A befektetőknek volt idejük, hogy meggondolják, vennének-e Duna House-részvényt, hiszen a cég már tavaly tervezett ilyet, de egy törvénymódosítás miatt ez elmaradt. A pénzügyi szolgáltatások jutalékát ugyanis két százalékban maximalizálták. A törvény nem lett annyira fájdalmas, kemény, mint amint az elsőre tűnt, vagy megtalálták a kiskaput, hogyan lehet mégis több pénzt elkérni a törvényi szolgáltatások közvetítéséért? - vetette fel a riporter.

Tavaly már a megkezdett jegyzés harmadik napján jött ez a törvényjavaslat, a befektetőink védelme érdekében azt gondoltuk, a jegyzés felfüggesztése, eredménytelenné nyilvánítása a korrekt megoldás. Majd ha az új jogszabály cégünkre való hatását pontosan fel tudjuk mérni, akkor fogunk újra visszatérni a tőzsdére. De sikerült túllendülni ezen a problémán, jó és rossz környezetben is tudni kell teljesítenie egy jó cégnek. Egyre javuló gazdálkodási számaink vannak, rekord félévet zártunk nettó árbevételben és nettó eredményben – mondta el a vezető.

A lakossági jelzáloghitel-piacon van volumennövekedés, több mint 50 százalékkal több hitelt közvetítettek ki az utóbbi időben, mint korábban. Átalakították a belső jutalékstruktúránkat is, és termékfókusz-váltást vezettünk be, több terméket vettek fel a palettára. Ezek közül kiemelkedik a lakástakarék-pénztárak szerepe. E három tényező hatására sikerült a törvény negatív következményeit csökkenteni.

„Amiket ígértünk a tavalyi IPO során, mindet teljesítettük” - mondta Máté. Megvásárolták a legnagyobb lengyel ingatlanközvetítő hálózatot, lejegyezték Magyarország első, nyilvános nyílt végű lakóingatlan-alapját, illetve elindítottak több lakóingatlan-fejlesztési projektet, több mint 400 lakóingatlan fejlesztését kezdték el egy társukkal.

A tavalyi elmaradt IPO (elsődleges részvénykibocsátás) kieső forrásait egyrészt tagi kölcsönökből, másrészt egy részvénycsere-programmal (Metro House) pótolták, ez utóbbit a tőzsdei bevezetés közelsége, az ahhoz készített prospektusok is megkönnyítették. A mostani nyilvános és zárt körű tőzsdei kibocsátásból 500 millió és ötmilliárd közötti összeg várható, függően az árazástól és az eladott részvények számától.

Az első 1,5 milliárd forint ebből tőkeemelés formájában vissza fog kerülni a Duna House kasszájába – hangzott el. A lengyel akvizícióhoz felvett tulajdonosi kölcsönök visszafizetése durván 350 millió forintot fog igényelni. Ezen kívül közel 150 millió forintnyi kötvénye jár le a lengyel cégnek. A többi általános tartalékként szolgál majd, illetve a nemzetközi jelenlét bővítésére szánják.

Rendkívül nagy potenciált látnak a lengyel piacban, elsősorban organikus fejlődést képzelnek el, de kisebb akvizíció is szóba jöhet. Az ottani cég egyelőre kicsi, kisebb, mint a hazai, de a hitelközvetítői piac például nyolcszorosa a hazainak, így még bőven van tere növekedésnek.

A riporter felvetése szerint a hazai ingatlanpiac pörgése szinte csak Budapest, néhány nagyváros és néhány üdülőövezet körzetében érezhető. Mint kiderült, Lengyelországban is hasonló a helyzet, főleg nagyvárosokban működnek ingatlanközvetítők. Ott azonban Varsón kívül is van még 5-6 darab, félmillió lakos feletti nagyváros, amelyek izgalmas üzleti potenciált jelentenek.

A nagyobb ingatlanközvetítő-hálózatok előnye, hogy a mobilitást könnyebben ki tudják használni, és elő tudják segíteni. Ha valaki az egyik városból a másikba költözik, és a közvetítő mindkét helyen ott van, két üzletet is le tud bonyolítani.

Lengyelországban a piac sokkal kevésbé szabályozott, „már-már vadkapitalizmus”, mondta a vezérigazgató-helyettes. Ez bizonyos szempontból jó hír a befektetők, részvényesek számára. A szabályozott piacon való versenynek azonban előnyei is vannak, védettséget nyújt, tehát a jelenség kettős, létezik egy arany középút.

A lengyel tőzsde nagyobb, likvidebb, miért nem oda vezették be a részvényeket? - merült fel. Ám a cégnek nagyon erős a magyarországi kötődése, a legtöbb jövedelme innét származik és itt jobban ismerik a céget. A tőzsdei bevezetéssel szeretnének hosszú távú „track record”-ot (múltbeli teljesítményt) felmutatni. A vezető forgalmazó a Concorde Értékpapír Zrt. A magánszemélyek tíz százalékos kedvezménnyel is kaphatnak részvényt egy bizonyos mennyiségig (fejenként 250 darabig).

Magyarországon és Lengyelországban a Duna House már piacvezető, de hosszú távon meg kíván jelenni több országban is.