Hagyományteremtő és a hagyományt megőrző módon kerül sor a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara szervezésében, a Magyarországi Református Egyház Zsinati üléstermében május 29-én reggel 9-től kora délutánig a második olyan külgazdasági konferenciára, melyet az Egyetem gazdaságdiplomáciai szakképzésért felelős tanára, dr. Becsey Zsolt szervez.

Az első alkalommal 2014. decemberében került sor erre a magas színvonalú konferenciára, a mostanihoz hasonlóan szintén dr. Kovács Árpádnak, a Magyar Közgazdasági Társaság és a Költségvetési Tanács elnökének fővédnöksége (és nyitó előadása) alatt, ahol a téma tágabban vett részterületeit a mostani eseményen is megjelenő kormányzati és jegybanki szervezetek csúcsvezetői, valamint volt miniszterek, kormánytagok és az európai, valamint hazai színtéren is már tapasztalatokat szerzett elismert tekintélyek elemezték illetve fogják elemezni.

Mostani előadóink között köszönthetjük Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, aki éppen a közelmúltban nyújtotta be az Európai Bizottságnak (az. ún. szemeszter rendszerben ) a 2021-ig tartó kitekintéssel a magyar kormány  legfrissebb konvergencia programját, beleértve annak várható külgazdasági vonatkozásait is. Remélhetőleg erről is hallunk előadásában részleteket és a magyar gazdaságpolitikába illeszkedő trendeket.

Szintén várakozással tekintünk a Külgazdasági és Külügyminisztérium külgazdasági államtitkárának, Magyar Leventének előadása elé, aki várhatóan beszámol nemcsak a jelenlegi külgazdasági stratégia főbb céljairól, hanem a konkrét külgazdasági intézményrendszer által érzékelt gyakorlati kihívásokról és természetes az eredményekről. Magyar Levente pontosan a konferencia jelenlegi főszervezője külgazdasági államtitkári tevékenysége alatt kezdte meg a témakörben kormányzati karrierjét , és a határon átnyúló infrastrukturális kapcsolatok mellé tanulta meg a külgazdasági politika többi területét is.

Megtisztelőnek látom azt, hogy előad konferenciánkon Palotai Dániel,a Magyar Nemzeti Bank főközgazdásza, akitől arra várunk és ígérete szerint  kapunk hozzájárulást, hogy hogyan erősítheti a jegybank a magyar gazdasági versenyképességet? Palotai Dániel korábban a Nemzetgazdasági Minisztériumban is makrogazdasági stratégiákkal foglalkozott , részt vett a magyar kormány stratégia anyagainak kidolgozásában(például a konvergencia programokban  vagy a Horizon 2020 magyar anyagainak megalapozásában), és aki korosztálya egyik legtehetségesebb tagjaként tudja megvilágítani nekünk ezt, a manapság aggályokkal is kísért, témakört.

dr. Becsei Zsolt
dr. Becsey Zsolt

dr. Martonyi János és dr. Balázs Péter volt külügyminiszterek több évtizedes külgazdasági kormányzati háttérrel és Magyarországon ma szinte példa nélküli hazai és nemzetközi tapasztalatokkal érkeznek el konferenciánkra. Rendkívül széles látásmódjuk alapján betekintést tudnak  adni nekünk a globális  folyamatok európai vonatkozásaiba  illetve az Európai Unió életében várható forgatókönyvek alapján a hazánkra háruló alkalmazkodási kényszerekből.

Nemrég olvashattam Martonyi miniszter úr nagyszerű és igényes angol nyelvű elemzését a Brexit lehetséges jogi és politikai forgatókönyveiről .A napokban jelent meg Balázs Péter miniszter úr átfogó munkája az EU külpolitikai rendszeréről. Széles nemzetközi tapasztalat sugárzik majd gróf dr. Bethlen István moderálásából is, aki hosszú évtizedes tapasztalatokat hozott haza nemcsak a külföldi üzleti életből, hanem a Pán-Európai Unió vezetőjeként is.

Kiemelkedően fontosnak látom azt is, hogy a szintén jelentős kormányzati és nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező dr. Mellár Tamás is felszólal, valamint (jómagam) dr. Becsey Zsolt is szót kapok a konferencián. Mellár professzor a növekedési fordulat magyar lehetőségeit fogja elemezni, kicsit reagálva a Varga miniszter úr illetve Palotai úr előadására is. dr. Becsey Zsolt szintén több évtizedes magyar és európai uniós intézményi tapasztalatai alapján a magyar külgazdasági politika számára megjelenő stratégiai kihívásokkal foglalkozhat, gazdagítva  utódja előadását is.

Talán a konferencia hangulatát is meghatározhatja az a bevezető előadás, melyet dr. Palócz Évától, az MKT alelnökétől, a KOPINT TÁRKI Zrt. vezérigazgatójától hallunk. Remélhetőleg módszertanilag is megvilágítva hallhatjuk azokat a konklúziókat, melyeket a Költségvetési Tanácsnak készített munkatársaival. Így  nemcsak a bruttó exportok , hanem a hozzáadott értékláncok és az értékek kereskedése révén is láthatjuk igazán helyünket ,és ezt a stratégia döntéseknél is hasznosíthatjuk.

dr. Becsey Zsolt május 12-én a Trend FM - A Nap Vendége című műsorunkban is szerepelt, a beszélgetés meghallgatható itt:

Miért fontos a témával foglalkozni ilyen magas szintű előadókkal? Sokszor észleljük, hogy a magyar nyitott gazdaság mellett sokan foglalkoznak magában a külgazdasággal, de nem elemzik megfelelő igényességgel a nettó exportok vagy a tőkeáramlás más gazdasági-társadalmi területekre-, nemzeti jövedelemre, a hazai foglalkoztatásra és oktatás politikára, beruházás ösztönzésre és nemzetközi értékláncokra- gyakorolt hatásait.

Ezért is indítja el minden évben, immár öt éve a Károli Egyetem azt a posztgraduális, alapdiplomával is végezhető, de munka mellett is megvalósítható, két féléves, diplomát adó képzését, ahol az eddigi diákok értékelése szerinti kiemelkedő színvonalon, évtizedes elméleti és gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező tanárokkal gyakorlatias, szemináriumi rendszerben tanítjuk az érdeklődőket. Bővebb információk itt megtekinthetők.

A 2017. május 29-én rendezendő konferencián a részvétel bárkinek ingyenes, a program és a regisztrációs lehetőség megtalálható a www.kre.hu/kulgazd felületen vagy a konferencia.ajk@kre.hu regisztrációs címen.