Mitől függ a vállalkozói kedv? Külső tényezők, vagy inkább szemléletünk, attitűdjeink befolyásolják? Milyen tulajdonságokra van szükségünk ahhoz, hogy saját lábra álljunk? Ha lehetne, milyen vállalkozást indítanánk? Az AGER (Amway Global Entrepreneurship Report) nyolc éve követi nyomon a vállalkozói környezet és a vállalkozói hajlandóság változásait. Az idei AGER kutatás fókuszában azok a külső és belső tényezők állnak, melyek segíthetik vagy akár hátráltatják az embereket abban, hogy saját vállalkozást indítsanak. A kutatás legfrissebb nemzetközi és hazai adatait szakmai esten mutatták be 2018. május 24-én.

Az Amway Globális Vállalkozói Jelentés (AGER) kutatásokban az állandó kérdések mellett minden évben új fókuszterületet vizsgálunk a vállalkozói létformával kapcsolatban. Szeretnénk e felméréssel is elősegíteni az önfoglalkoztatásról szóló társadalmi párbeszédet és felhívni a figyelmet arra, hogy a vállalkozások milyen fontos szerepet játszanak nemcsak Magyarországon, de globális, regionális szinten egyaránt” – mondta el a kutatás kapcsán Törőcsik Dalma, az Amway Hungária marketing és PR menedzsere.

Hátráltatnak a külső tényezők

Az Amway 2018-as AGER kutatás a vállalkozási kedvet befolyásoló tényezőket vizsgálva többek között arra kereste a választ, mennyire vállalkozásbarát a gazdasági és jogi környezet, melyben a cégeknek működniük kell. Bár a magyarok negyede szerint a vállalkozáshoz szükséges technológiák rendelkezésre állnak hazánkban is, ám kevesen érzik úgy, hogy érthető adórendszer (14 százalék) és támogató oktatási rendszer (13 százalék) segítené itthon a saját lábra állást. A hazai gazdasági helyzet a válaszadók tizede szerint megfelelő a vállalkozás indításához és mindössze 9 százalékuk gondolja úgy, hogy érthető a vállalkozások jogszabályi környezete Magyarországon. A külső tényezők megítélése összességében hasonló hazánkban, mint Horvátországban, Lengyelországban vagy Szlovákiában, de lényegesen kedvezőtlenebb, mint Csehországban, a balti-országokban vagy Szlovéniában.

Van ötletünk, de nem szívesen kockáztatunk

A vállalkozói kedv nemcsak a külső tényezőktől függ: személyes tulajdonságaink, de akár családunk, barátaink hozzáállása is segíthet, vagy éppen gátolhat abban, hogy végre saját lábra álljunk. Képes vagyok-e üzleti ötleteket kitalálni? Tudom-e, honnan teremtem elő a tőkét a vállalkozáshoz? Vállalom-e akár a bukás és újra felállás kockázatát? Képes vagyok-e feláldozni a szabadidőmet? Támogat-e a szűk környezetem? Az Amway Globális Vállalkozói Jelentés (AGER) 2018-as felmérésében e kérdések mentén is vizsgálta az önfoglalkoztatáshoz kapcsolódó attitűdöket. Az adatokból kiderült: a magyarok inkább hajlandóak feláldozni szabadidejüket (39 százalék), akár üzleti ötletük is lenne (35 százalék) és támogatónak érzik szűkebb környezetüket (52 százalék). Ám a bukás kockázatát kevesen vállalják (14 százalék) és még kevesebben tudják, honnan teremtenék elő a vállalkozáshoz szükséges tőkét (12 százalék).

Ha tőke van, minden van

Milyen segítségre lenne leginkább szükségünk, hogy saját cégünk legyen? Az AGER adatai szerint, nem meglepő módon a hazai válaszadók a cég indításához szükséges tőke előteremtésében szorulnak leginkább támogatásra (35 százalék), ezzel hazánk a 4. helyen szerepel a vizsgált 44 ország rangsorában. Adózási és jogi kérdésekben a magyarok 20 százaléka, ügyfélszerzésben, marketingben 13 százalékuk kérne segítséget. A legmagabiztosabbnak az üzleti ötlet kitalálásában (8 százalék) és a megfelelő munkavállalók megtalálásában (8 százalék) érezzük magunkat.

Vállalkozóvá válni még mindig népszerű

Az Amway kutatása az elmúlt három évhez hasonlóan idén is vizsgálta a vállalkozói hajlandóság alakulását. Ennek mérésére az úgynevezett Amway Vállalkozási Hajlandóság Indexet (AESI Index) vezette be 2015-ben, amely az adott országra jellemző vállalkozásbarát közhangulat erősségét méri. A vállalkozói hajlandóság a jelenlegi gazdasági konjunktúra idején a nemzetközi és európai tendenciákkal összhangban hazánkban is csak enyhe (4 százalékos) csökkenést mutat. Az AESI Index a nemzetközileg mért 47-es, és az európai 42-es értékhez képest Magyarországon idén 35-ös értéket ért el, hasonlóan a két évvel ezelőtti eredményekhez. Érdekesség, hogy bár hazánk a 44 országból a 35. helyen áll, a listában ezzel Németországot, Ausztriát, Romániát és Lengyelországot is megelőzte. A vállalkozói hajlandóság az ázsiai országokban a legnagyobb, Európában pedig a svédek végeztek az első helyen.

A személyes értékesítés lehet a kitörési pont

Bár a külső és belső tényezők nem mindig optimálisak a saját vállalkozás indításához, az önállóvá válás egyik eredményes útja a megkérdezettek szerint a személyes értékesítés lehet. A hazai válaszadók többsége – európai társaihoz hasonlóan - inkább városban (53 százalék) alapítana céget, egyedül dolgozna (53 százalék), a személyes kiszolgálást részesíti előnyben (75 százalék) és termékek értékesítésével foglalkozna inkább (51 százalék), mint szolgáltatásokkal (49 százalék).