Az IMF vezetője szerint még a háború gyors lezárása és a gyors fellendülés is a növekedési előrejelzés enyhe lefelé történő kiigazításához és az inflációs előrejelzés felfelé történő korrekciójához vezetne. Amennyiben a háború elhúzódik, úgy szerinte a hatások nagyobbak lesznek, de azt egyelőre nem közölték, hogy milyen mértékűek. Az iráni háború nélkül az IMF globális gazdasági előrejelzésében 2026-ra 3,3 százalékos, 2027-re pedig 3,2 százalékos növekedéssel számolt.
Az Európai Bizottság arra figyelmezteti a tagállamokat, hogy az iráni háború nyomán megugrott energiaárak ellensúlyozására bevezetett túlzott mértékű állami támogatások költségvetési válságba sodorhatják az uniót. A testület ezért célzott, átmeneti és mértéktartó intézkedéseket sürget, nehogy megismétlődjön a 2022-es forgatókönyv - írta a Financial Times. Több tagállam máris csökkentette az üzemanyagadókat, mások pedig az uniós állami támogatásokra vonatkozó szabályok lazítását szorgalmazzák.
A horvát kormány döntése alapján ismét emelkedtek a szabályozott üzemanyagárak. A benzin literenkénti ára négy centtel, a gázolajé 12 centtel nőtt, az új árak két hétig maradnak érvényben. A benzin így 1 euró 66 centbe, mintegy 644 forintba, a gázolaj 1 euró 85 centbe, mintegy 718 forintba kerül majd. A mezőgazdaságban használt kék dízel ára 17 centtel nő, literenként 1 euró 36 centre. A cseppfolyós és a palackos gáz ára ugyanakkor csökken. A kabinet két rendeletet fogadott el: az egyik az üzemanyagokra kivetett jövedéki adó csökkentésének meghosszabbításáról, a másik az üzemanyagok legmagasabb kiskereskedelmi árának meghatározásáról szól. Horvátország húsvét előtt arról is döntött, hogy 35 ezer tonna dízelüzemanyagot bocsát a piacra a kötelező állami készletekből a piac stabilizálása érdekében.









