelentősen, 32 milliárd forinttal nőtt a kutatás-fejlesztésre és innovációra szánt állami forrás. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal ügyfélforgalma 2018 óta csaknem megduplázódott, a kutatási és innovációs pályázatok pedig rendre többszörös, akár ötszörös túljelentkezéssel zárulnak.
-
Akár 20 százalékkal is drágulhatnak egyes kötelezők?
A Magyar Autóklub szerint nem elfogadható, hogy egyes biztosítók jövőre 20 százalékkal emelnék a 10 évnél idősebb gépkocsik gépjármű-felelősségbiztosítási díjait. Az érdekvédelmi szervezet szerint az sem elfogadható, hogy a biztosítók károkozói pótdíjat fizettetnének a balesetező autósokkal. A Magyar Biztosítók Szövetsége szerint viszont túl korai mérleget vonni , hogy a jövő évi kötelező felelősségbiztosítási díjak milyen mértékben emelkedhetnek. Azt viszont elismerték, hogy mindenképpen áremelkedés lesz.
-
Küldetés túlteljesítve – a magyar műhold visszatért az űrből
Befejezte küldetését az első magyar magán műhold, az ATL-1, miután a légkörbe visszatérve elégett. A tervezett féléves működési idejénél jóval tovább, mintegy 10 hónapig keringett a Föld körül. Egy különleges anyagtudományi kísérletet illetve tesztet végzett. Sikeresen.
-
Munkaerőhiány van az autóiparban
Rendkívül szigorú egészségügyi előírások betartása mellett rendezik meg ezen a héten a 8. AUTOMOTIVE HUNGARY Nemzetközi járműipari kiállítást, amelyet ezúttal az IPAR NAPJAI szakkiállítással is kiegészül. A rendezvényen az is kiderült, hogy furcsamód, az autóipari cégeknél újra munkaerőhiány van.
-
Trump betegsége is alakítja a tőzsdei hangulatot
Még a múlt héten Donald Trump és felesége is elkapta a koronavírust. Az amerikai elnök állapotáról ellentmondó információk vannak, de állítólag jobban van. Alig 1 hónappal az amerikai elnökválasztás előtt ez is alakította a tőzsdei hangulatot. A forint az elmúlt időszak gyengélkedése után magára talált, és 360 alá erősödött az euróval szemben.
-
A koronavírus változtatott a fizetési szokásainkon is
Az idei évben szükséges távolságtartás segíti az online bankkártyás fizetés terjedését – ez derül ki a GKI Digital kutatásából. Érdekes kettősség, hogy a vásárlóknak a legtöbb esetben eddig sem a kártyás fizetéssel volt bajuk, hanem annak időpontjával. Az látszik, hogy eddig is sokan fizették plasztiklapocskával a megrendelt termékeket, de átvételkor, nem pedig a megrendelés pillanatában.
-
Csődhullámtól tartanak a budapesti vendéglátósok
Csak komoly fővárosi segítséggel lehet elkerülni a csődhullámot a budapesti vendéglátóiparban – jelentette ki a Budapest Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Nyílt levélben követelik a főváros segítségét.
-
Őszi menetrend - olcsóbb tömegközlekedés
Megújított őszi menetrend lép életbe több dunántúli vonalon, és olcsóbbak lesznek a jegyek is. Az elmúlt hónapok üzemeltetési tapasztalatai alapján a nyári kínálathoz jobban közelítő lehetőségeket biztosítanak utasaik számára mind a vasúton, mind pedig az autóbuszjáratokon.
-
Folytatódó tőzsdei esés, tovább gyengülő forint
Bár a koronavírus által okozott gazdasági sokkból kezd valamelyest talpra állni az amerikai gazdaság, de egyenlőre gyengélkedtek a tőzsdék a múlt héten. A forint euróval szembeni árfolyama nem tudott tartósan a 360-as szint alatt maradni. Sőt, ma reggel újabb gyengülési hullám indult el a forintnál, amely az euróval szemben már a 362-es szint felett jár.
-
Itthon is gyártják majd a Hiúzokat
Lynx gyalogsági harcjárműveket gyártanak majd Zalaegerszegen. A több mint kétmilliárd eurós értékű programban 218 Lynx KF41 harcjárművet kap a Magyar Honvédség. 172-t Magyarországon állítanak elő a Rheinmetall és a magyar állam között augusztus 17-én kötött megállapodás értelmében létrehozandó vegyes vállalat üzemében. A megrendelésben szereplő első 46-ot Németországban gyártják le.
-
Új világ jöhet az erdőgazdálkodásban
A hazai magánerdők 20 százaléka kihasználatlanul áll, további 20 százaléknál pedig bizonytalanná vált az erdőgazdálkodó működése. A magyar erdőknél elsősorban az osztatlan közös tulajdon rendezésére lenne a legnagyobb szükség, mert kétharmaduk jelenleg ilyen viszonyok között működik.
-
293 milliárd Ft-ért vesz amerikai légvédelmi rakétarendszert Magyarország
Az Egyesült Államoktól vesz légvédelmi rakétarendszert a Magyar Honvédség - a mintegy egymilliárd dolláros beszerzésről szóló szándéknyilatkozatot Benkő Tibor honvédelmi miniszter és David Cornstein, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete írta alá Budapesten.
-
Maradhatnak a nagykörúti kerékpársávok
A 3-as metró középső szakaszának felújítási munkálatai várhatóan novemberben indulnak, ezért az Üllői úti kerékpározási lehetőség vélhetően megszűnik majd. A nagykörúti kerékpársáv viszont vélhetően marad. Hivatalos döntés erről heteken belül várható. Az elmúlt időszakban nagy vitákat váltott ki az, hogy a forgalmasabb útszakaszokon a kerékpáros közlekedést részesítették előnyben a fővárosi vezetők. Most egy rendhagyó sajtótájékoztatón azt is megpróbálták elmagyarázni, hogy miért döntöttek így.
-
Az élelmiszerárak repítik az inflációt
Tovább gyorsult az infláció júliusban. Éves alapon 3,8 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az előző évhez képest. Júniusban 2,9 százalékot mért a KSH.
-
Felújítják a Derecskei-főcsatornát
Derecske térségében a vízgazdálkodásban kiemelt szerepe van a Derecskei-főcsatornának, amit most korszerűsítenek.
-
Alig tudnak kamiont és buszt eladni
Drasztikusan visszaesett a nagyhaszonjárművek értékesítése a koronavírus járvány következményeként. Jó, ha a tavalyi teljesítmény fele összejön.
-
Megtámadták a pakisztáni tőzsdét
Fegyveresek támadták meg a pakisztáni értéktőzsde épületét Karacsiban , a négy támadót megölték, de két őr és egy rendőr is meghalt.
-
Már némileg érződik a koronavírus munkaerő-piaci hatása
Március és május között 4,1 százalék volt a munkanélküliség. Átlagosan 190 ezer főt tett ki a munkanélküliek létszáma.
-
Maradnak a ketreces tojások a boltok polcain
Több magyarországi áruházlánc is bejelentette, hogy a továbbiakban is árulni fog ketreces tartásból származó tojást a boltjaiban. Ebben a Tojásszövetség partnerre talált az Auchan, a CBA, a Reál és a Tesco hazai élelmiszerláncokban.
-
Szorít az online számlázási határidő
Rohamosan nő az NAV Online Számlarendszerébe történő regisztrációk száma, ami a közelgő július elsejei határidő miatt válik lassan sürgetővé – mondta a Billingo.hu online számlázó ügyvezetője. Két hét múlva ugyanis már áfatartalomtól függetlenül, minden belföldi adóalany részére kiállított számla adatait be kell küldeni digitális formában az adóhatóságnak.
-
200 milliós pályázat nyílt meg a kutatóknak
Idén is elindulhatnak a kutatók a nemzetközi együttműködéseket ösztönző, 200 millió forint keretösszegű mobilitási pályázaton. 2 és 5 millió Ft közötti összeg igényelhető arra, hogy magyar kutatók is részt vehessenek közös fejlesztésekben vagy tanulmányutakon, esetleg külföldieket fogadhassanak idehaza.
-
Szigorítást javasol a kamara a KATA-soknál
Számtalan munkáltató visszaél a katázással, ez az alapvető probléma az adónemmel – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Trend FM-nek. A kamara felülvizsgálná az adózási forma jelenlegi szabályozását, hiszen sokan inkább a kedvezőbb feltételeket kínáló katázást választják a valójában munkaviszonyban dolgozók alkalmazásánál.
-
Júniusban csúcsra pörög a fociélet – egyre bővülő fogadási kínálat
A hosszú kényszerszünet után június hónap első hetétől kezdve a portugál, az osztrák és a görög labdarúgó-bajnokságban is folytatódnak a küzdelmek, emellett a topligák indulására sem kell sokat várni. A május óta már zajló Bundesliga népszerűsége töretlen, amit jól jelez az is, hogy a gólzáporos Paderborn – Dortmund mérkőzéssel több mint negyedmilliárd forintot nyertek a fogadók.
-
100 éve volt Trianon
Ma 100 éve, délután fél 5-kor írták alá az első világháborút lezáró, Magyarországra vonatkozó békeszerződést, ami az addig fennálló Osztrák-Magyar Monarchia végét is jelentette. Ekkor határozták meg Magyarország új határait.
-
Új oktatási korszak küszöbén állunk
Pszichológiai sokként érné a diákokat, ha a vírushelyzet lecsengése után, ősztől újra ugyanazok az oktatási módszerek kerülnének elő, mint, amik a járványzárlat előtt többségben voltak az iskolákban. A Budapesti Metropolitan Egyetem egyetemi docense, tanulásmódszertani szakértője szerint három forgatókönyv szerint térhetünk vissza a tantermekbe: teljesen elfelejtjük a digitális oktatás új tapasztalatait, részben adaptáljuk ezeket, vagy teljesen új korszak kezdődik a tanításban.
-
A Szerencsejáték Zrt. új szabályozásról döntött
Azok a Tippmix- és Tippmixpro-fogadók, akik a járványhelyzet előtt tették fel tétjüket outright, azaz hosszútávú fogadási eseményre, de az érintett versenysorozat befejezése a pandémia miatt csúszik. A Szerencsejáték Zrt. új szabályt léptetett életbe. A rendkívüli helyzetben érintett azon bajnokságok esetében, amelyek a fogadási ajánlatban megjelölt időponthoz képest 30 napon túl, de még a nyáron befejezik őket, a nyertes kimenetel – az eredeti szabályozástól eltérően – a befejezés csúszása ellenére sem törlik.
-
További erősödéssel zárta az első negyedévet az Opus
4,8 milliárdos üzemi eredményt ért el konszolidált szinten az Opus Global Nyrt – tette közzé a Budapesti Értéktőzsde honlapján idei első negyedéves jelentését a tőzsdei társaság. Az üzemi nyereség mellett az EBITDA mutató 10,7 milliárd forintot ért el, több, mint 21 milliárd forinttal jobb eredményt generálva a bázisévi 10 milliárdos veszteséggel szemben. A vállalatcsoport 2,7 milliárd forint adózott eredményt könyvelhetett el 2020 első negyedévében, ez több mint 19 milliárd forintos eredményjavulást jelent az elmúlt év azonos időszakával szemben.
-
Újra a parlamenté lehet a jogalkotás
A kormány jövő hét kedden nyújtja be azt a törvényjavaslatot, amelyben visszaadja a rendkívüli jogrendről szóló felhatalmazási jogosítványát. Június végétől tehát újra az Országgyűlés hozza majd a törvényeket. Döntött arról is a kabinet, hogy az európai uniós bíróság döntése miatt, megszünteti az úgynevezett tranzitzónákat, ahol a Magyarország határát papírok nélkül átlépő bevándorlók tartózkodtak. A tanév végéig már nem nyitnak ki az iskolák, de kiscsoportokban lehet majd ballagásokat és bizonyítványosztást tartani.
-
Soha nem látott klímamentési lehetőség
A II. Világháború óta a legnagyobb mértékben csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása globálisan, a koronavírus járvány időszakában.
-
Egyelőre jól tartják magukat a bankok
A mostaninál súlyosabb makrogazdasági pálya esetén is kezelhető a bankrendszer tőkeigénye, a pénzintézetek többsége akkor sem szorulna tőkepótlásra - ezt állapította meg a Magyar Nemzeti Bank májusi stabilitási jelentése. A moratórium ellenére a cégek 30-50 százaléka tovább fizeti a hiteleit. A vállalatok jelentős része ugyanakkor elhalasztja a beruházásait, vagy csökkentett üzemmódban hajtják végre azokat. A bankok tőkehelyzete rendkívül stabil, de az év második felében jelentős veszteségeik lehetnek az olyan járvány által veszélyeztetett szektorok hitelbedőlései miatt, mint a turizmus vagy a vendéglátás.
-
Járványügyi átalakításokkal várják vissza bérlőiket az irodaházak
Az irodaházak üzemeltetői felkészültek rá, hogy járvány enyhülésével egyre több dolgozó tér vissza a munkahelyére a home office-ból. A legnagyobb fejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesülete speciális egészségvédelmi protokollt készített és azt javasolta az üzemeltetőknek, hogy a járványveszély enyhülése ellenére az irodaházakban, a továbbiakban is tartsák fenn az egészség megóvását célzó intézkedéseket.
-
Rendkívüli óvintézkedésekkel készülnek a szállodák
Napi még alaposabb takarítás, kézfertőtlenítők kihelyezése, maszk- és kesztyűhasználat, turnusos étkeztetés – ezekkel az óvintézkedésekkel készülnek a hazai szállásadók a belföldi turisták fogadására.
-
Újra alkupozícióba kerültek az ingatlanvevők
30-40 százalékkal is visszaeshetett az adás-vételek száma az elmúlt hónapokban az ingatlanpiacon. Nem csoda, hogy a készpénzes vevőknél újra hajlandóak engedni az eredeti árból az eladók. A lakáseladást tervezők legnagyobb része, 46 százaléka maximum 5 százalékot engedne az árból, közel 29 százalékuk pedig 10 százalékkal is hajlandó lenne lejjebb vinni az árat az ingatlan.com nem reprezentatív felmérése szerint.
-
Már márciusban nagyot zuhant az EU építőipara
Már márciusban nagyot zuhant az euróövezet és a teljes Európai Unió építőipara. Éves szinten 14,1 százalékos volt a valutaunió és 12 százalékos a teljes EU visszaesése.
-
Zamárdi a túlélésért küzd
Jelen pillanatban a túlélésért küzd Zamárdi, a folyamatos elmaradó bevételek miatt – mondta Csákovics Gyula, a Balaton-parti község polgármestere.
-
Most jön még csak a neheze
A koronavírus-járvány miatt most még csak az európai gazdaságok számára a neheze. Ezt jelzik a legfrissebb cégvezetői felmérések, amelyek döbbenetes várakozásokról árulkodnak.
-
Összehangolt hitel-, tőke- és garanciaprogramok indulnak
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a hozzá tartozó vállalatcsoport (MFB Csoport), összesen 1490 milliárd forint keretösszegű finanszírozási csomagot bocsát a magyar vállalkozások rendelkezésére összehangolt hitel-, tőke- és garancia programokon keresztül. A koronavírus járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására, illetve a gazdaság újraindításának elősegítésére kidolgozott programok egyaránt célozzák a vállalkozások likviditási problémáinak megoldását, a munkahelyek megőrzését, a beruházási, fejlesztési tevékenység ösztönzését és a cégek hazai kézben való megőrzését.
-
Még bírják pénzzel a pénzügyi startupok
A koronavírus-járvány miatti turisztikai korlátozások egyelőre nem rengették meg az olcsó devizaváltással vagy befektetési szolgáltatásokkal foglalkozó startupoknak az üzleti modelljét. A válságot egyelőre bírják a jórészt kockázati tőkések által finanszírozott cégek, mint például a Transferwise, a Revolut vagy a Curve.
-
A New York-i tőzsdeindexek 40 százalékot estek a csúcsokhoz képest
Dinamikus eladási hullám söpört végig a részvénypiacokon márciusban. Az amerikai indexek 40 százalékot estek a történelmi csúcsaikhoz képest. Chart-elemzés az XTB brókereitől.
-
Matolcsy: Jelentős tűzerővel rendelkezik a jegybank
Mind a költségvetésben, mind a monetáris politikában jelentős mozgástérrel és tűzerővel rendelkezünk a kihívások leküzdésére - jelentette ki a Figyelőnek adott interjúban Matolcsy György. A Magyar Nemzeti Bank elnöke hangsúlyozta, hogy a gazdaságtörténetben egyedülálló módon, az éves GDP 18-20 százalékát kitevő forrást mozgatnak meg a vírus okozta károk enyhítése és a gazdaság újraindítása érdekében. Ha szükséges, a kormány mellett a jegybank is, további intézkedéseket fog meghozni.
-
A Richter COVID-19 világjárványra adott válaszai
A Richter vezetősége, saját „Operatív törzsének” javaslatára az alábbi nyilatkozatot tette annak érdekében, hogy betegeit, alkalmazottait, befektetőit és a társadalmat tájékoztassa a legújabb fejleményekről, amelyeket a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban az elmúlt 1,5 hónapban meg kellett lépnie.
-
A keresztre feszítést jeleníti meg az Ómagyar Mária-siralom
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. A Biblia szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. A keresztre feszítést jeleníti meg első fennmaradt magyar nyelvű versünk, az Ómagyar Mária-siralom, amelyet közel 40 éve az Országos Széchényi Könyvtár őriz.
-
3000 milliárd Ft-ot ad a gazdaságnak az MNB
Rendkívüli intézkedéssorozatot jelentett be a Nemzeti Bank. Egyrészt megemelte 1,85 százalékra az 1 napos betéti és az egy hetes fedezett hiteleszközének kamatát, miközben maradt az alapkamat 0,9 százalékon. Másrészt újraindítja és 1500 milliárd Ft-ra növeli a Növekedési Hitelprogramot. Itt nő az igénybe vehető összeg és a kedvezményes kölcsönök futamideje is. Hasonló lépést jelentettek be a Növekedési Kötvényprogramnál is. A másodpiacon állampapír- és jelzálogkötvény vásárlásba kezd a jegybank, amely a válságintézkedések ellenére továbbra is 2,5 – 3 százalék közötti idei gazdasági növekedésre számít. Bejelentették azt is, hogy új 20 forintosokat bocsátanak ki.
-
Vodafone: díjmentes 100 perc a kiemelten veszélyeztetett korosztály számára
A Vodafone Magyarország közölte, hogy a koronavírus miatt kialakult helyzetben a leginkább veszélyeztetett korosztály számára, a 65 éves és annál idősebb, feltöltőkártyás ügyfeleinek plusz 100 perc díjmentes lebeszélhetőséget biztosít. A szolgáltató április 6-án éjféltől minden érintett ügyfele számára automatikusan aktiválja a kedvezményt. Kifejezetten ennek a korosztálynak segít a feltöltőkártyás adategyeztetési kötelezettség felfüggesztése is, amit már márciustól megszüntetett a Vodafone Magyarország.
-
Maradj otthon! - mondja az infektológus
A Trend FM Napvendége műsorunkban Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője azt mondta, hogy a járványt továbbra is az otthonmaradással, a higiéniai szabályok betartásával lehet lassítani.
-
Kijárási korlátozás jön szombattól
Megjelent ma reggel az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett kijárási korlátozásról szóló rendelet a Magyar Közlönyben. A kormányfő a Kossuth Rádióban nyilatkozott arról, hogy a járványügyi védekezés szigorodni fog, legalább a következő két hétre.
-
Rekordidő alatt vezette be digitális ügyfélhívó rendszerét az MKB Bank
A koronavírus-járvány miatt az MKB Bank működése során a megszokottnál is nagyobb figyelmet kap a személyes biztonság garantálása. A pénzintézet kevesebb mint egy hónap alatt – a magyar Linistry startuppal együttműködve – vezette be forgalmasabb fiókjaiban a digitális időpontfoglalást és sorban állást, amellyel hatékonyan csökkenthető az ügyféltérben, zárt helyen történő várakozási idő – mérsékelve ezzel is a fertőzésveszélyt.
-
Megegyeztek a mentőcsomagról az Egyesült Államokban
Az éjszaka megszületett a megállapodás egy 2 ezer milliárd dolláros mentőcsomagról, amellyel a járvány okozta negatív gazdasági hatásokat szeretnék enyhíteni. A szavazás - magyar idő szerint - ma késő délután történhet meg. A csomag várhatóan helikopterpénzt is tartalmazni fog, a korábbi tervek fejenként 1 200 dolláros juttatásról szóltak azoknak a magánszemélyeknek és családoknak, amelyeknek az éves jövedelme nem halad meg egy bizonyos határt.
-
Az Emirates is vészhelyzeti üzemmódban a járvány miatt
A COVID-19 járvány kitörése óta az Emirates Airline a hatósági korlátozásokhoz és a utazási igényekhez igazítja működését. A légitársaság mindaddig működteti a járatait, amíg utasai biztonsággal hazaérnek, miközben egyre több ország alkalmaz utazási szigorításokat, vagy akár teljes zárlatot. Az Emirates fenntartja a nemzetközi teherszállító kapacitását, és Boeing 777-es flottáját a létfontosságú áruk, köztük orvosi felszerelések szállítására állítja szolgálatba - közölte a cég közleményében.
-
Koronavírus: Megérkezett az első, orvosi eszközöket szállító gép Kínából
A kora reggeli órákban sikeresen megérkeztek a magyar kormány által megrendelt egészségügyi védőfelszelések Budapestre. A Wizz Air legújabb repülőgépével március 20-án szálltak fel azok a tapasztalt pilóták, akik hat országon át összesen 50 óra alatt több, mint kilencezer kilométert megtéve érték el Sanghajt, hogy onnan csaknem 11 tonnányi egészségügyi segédeszközt repítsenek Budapestre.
-
Az EKB döntése nem csillapította a piaci lázat
Az Európai központi Bank a kamatok szinten tartásáról döntött. Némi meglepetésre nem változtatott sem a 0 százalékos alapkamatán, sem a mínusz 0,5 százalékos betéti kamatán. A ráták csökkentése helyett 120 milliárd euróval növelte eszközvásárlási programját, a koronavírus helyzet miatti keresletcsökkenés ellensúlyozására pedig újraindította kedvezményes hitelprogramját.
-
Alkotó energia - újra!
A Paksi Atomerőmű ismét elindította az „Alkotó energia ÚJRA!” pályázatát. Ezen olyan személyek vehetnek részt, akik régi vagy használt, illetve maradék dolgokból újat varázsolnak, és ezzel nem csupán megóvják a tárgyakat az enyészettől és a hulladékká válástól, de új értéket is teremtenek.
-
Koronavírus: 7 fertőzött itthon - drámai olasz zárlat
Magyarországon 7 fertőzöttet tartanak nyilván: négy iráni, egy brit és két magyar állampolgárt. Állapotuk Müller Cecília országos tisztifőorvos szerint kielégítő, egyedül egy idős magyar, más alapbetegségekkel küzdő férfi egészségi állapota nem jó. Az olasz hatóságok még tovább szigorítottak a koronavírussal kapcsolatos intézkedéseken.
-
15 milliárdos megtakarítást jelentett a csoportos adóalanyiság
Már az első adóévben 1000 cég választotta a csoportos társaságiadó-alanyi formát. Az egy adóalannyá összeálló cégcsoportok így nagyjából 15 milliárd forint adóterhet takarítottak meg, mert közösen tudják elszámolni a nyereségeiket illetve a veszteségeiket. A cégcsoportok adminisztrációs terhei is nagymértékben csökkenhetnek ezáltal, a nyári törvénymódosítás óta pedig már a ki- és belépésre vonatkozó szabályok is egyszerűsödtek.
-
Messzinek tűnik az afgán béke
Figyelemre méltó előrelépés történt a kormányellenes afganisztáni tálibok és az amerikaiak közötti tárgyalásokon - jelentette be kedd este Asraf Gáni afgán államfő. A már lassan 20 éve polgárháborúban őrlődő Afganisztánban két párhuzamos igazgatás alakult ki. Az egyik a központi kormányzaté, a másik a táliboké.
-
Az Egyesült Államok után Európában is hódít a vezető magyar big data cég
Közel 25 százalékos árbevétel növekedést ért el 2019-ben a budapesti székhelyű Starschema Kft., amely ezzel megközelítette a 4 milliárd forintos éves bevételi határt. A főként Fortune 500-as nagyvállalatoktól érkező megrendelések mellett ez az eredmény nagyrészt a cég új európai projektjeinek köszönhető.
-
A Pannon Egyetemen is megalakult a Területi Innovációs Platform
Folytatódott a Területi Innovációs Platformokat (TIP) bemutató országos programsorozat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal szervezésében. Az alapító nyilatkozatot eddig 5 vidéki és 11 budapesti egyetem írta alá. Most a veszprémi Pannon Egyetemen (PE) is megalakult a TIP. Az eseménysorozat célja, hogy az egyetemi tudásbázisokra épülve olyan térségi szerveződések jöjjenek létre országszerte, amelyek egyszerre biztosítanak lehetőséget az innovációs szakpolitikai irányok közvetlen megismerésére, a helyi innovációs ökoszisztéma szereplői közötti együttműködések kialakítására, erősítésére és új szakmai alapok létrehozására.
-
A vuhani polgármester lemond, ha nem fékeződik meg a járvány
Egyre komolyabb a helyzet nemcsak Vuhan városában, ahol eredetileg kirobbant a járvány, hanem a Trend FM információi szerint Pekingben is. Kínai médiapartnerünk, a China Media Group, megszólaltatta Vuhan polgármesterét. Csou Hszien Wang azt mondta, az elszigetelés lényegében hasznos a járvány korlátozása érdekében. Szerinte a napokban van a csúcson a járvány.
-
A CPI Property Group részesedést szerzett a Globalworth-ben
A CPI Property Group bejelentette, hogy megvásárolta a Globalworth Real Estate Investments Limited részvényeinek nagyjából 6 százalékát. A részvényeket a CPI-cégcsoport egy brókeren keresztül szerezte meg a másodlagos piacon.
-
A kínai vírus és a forintgyengülés is alakítja a magyar gazdaságot
Nemcsak a lengyel zloty vagy éppen a cseh korona, hanem újabban már a mexikói peso ellenében is adják a forintot. Közben a Kínában tomboló koronavírus is alakíthatja a világgazdaság növekedési kilátásait. Ez persze leginkább akkor lesz így, ha még 3-4 hét múlva sem enyhül a járványveszély.
-
Jó évet zártak az amerikai bankok
Majd kétéves csúcsra emelkedtek a Morgan Stanley részvényei, miután az amerikai nagybank a várakozásoknál jóval kedvezőbb negyedik negyedéves gyorsjelentést tett közzé. Egy részvényre jutó nyeresége 1 dollár 12 centre emelkedett, árbevétele 10,9 milliárd dollár közelében volt.
-
Renyhe török gazdaság, tovább csökkenő kamatok
Újabb 75 bázisponttal csökkentette 12-ről 11,25 százalékig az alapkamatát a török jegybank. Alig háromnegyedév alatt megfeleződött a kamat, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne továbbra is erőteljes az infláció Törökországban.
-
30 éves az Equilor
Ünnepélyes csengetéssel, ma reggel 9 órakor az Equilor székházából indult el a tőzsdei kereskedés. A Budapesti Értéktőzsde azért döntött a rendkívüli helyszín mellett, mert az Equilor 30 éve kezdte meg működését a parketten. A cég az elmúlt 3 évtizedben 5000 milliárd forint értékű üzletet kötött a tőzsdén. Már nemcsak a Budapesti Értéktőzsdén van jelen, hanem a Prágai- és a Varsói Értéktőzsdén is.
-
Az EVA a múlté, de a 27 százalékos ÁFA itt maradt
Nem hozott jelentős változást az adórendszerben az Egyszerűsített Vállalkozói Adó eltörlése – mondta a Saldo Zrt. adószakértője.
-
Akár ausztrál eszközvásárlási program is lehet
További kamatcsökkentés és akár jegybanki eszközvásárlási program is jöhet jövőre Ausztráliában, mert a vártnál lassabban bővült a gazdaság a harmadik negyedévben.
-
Újra indul a PénzSztár
Az idén hetedik alkalommal rendezik meg a magyar és külhoni magyar középiskolák pénzügyi, gazdasági és vállalkozási versenyét, a PénzSztárt. 1048 négyfős csapat indul, köztük több tucat határon túli. Szakértő szerint azért is fontosak az ilyen ismeretbővítő versenyek, mert a középiskolások alig 20 százaléka tanul valamilyen pénzügyi, gazdasági ismeretet.
-
Városi Tőkealap segíti a vállalkozásokat Székesfehérváron
Öt milliárd forintos keretösszeggel tematikus vállalkozásfejlesztési alapot, Városi Tőkealapot indít az MFB Csoporthoz tartozó kis- és középvállalkozások tőkefinanszírozásával foglalkozó MFB Invest Zrt. Székesfehérváron. Az alapból a növekedési potenciállal rendelkező helyi vállalkozások kaphatnak tőkejuttatást ígéretes fejlesztési, beruházási terveik megvalósításához. Az Alap célkitűzése, hogy érdemben hozzájáruljon a térség gazdasági fejlődéséhez és a vállalkozásfejlesztési törekvésekhez.
-
Népszerűsítő kampány indul a magyar tejért
Egyre kevesebb a külföldi tej az áruházak polcain. A tejtermelők elérték céljukat, és sikerült visszaszorítani az import UHT tej részarányát – mondta a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója. Harcz Zoltán ugyanakkor jelezte, hogy mivel még mindig növelni kéne a magyar tejek- és tejtermékek részarányát a hazai boltok polcain, ezért Válassz hazait és csökkentsd az ökológiai lábnyomod! címmel, televíziós kampányt indítanak a magyar tej népszerűsítésére.
-
Infokommunikációs főváros volt Budapest
Az egészségügy, az oktatás, a fintech, az energetika és az agykutatás területéről versenyeztek start up cégek az ITU Telecom World budapesti rendezvényén. Az öt döntőbe jutott vállalkozásban közös volt, hogy nem fővárosi, hanem vidéki egyetemisták alapították őket, és vállalkozásaik jórészt már működőképes termékkel vagy szolgáltatással jelentek meg a piacon, amivel ostromolják a nagy, nemzetközi cégeket. A verseny első három helyezettje összesen nagyjából 30 ezer dollár értékű nyereményben részesült.
-
1000 milliárd dollárt égethetett el az afgán háború
Az értelmetlenség határára sodródott az afganisztáni háború. Majd napra pontosan 18 éve történt az Egyesült Államok elleni terrortámadás, amely megtorlásként George W. Bush akkori amerikai elnöke elrendelte az Afganisztán elleni offenzívát. Csak az amerikai védelmi minisztérium 1000 milliárd dollárt költhetett el a harcokra és a folyamatos katonai jelenlétre. Úgy tűnik, hogy nincs esély sem a békére, sem pedig az amerikai kivonulásra.
-
Megvan a kereskedelmi háború első amerikai áldozata
A tervezettnél korábban, már augusztus végén megemeli árait az elektromos autókat gyártó Tesla, Kínában. Az amerikai vállalat fontolgatja, hogy decemberben újra áremelést hajt végre, ha Kína valóban emeli az Egyesült Államokból importált járművekre kivetett vámot - közölte egy bennfentes forrás a Reuters hírügynökséggel. A Tesla képviselője egyelőre nem válaszolt a hírügynökség érdeklődésére.
-
Mennyibe kerülne a budapesti buszok elektromosra cserélése?
2030-ra 450 ezer elektromos jármű közlekedhet a hazai utakon, amelyek használatát országszerte 45 ezer elektromos töltő segítheti. Egyebek mellett ezt fogalmazza meg a Jedlik Ányos Terv 2.0. Az új szempontok megfogalmazásakor lényeges szempont volt a környezetbarát – köztük elektromos meghajtású – buszok előtérbe helyezése is. Szigorítani fogják azt is, hogy az autósok milyen környezetvédelmi feltételek teljesítése esetén kaphatnak majd zöld rendszámot. A Trend FM által megkérdezett szakértő elsősorban azt hiányolja a koncepcióból, hogy még megközelítőleg sincs hozzá költségvetési terv rendelve.
-
A globális klímát is veszélyeztetik az orosz tüzek
Már a hadsereget is bevetik Oroszországban, és az amerikaiak is felajánlották a segítségüket, hogy megfékezzék a szibériai erdőkben tomboló erdőtüzeket. A Trend FM által megkérdezett klímakutató szerint korábban is voltak spontán erdőtüzek a területen, de a 3 millió hektáros tűz valóban rendkívülinek számít. Ha a felperzselődött területen az erdő újra nő, akkor ez nem jár majd plusz szén-dioxid kibocsátással. A probléma sokkal inkább az, hogy a tűz miatt keletkezett fekete kormot a szél az északi-sarkköri régióba viheti, és ott a jégre telepedve tovább gyorsíthatja a globális felmelegedést.
-
Folytatódik a béremelkedés
A KSH hivatalos statisztikája szerint májusban a bruttó és a nettó átlag keresetek 11,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, az áprilisi 9 százalék után ismét kétszámjegyű volt a növekedés. Májusban a bruttó átlagkereset 374 ezer 700 forint volt a közfoglalkoztatottak nélkül, a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset 242 ezer 300 forint volt.
-
Észak-Amerikában terjeszkedik a Mazars
A Mazars North America Alliance megalapításával nő a Mazars régiós jelenléte, amelynek eredményeképpen világszerte 40 ezer szakember szolgálja ki az ügyfeleket a könyvvizsgálat, a számviteli tanácsadás, az adó-, a jogi és a tranzakciós szolgáltatások területén.
-
Leminősítés és szankciók Törökországgal szemben
Miután elküldte a jegybank vezetőjét Recep Tayyip Erdogan, leminősítette Törökország államadós-osztályzatát a Fitch Ratings. Az eddig sem befektetési ajánlású kategóriában így a törökök pénzügyi értékelése még lejjebb csúszott. Az államfő valószínűleg kamatcsökkentést látna szívesen a török központi banktól.
-
Közel a 4000 milliárdos álomhatár az építőiparban
Bár az előző hónapokhoz képest lassult, de így is 26,3 százalékkal bővült az építőipar kibocsátása éves szinten, májusban. Az épületeknél az ipari és raktárépületek építése, az egyéb építményeknél pedig továbbra is az út- és vasútépítések eredményezték a növekedés jelentős részét. Idén az építőipari termelés át fogja lépni a 4000 milliárd forintot. Egyre többet költ egyébként az építőipar a saját beruházásaira, hogy gépesítéssel váltsák ki a munkafolyamatok egy részét. Ugyanakkor az összfoglalkoztatottakhoz képest, még mindig elenyésző a külföldi vendégmunkások száma.
-
Szárnyaszegett a világgazdaság kanárija
7 éve nem látott mértékben csökkent a szingapúri gazdaság teljesítménye. A második negyedévben 3,4 százalékkal csökkent a városméretű állam GDP-je negyedéves összehasonlításban. Éves szinten mindössze 0,1 százalékos gazdasági növekedést mértek. A helyi kormány valószínűleg csökkenti gazdasági növekedési várakozását.
-
Új vezérigazgató a MAVIR élén
Biczók Andrást nevezték ki a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. élére. A társaság felügyelőbizottságának döntését, illetve a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal jóváhagyását követően az energetikai szakember július 15-vel foglalja el a vezérigazgatói pozíciót.
-
Érdnél befejeződött a kisiklott mozdony műszaki mentése
A tervezettnél korábban, vasárnap 10 óra helyett már szombaton éjfél előtt befejezték az érdi vasútállomásnál kisiklott mozdony műszaki mentését és a beemelés, daruzás miatt elbontott felsővezeték helyreállítását. Ennek köszönhetően ma hajnaltól ismét teljes útvonalon közlekednek a vonatok a Budapest-Pusztaszabolcs-Pécs vonalon. Már nem kell pótlóbuszokra átszállni Kelenföld és Százhalombatta között. Ma 10 óráig érvényben marad a Déli-Kelenföld, Keleti-Kelenföld közötti szakaszokra a forgalomkorlátozások miatt bevezetett felármentesség (IC pót- és/vagy helyjegy esetén).
-
Mostantól könnyebb és gyorsabb a nagytételű e-matrica vásárlás
A járműflottával rendelkező hazai vállalkozások a nyertesei a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. legújabb, ingyenes szolgáltatásának, amelynek köszönhetően gyorsan és kényelmesen lehet egyszerre, nagy mennyiségben e-matricát vásárolni. A NÚSZ Zrt. bürokráciacsökkentő csomagja révén időt és pénzt takaríthatnak meg a hazai vállalkozások.
-
Balatonfüred lenyomja Budapestet?
A Balaton parti településeken a fővárosihoz hasonló ingatlanárakat találhatunk. Egyes településeken már meghaladta az 500 ezer forintot is a használt lakások négyzetméterára, a 400 ezer forint környéke pedig már átlagosnak tekinthető. A legdrágább település most Balatonfüred. A Velencei-tónál sem más a helyzet, egy év alatt 20 százalékkal emelkedtek az árak.
-
Erősebb forinttal számol a 2020-as költségvetés
Benyújtotta a kormány a jövő évi költségvetést. A 2020-as büdzsét a kabinet 367 milliárd forintos, 1,6 százalékos GDP-arányos hiánnyal tervezte meg. A családok költségvetésének nevezett büdzsé csökkenő államadósságszinttel számol. 68,6-ről 65,5 százalékra mérséklődhet a GDP-arányos államadósságszint. Jövőre csaknem 224 milliárd forinttal emelkedik a családok támogatása, a gazdaságvédelmi akcióterv pedig mintegy 500 milliárd forintos segítséget jelent a gazdaság szereplőinek. Tovább csökkenek az adók és tovább nőnek a biztonsági kiadások – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter, mielőtt átadta a törvénytervezetet Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének.
-
Jelentős nyereséggel zárt a MAVIR
A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. közzétette a részvénytársaság 2018-as beszámolóját. Az éves jelentés adatai szerint a MAVIR eddigi fennállásának legmagasabb nettó árbevételével zárta a tavalyi évet, amellyel az MVM Csoport legeredményesebb tagvállalata lett. 232,6 milliárd forintos árbevétellel és 30,4 milliárd forintos EBITDA-val (adózás, kamatok és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) zárta a tavalyi évet a MAVIR.
-
Robosztus növekedési tervvel rukkolt elő az AutoWallis
Bemutatta 2024-ig szóló üzleti stratégiáját és 2029-ig szóló jövőképét az AutoWallis. A tőzsdei cég célja, hogy a közép-kelet-európai régió meghatározó mobilitási szolgáltatója legyen. A következő 5 évben például megdupláznák az árbevételüket és minden évben felvásárolnának egy céget. A tervezett tranzakciókat az AutoWallis új részvények vagy kötvények kibocsátásával tervezi, de csatlakoznának a Magyar Nemzeti Bank kötvényvásárlási programjához is. A cég szeptemberre a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájába kerülne, és a következő időszakban osztalék fizetését is tervezi a kisrészvényesei számára.
-
Erőteljes maradt az infláció
Az elmúlt 7 év leggyorsabb áremelkedését mérte a Központi Statisztikai Hivatal áprilisban. A fogyasztói árak 3,9 százalékkal emelkedtek, az előző hónaphoz képest 0,9 százalék a plusz.
-
Ez nem vicc: Ex-humorista vezeti az ukrán elnökválasztást
Az ukrán elnökválasztás második fordulója előtt állunk, jövő hét végén lesz a szavazás. Érdekesség, hogy az első forduló után egy volt humorista áll az élen az államfői posztért, akinek egyelőre kétszer annyi voksa van, mint a jelenleg regnáló Petro Porosenkonak. Ukrajna gazdasága hosszú ideje sok sebből vérzik, amire a krími konfliktus is rátette a bélyegét. Ráadásul az ország legfontosabb gazdasági szektorának, a mezőgazdaságnak az időjárás sem kedvezett. Az ukrán gazdaság helyzetéről és ennek politikai vonatkozásairól Kosztelnik Roxánát, az OTP treasury munkatársát kérdeztük.
-
Van még kiút a venezuelai válságból?
Az American Airlines felfüggesztette a venezuelai járatait, napok óta áramkimaradások vannak országszerte, Juan Guaido ellenzéki vezetőt 15 évre eltiltotta a kormányzat a közhivatalok ellátásától ráadásul az egész országban élelmiszer és áruhiány van. Nyugodtan ki lehet mondani, hogy Venezuela a totális csőd felé halad. Az OTP treasury szenior elemzőjét kérdeztük azokról a lehetséges alternatívákról, amik segíthetnek a dél-amerikai országnak elkerülni a legrosszabbat. Nagy Milán fontosnak tartja, hogy Venezuela alatt található a világ egyik legnagyobb ki nem termelt kőolaj készlete, ez pedig egyértelművé teszi azt, hogy a világ nagy hatalmai árgus szemekkel figyelnek minden történést, hiszen mindenkinek a fekete arany kellene.
-
Új befektetési lehetőségek a Budapesti Értéktőzsdén
Hét tőzsdén kereskedett befektetési alappal, továbbá hat európai részvénnyel bővült a Budapesti Értéktőzsde BÉTa piaca. Az ETF-ekkel vezető amerikai és európai részvényindexekbe – DAX, S&P 500, Nasdaq-100 és Euro Stoxx – lehet forint alapon, költséghatékonyan befektetni. A termékek árjegyzését az OTP Bank biztosítja.
-
Fiatal vállalkozókért kiált a magyar gazdaság
Míg az európai fiatalok harmada, Magyarországon mindössze a pályakezdők tizede szeretne vállalkozni – mondta a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének alapító elnöke a Trend FM-nek. A hazai vállalkozások jelentős része generációváltás előtt áll. Sok az 50-es, 60-as éveit taposó cégvezető.
-
Több négyesmetrónyi fejlesztésre lenne szükség
A Déli- és a Nyugati pályaudvarok felszín alatti, alagutas összekötése már évtizedek óta a tervek között szerepel. A Budapesti Közlekedési Központ volt vezérigazgatója szerint a nyugati nagyvárosokban már megszüntették az úgynevezett fejpályaudvarokat, és a magyar főváros vasúti átjárhatóságát már az EU is hosszú ideje szorgalmazza.
-
Már festőből sincs elég
A súlyos munkaerőhiány kezeléséhez szükség van a szakmunkásképzés gyökeres átalakítására. Az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke szerint a munkaerő piaci hiányt a robotizáció és a digitalizáció bevezetésével és fejlesztésével lehet enyhíteni. Németh László azt mondta, hogy a humán munkaerő is rendkívül fontos és úgy gondolja, hogy a német mintájú duális oktatási rendszer elterjedését kellene szorgalmazni a szakemberek képzésében.
-
Korrekcióval kezdte a tanévet a magyar tőzsde
A fejlett tőzsdék stagnálással kezdték a „tanévet”, de a feltörekvő piacok, a devizák gyengülése és a magas török kockázatok miatt szeptemberben inkább lefelé korrigáltak. Ahogy a legtöbb feltörekvő piac, úgy a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciója is megérezte ezt, de a pesti parkett végül stagnált, 37 171 ponton zárta a hónapot. A BÉT egy nagyszabású konferencián mutatta be, immár szokásos kiadványát, a BÉT50-et, amelyben ötven sikeres hazai kis- és középvállalat mutatkozhatott be. A 208,9 milliárd forintos szeptemberi forgalom és a 10,4 milliárd forint átlagos napi forgalom átlagosnak mondható, amely meghaladta az előző havi értékeket. A brókerrangsorban szeptemberben is kialakult a Concorde - Wood & Company - Erste hármas befutó.
-
Az uniós forráséhség pörgette az állampapírpiacot
Egyre erőteljesebb az infláció világszerte, ami jórészt az üzemanyagárak és az élelmiszerárak emelkedésével magyarázható. Az ING szenior kötvényüzletkötője szerint nem véletlen, hogy számos jegybank már elkezdte a kamatemelést, mert ugyan a maginfláció (üzemanyagárak és élelmiszerárak nélküli fogyasztói árak emelkedése) még nem lódult meg, de ez előbb-utóbb megtörténhet. Erre az erőteljesebb inflációs időszakra készülnek a jegybankok. Papp Gergely szerint az sem véletlen, hogy az idei első hat hónapban megemelkedtek a rövidlejáratú lakossági állampapírok kamatai. Az uniós pályázatok előfinanszírozása ugyanis sok kormányzati pénzt emésztett fel. Szűcs Péter beszélgetett Papp Gergellyel, az ING szenior kötvényüzletkötőjével.
-
Versenyelőny a digitális fejlesztés a KKV szektorban is
Közzétette a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációs szintjét felmérő kvantitatív kutatását a T-Systems Magyarország, amely az IT biztonságra és a GDPR-felkészültségre is koncentrált. Ebből kiderül, hogy a vállalkozásvezetők szerint a digitalizáció másodlagos a napi üzletmenethez, de még az ügyfélkapcsolatok ápolásához képest is; a megkérdezettek közel fele pedig nem is hallott a GDPR-ról. A digitális fejlesztések ezért ebben a mezőnyben már az 1-2 fős vállalkozások számára is komoly versenyelőnyt jelenthetnek.
-
10 évnyi hitelboom jöhet Magyarországon?
A Magyar Nemzeti Bank szerint a következő 10 évre jelentős hitelezési bővülés várható. Kétszámjegyű hitelbővülés, duplázódó hitelállomány várható a jegybank szerint 2030-ig. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője azt mondta a Reggeli Monitorban, hogy a munkaerőhiány miatt automatizációra vannak kényszerítve a cégek a munkaerőhiány miatt. Ez ösztönzi őket a fejlesztésre, akárcsak az Egyesült Államokban. Virovácz Péterrel, az ING vezető elemzőjével Szűcs Péter beszélgetett a Trend FM, Reggeli Monitor című műsorában a lehetséges FED kamatemelésről és a túlhitelezés veszélyeiről.
-
Nem jutottak dűlőre a világ vezetői
Az Egyesült Államok ellenállása miatt nem jutottak egyetértésre a protekcionizmus elutasítása és a szabadkereskedelem melletti kiállás, valamint a klímaváltozás elleni harc ügyében a G20 csoport pénzügyminiszterei és jegybankelnökei a németországi Baden-Badenben.
-
Egyre drágább az élet a világban - meddig pörög az infláció?
Az infláció felpörgése várható a következő időszakában, nemcsak idehaza, hanem Európában és az Egyesült Államokban is.
-
Megszűnik egy mobilszoltáltatás - örökre szól a búcsú?
Egy időre búcsút kell inteni a mobiltárca-szolgáltatásnak.
-
Ez a fémek éve lesz - Trump mindennek felhajtja az árát?
Az utóbbi időszakban nemcsak a kőolaj emelkedett nagyot az árupiacon, hanem a réz ára is.
-
Óriási pörgés vár a részvénypiacra
Már 2016-ban is élénkült a vállalati hitelezési piac, idén pedig további felfutás várható.
-
Választások Romániában - elsöprő győzelmet aratott a baloldal
Romániában 6 párt lesz a Parlamentben, köztük a magyar RMDSZ is.
-
Vihar előtti csend borult a tőzsdékre
Sem a Brexit, sem pedig Donald Trump amerikai elnökké választása nem okozott akkora visszaesést a részvénypiacon, mint, amire előzetesen számítottak a szakértők.
-
Túl sok volt a jóból? Mi történik a tőzsdéken?
A reggeli órákban folytatódott a piaci zuhanás a japán és a kínai tőzsdén.
-
Izgalmas hónapok előtt állunk - hol áll meg a forint?
Az OTP szakembere szerint a következő hónapokban kiderülhet, tényleg kell-e az EKB mennyiségi enyhítési programja, vagy a fogyasztás élénkülése magában is beindítja a növekedést. A következő hónapok emiatt és a görögök miatt is érdekesek lesznek. A forint a "sáv" erős széléről ugrott újra 300 fölé.
-
Féltjük az adómentes pálinkát, közben alkoholbeteg a fél ország
Újabb vita alakulhat ki a házi pálinka főzésről, miközben Magyarországon majdnem minden 10. ember alkoholbeteg.
-
Szárnyal a Facebook papírja
Nincs elemző, aki eladásra javasolná a Facebook papírját. A közösségi oldal részvénye szárnyal: idén már több mint 30 százalékkal nőtt az árfolyam.
-
Amerikai kötvény: egy adu az oroszok kezében?
Nem jelentene reális veszélyt az amerikai kötvénypiacra, ha Moszkva megszüntetné a dollár tartalékdevizaként kezelését.