Miután egy vállalat kidolgozta a jövőképét és az ehhez kapcsolódó üzleti stratégiát, mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy milyen szervezeti felépítésre és kompetenciákra van szükség a célok teljesítéséhez – vezette fel a GR2 főtanácsadója, a GS Consulting stratégiai tanácsadója.

A cégeknek egyfajta önvizsgálatot kell tartaniuk, hogy melyek a legfontosabb kulcspozíciók az elképzelések megvalósításához, és ehhez az adott munkakört betöltő kollégáknak milyen tudással és készségekkel kell rendelkezniük – mondta Molnár Imre.

A műsorban hétről hétre három kis- és középvállalkozás méri össze a tudását és felkészültségét különböző házi feladatok segítségével. A GR2 mostani évadában a versenyzők: a CEOS Kft., a Greenwolf Kft. és a Tisztítás-technológiai Tudományok Intézete Kft.

A vállalkozások az elmúlt hetek alatt a szakértői tanácsokat követve felvázolták:
– cégük jövőképét,
– az ehhez kapcsolódó üzleti stratégiájukat,
– valamint elkészítették a célok eléréséhez szükséges pénzügyi tervet.

A főtanácsadó szerint a mostani feladatnál mindegyik GR2-ben részt vevő cég belesétált ugyanabba a csapdába: egy szubjektív, a már meglévő dolgozóik tudásán alapuló értékelési rendszert dolgoztak ki, miközben a stratégiai célok szervezeti megvalósításához az objektív szempontoknak kell előtérbe kerülniük.

Ha a vállalkozás ismeretlen piacokon szeretné megvetni a lábát, akkor ez a korábbitól eltérő kompetenciaigényeket hoz magával. Ebből adódóan a vezetőknek már a „nulladik körben", vagyis előzetesen meg kell határozniuk, hogy milyen tudásra van szükségük a leendő és a meglévő kollégák esetében. Ezt a folyamatot nehezíti, hogy a legtöbb társaságnál évek óta jól együttműködő csapat formálódott, ahol a kollégák ismerik a másik erősségeit, és sokszor személyes, baráti kapcsolatok is kialakulnak. Ez természetesen az egyik oldalon fontos tényező, de szem előtt kell tartani, hogy az üzleti tervek megvalósításához mellőzni kell a „baráti" hozzáállást, és objektíven kell megvizsgálni, hogy mi szolgálja leginkább a cég érdekeit.

Ha Ön is kérdezne a GR2 szakértőitől, akkor írjon a gr2@gazdasagiradio.hu címre.

Vegye észre a duplikációkat!

Kisebb vállalkozások esetében gyakori, hogy ugyanazt a tevékenységet több ember végzi a szervezeten belül, vagy az egyik kolléga több feladatkört is ellát. Ilyenkor különösen veszélyes csapda, ha a cégvezetők egy konkrét személyhez igazítják a társaság működését, és nem fordítva.

Molnár Imre szerint először mindig azt kell definiálni, hogy az adott pozíció betöltéséhez milyen szaktudás, illetve felkészültség nélkülözhetetlen, majd a kiválasztási folyamat során azt a munkavállalót kell megtalálni, aki a legközelebb áll az elvárásokhoz.

Hogyan lehet vonzó a cége?

Nagyon sok kkv küszködik azzal, hogy igazából nem tudnak megfelelő perspektívát nyújtani a kollégáknak, mert a szervezeten belül korlátozott az előrelépési lehetőség. Ilyen esetben jó megoldás lehet az úgynevezett laterális mozgás, amikor a dolgozók felelősségi és feladatkörét tágítják, és újabb, összetettebb feladatokat bíznak rájuk. Ez nem feltétlenül jelent egyet a vállalati ranglétrán való feljebb jutással, de így is növeli a motivációt.

+1 tipp

Az egyes munkaköröket és az ellátott feladatokat azért is éri meg időnként felülvizsgálni, mert kiderülhet, hogy a munkatársaknak milyen rejtett tartalékai vannak, miben tehetik eredményesebbé a vállalkozást.

A műsort itt hallgathatja vissza: