Gazdasági valóságshow 7. adás, 2013. január 15.

Király István, a GR2 műsor fővédnöke azt tapasztalta, hogy mindhárom versenyző nagyon is éhes arra a tudásra, amely a feladatokon keresztül megszerezhető. Egyúttal úgy látja, hogy mindhárom vállalkozás a saját területét, saját üzletét nagyon jól ismeri. Működésük változása azonban nagyon sok kihívást hordoz magában, és az okozza a nehézséget, hogy ezekre a kihívásokra megtalálják a választ, hogy strukturáltan, átgondoltan, jövőbe látóan próbáljanak meg tervezni. Ehhez viszont hozzásegít a műsor.

A tervezés tipikusan olyan dolog, amiről egy szakma jó ismerője azt gondolja, minden időpillanatban meg tudja hozni a helyes döntést. Azonban valójában előre kell tudni gondolkozni, a mai döntéseink meghatározzák, mi fog történni, ezért bizonyos dolgokat feltételeznünk kell a jövőre vonatkozóan. A terv a jelen pillanatban a jövőre vonatkozó képünk, márpedig a jelen pillanat mindig változik, viszont folyamatosan kell terv is.

Látszik, hogy a kisvállalkozások egy jelentős része nem éri meg a holnapot, pedig jobb tervezéssel talán túl lehetne élni. Ráadásul a növekedés sem az elvárásoknak megfelelő, amin ugyancsak változtatni lehetne jobb tervezéssel. A műsorból megtanulható, hogy mit nem tudunk. Ha eddig nem volt stratégiánk, utána tudunk nézni, mit kell tenni érte.

Nagyon eltérő helyzetben lévő három vállalkozásról van szó. Az informatikai cég egyik legfontosabb problémája, hogy túl gyorsan növekszik, az építőipari cég egy válságágazatban tevékenykedik, a nyelvoktató vállalkozás pedig egy nagyon erős versenyhelyzetben, nagyon árérzékeny piaci környezetben tevékenykedik.

A vállalati kockázatok megfelelő kezelése volt az eheti feladat a versenyzők számára. Gaidosch Tamás, a KPMG tanácsadó partnere elmondta: a kockázatokat elkerülni, csökkenteni, mérsékelni, áthárítani vagy megosztani lehet. Az IGS Informatika Kft. az elkerülésre és csökkentésre szavazott. A túlzott növekedés esetében a vállalati kultúra felhígulása az egyik legnagyobb veszély. A kockázatkerülés ugyanakkor a lehetőségek elkerülésével is járhat.

Az Apostroph Műterem Kft. részben más problémákkal küzd, de a megfelelő szerződéses feltételekkel elkerülhető kockázatok vonatkozásában hasonlóságok is vannak a két cég között. A vállalkozás a szervezeti kockázatok vonatkozásában arra gondolt, hogy túl lassú a belső adminisztráció, aminek a javításában már léptek is, például ügymenet-mintákat vezettek be. A tudatosságnak köszönhetően tehát a cég saját és a megrendelők ösztönzésével is megpróbálta javítani eredményességét.

Az International House nyelviskola kevésbé strukturáltan dolgozta ki a kockázatkezelésről szóló dolgozatát. A cégnél az elsőrendű kockázat az, hogy nem érzik meg azt a trendet, amely a piacon jelen van. Ha a termékfejlesztés nem találkozik piaci igényekkel, az olyan mértékű stratégiai tervezési kérdés, amivel a felső vezetésnek kell foglalkoznia, és nem kockázati kérdés – mondja ugyanakkor a KPMG tanácsadója. Ezzel szemben például egy nyelviskolánál kockázati tényező lehet az influenzajárvány, erre viszont komoly helyettesítési rendszert működtet a vállalkozás.

Molnár Imre, a GS Consulting vezetője úgy értékelte, hogy a cégeket sikerült rádöbbenteni, hogy kockázatmenedzsmenttel is foglalkozni kell, sőt számszerűsíteni is szükséges azt. A következő két feladat már szervezeti kompetencia-felmérésről szól. Azt nézik meg, milyen szervezetre, milyen kompetenciákkal rendelkező emberekre van szükség a stratégia végrehajtásához.

A műsorvezető Érczfalvi András.

A műsor hossza 31 perc 58 másodperc.