A Szerencsejáték Zrt. „Szerencse, balszerencse, babonák” címmel végzett reprezentatív felmérést 2016 tavaszán arról, hogy milyen a magyarok szerencséhez, balszerencséhez és a babonákhoz fűződő viszonya, véleménye, emellett a magyar lakosok lottózással kapcsolatos szokásairól és attitűdjéről is kérdezték őket.

Mennyire vagyunk babonásak?

A megkérdezett 1500 fő kétharmada vallotta magát babonásnak, 10 magyarból csupán három jelenti ki, hogy egyáltalán nem hisz az ilyesmiben. A nők jóval babonásabbnak bizonyultak a férfiaknál: míg a férfiaknak mintegy harminc százaléka vallja magát nagyon vagy valamelyest babonásnak, ez az arány a nőknél majdnem negyven százalék.

Kabalák és ómenek

A leginkább szerencsét hozó babonának a szilveszteri lencse vagy malachúst evést tartják a magyarok: kétharmaduk hisz abban, hogy ez a rituálé szerencsét hoz az újesztendőre.  Szinte hasonló népszerűségnek örvend a négylevelű lóhere, fán lekopogni valamit, kéményseprőt látni vagy a szerencsepatkó. Minden második magyar hisz abban, hogy szerencsét hoz, ha valamilyen amulettet, kabalát visel és majdnem ennyien hisznek a 7-es szám bűvös erejében is.

 

 

A magyarok kétharmada hiszi, hogy az útjukat keresztező fekete macska balszerencsét hoz. A megkérdezettek fele szerint egy tükör eltörése jelent rossz óment, több mint egyharmaduk pedig semmi pénzért nem sétálna el egy létra alatt. A felmérésből az is kiderül, hogy a 13-as számmal kapcsolatban meglehetősen ambivalens érzéseket táplálnak a magyarok: bár majdnem kétharmaduk a balszerencsével azonosítja, ez egyben a legnépszerűbb szerencseszám is, melyet - nem meglepő módon - sorrendben a 7-es, a 21-es, a 3-as és a 9-es követ. A szerencsétlenséget hozó babonák közül a péntek tizenharmadikában hisznek leginkább a magyarok, 10 megkérdezettből csupán négy gondolja úgy, hogy ez a nap egyáltalán nem számít balszerencsésnek.

A szerencse forgandó – mikor lottóznak szívesen?

10 megkérdezett szerencsejátékot játszó magyar lakosból kilenc már nyert valamilyen szerencsejátékon. A megkérdezettek ötöde ráadásul többtízezer és többmillió forint közötti összeggel gazdagodott. A hazai lakosság majdnem egyharmada gyakran álmodozik arról, hogy megnyeri a főnyereményt, egyharmaduk mindent megvenne ebből, amire valaha vágyott, több mint egynegyedük pedig beutazná a világot. Ingatlant csupán 12 százalékuk vásárolna, 8 százalék pedig óriási bulit rendezne a nyeremény örömére. Jótékonykodni azonban kevesen szeretnének a hirtelen vagyonból, erre csak a megkérdezettek 4 százaléka gondolt. Érdekes különbség mutatkozik a férfiak és nők között abban, kivel osztanák meg a főnyeremény hírét elsőként: a férfiak majdnem fele élete párját hívná elsőként, a nők ezzel szemben szüleikkel vagy gyermekeikkel osztanánk meg az örömteli hírt.